Vizita.si
par pred kaminom

Zdravje

Kako se pogreti?

Lina Eržen
02. 11. 2011 10.34
1

Če spadate med ljudi, ki ne marajo hladnih mesecev, se jim morda le ne znate (ali nočete) prilagoditi. Določene navade namreč ogrejejo tako od znotraj kot tudi od zunaj ter okrepijo imunski sistem.

Vsakemu letnemu času se je potrebno primerno prilagoditi.
Vsakemu letnemu času se je potrebno primerno prilagoditi.FOTO: iStockphoto

Topla in pekoča hrana

Ob hladnem vremenu vas bodo pogreli topli obroki. To pa ne pomeni, da morate biti ves čas za štedilnikom. Enolončnice, juhe in omake je mogoče skuhati za več dni vnaprej. Poleg tega si zjutraj poskušajte vzeti čas, da mleko, v katerega vmešate kosmiče, pogrejete. Ogrela pa vas bo tudi pekoča oziroma začinjena hrana. Začimbe, ki zvišujejo temperaturo telesa, so denimo čili, poper, cimet, nageljnove žbice in ingver.

Topli, polnovredni obroki pogrejejo telo.
Topli, polnovredni obroki pogrejejo telo. FOTO: iStockphoto

Dovolj beljakovin

Četudi morda ne marate kuhanja, si poskušajte pripraviti vsaj en polnovreden obrok dnevno. Posebno pomembno je, da čez dan užijete dovolj beljakovin: stročnic, jajc, mleka in mesa, ki spodbujajo delovanje vaše presnove in vam dajejo energijo. Kombinirajte jih z zelenjavo.

Premikanje

Kadar je hladno, bodite čim manj pri miru. Veliko hodite; če sedite ali stojite, pa premikajte vsaj roke in noge oziroma prste. Vaša vadba se bo verjetno preselila v zaprte prostore, toda poskrbite, da se gibate tudi na svežem zraku. Sprehod bo okrepil vaš imunski sistem, vaše telo pa privadil na mraz. Mnogi se ne zavedajo, kako prilagodljiva bitja smo. Če se izpostavimo hladnemu vremenu, se bodo naša telesa enostavno privadila delovanju v takšnih pogojih.

Ko je hladno, je povsem normalno, da si želimo zvečer ostati doma in se zaviti v toplo odejo.
Ko je hladno, je povsem normalno, da si želimo zvečer ostati doma in se zaviti v toplo odejo.FOTO: iStockphoto

Več slojev

Prevečkrat se naša oblačila sploh ne prilagajajo različnim letnim časom. Jeseni in pozimi je pomembno, da si oblečete več tankih slojev, ki vas bodo greli tako, da bodo med seboj ujeli zrak. Prvi sloj naj bo tanek in naj vpija pot. Narejen naj bo iz svile in bombaža; če se temperatura spusti pod nič, pa si lahko nadenete celo termalno spodnje perilo, ki naj se prilega kot druga koža. Naslednji sloj naj bo toplejši. Oblecite si oblačila iz volne, poliestra ali flisa. Ko sedite, si čez rame ogrnite šal ali si z njim pokrijte kolena. Zunaj vedno nosite kapo, saj telo veliko toplote izgubi prav skozi glavo.

Kostanj je jesenska poslastica, ki je tako zdrava kot tudi okusna.
Kostanj je jesenska poslastica, ki je tako zdrava kot tudi okusna. FOTO: iStockphoto

Topla postelja

Ni prijetno leči v hladno posteljo, zato se vanjo odpravite s termoforjem ali električno grelno odejo, vendar nikoli z obema hkrati, saj je to lahko zelo nevarno. Ob hladnem vremenu je priporočljivo tudi, da ponoči spite v nogavicah ter da se ne pokrijete le z eno debelo odejo, temveč z več tanjšimi. Še bolje pa je, če se lahko tudi h komu stisnete. Tako so se namreč greli naši predniki.

Primerna temperatura

V hladnih mesecih zračite čez dan, zvečer pa pustite, da se spalnica in dnevna soba ogrejeta. Priporočljiva temperatura je najmanj 21 stopinj Celzija, mnogi pa potrebujejo celo bolj topel prostor. Vsekakor ne dovolite, da se termometer spusti pod 16 stopinj Celzija. Tega naj se še posebno držijo bolni ali starejši, saj so raziskave pokazale, da je tveganje za srčno kap večje, kadar nam je hladno. Nikakor pa tudi ne spite ob odprtem oknu, saj hladen vetrič poveča krvni pritisk. Pazite, da niste izpostavljeni prepihu, ker zniža vašo običajno temperaturo in slabi imunski sistem.

Pečen kostanj

Pečen kostanj je okusen in zdrav. Ne vsebuje veliko kalorij, zato pa vaše telo obogati z dobrodejnimi beljakovinami, vlakninami, nenasičenimi maščobami, vitamini in minerali. S to hranilno poslastico lahko v svoje telo enostavno vnesete vitamine B in C, kalij, kalcij, železo in magnezij. Ščiti srce in ožilje ter presenetljivo celo zobe.

Sprehodi v naravi okrepijo imunski sistem, saj telo privadijo na mraz.
Sprehodi v naravi okrepijo imunski sistem, saj telo privadijo na mraz.FOTO: iStockphoto

Ruska pijača

Preizkusite pijačo, ki jo pozimi pijejo Rusi. Zavrite 10 skodelic vode, nato pa vanjo vmešajte žličko ingverja, žličko klinčkov, četrt žličke cimeta, četrt žličke muškatnega oreška, pol skodelice medu in 450 gramov marmelade iz črnega ribeza. Pet minut naj mešanica počasi vre, nato pa naj se še dve minuti hladi. Okrasite z listom sveže mete. Prilegla pa se vam bo tudi naslednja, malo bolj enostavna pijača. V skodelico nastrgajte približno centimeter svežega ingverja ter čez stisnite sok polovice limone. Dodajte žličko medu in prelijte z vročo vodo. Premešajte in popijte.

Prava sprostitev

Letni časi uravnavajo celo človeško družabnost. Ko je toplo, želimo s prijatelji celo noč sedeti na terasi, ko je hladno, pa se želimo le zaviti v odejo in gledati film ali brati knjigo. Ne upirajte se takšnim povsem naravnim potrebam. Ko je hladno in temno, vam res ni treba obiskovati prijateljev. Brez občutka krivde se lahko za nekaj časa zaprete vase.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 580