Začnite jesti bolj zdravo
Verjetno ste že opazili, da uživanje sladkih dobrot spodbudi vašo željo po nezdravem prehranjevanju. Če boste povsem disciplinirano jedli izključno neobdelane ogljikove hidrate, zdrave maščobe in posnete beljakovine, zelo hitro ne boste več čutili želje po čokoladi. Ker je zelo težko nenadoma začeti jesti povsem zdravo, poskusite za začetek vsaj uživati več beljakovin; posebno kadar se odločite nagraditi se z nečim sladkim.
Odkrijte bolj zdrave sladice
Večina ljudi ima najraje sladek okus. Takšni se že rodimo. Uživanje sladkih snovi nas namreč naravno pomirja in sprošča, saj povzroči, da se v možganih izločajo endorfini, tako imenovani hormoni sreče. Zato se oborožite z zdravimi posladki: s sadjem, medom, melaso, javorjevim sirupom in čim manj obdelanim rjavim sladkorjem. Ko ste na poti, vam lahko pomaga suho sadje, izogibajte pa se umetnim sladilom, saj raziskave kažejo, da ne zaustavijo sladkosnednosti.
Poskušajte se zamotiti
Ko si nenadoma nezaustavljivo začnete želeti nekaj nezdravega, se poskušajte zamotiti. Zelo dobro deluje telovadba. Lahko se enostavno odpravite na krajši sprehod ali samo spremenite svoje okolje. Če tudi to ne pomaga, se potolažite z žvečilnim gumijem. Številne študije so namreč pokazale, da zavira željo po hrani. Poskusite lahko tudi s pitjem vode ali zeliščnega čaja. Če po desetih minutah še vedno mislite samo na svoj posladek, si umijte zobe. Tako bodo namreč grižljaji dobili neprijeten okus, ki se mu boste lažje odrekli.
Privoščite si samo košček
Sladek prigrizek naj bo v resničen užitek. Čokolade zato ne pojejte med gledanjem filma, temveč se ji povsem posvetite in uživajte v vsakem grižljaju. Namesto velike poceni tablice raje izberite zelo drage in omamne čokoladne bombone, pri čemer naenkrat pojejte samo enega. Nikar se ne odrecite sladici, ki jo imate zelo radi. Raje določite samo en dan v tednu, ko si jo boste privoščili, nato pa popolnoma osredotočeni na užitek pojejte le majhen košček.
Jejte redno
Če med obroki mine preveč časa, boste postali zelo lačni, raven vašega krvnega sladkorja pa bo močno padla. Posledično si boste nemudoma zaželeli sladek ali masten prigrizek, ki bo hitro dvignil raven vašega krvnega sladkorja in vsaj za kratek čas potešil volčjo lakoto. Temu se izognite z načrtovanjem obrokov, ki naj si sledijo na tri do pet ur. Ne lotevajte se diet, ki bodo povzročile, da si boste še prej zaželeli vsega, česar ne smete pojesti, temveč počasi poskušajte jesti čedalje bolj zdravo. Najbolj se izogibajte vnaprej pripravljeni hrani.
Nakupujte omejeno
Nikoli ne nakupujte, ko ste lačni. Če to ni vedno izvedljivo, preden stopite v prodajalno, pojejte vsaj jogurt ali nekaj oreščkov. V vaši nakupovalni košarici naj se tedensko znajde le omejeno število posladkov. Seveda nikakor ne kupujte družinskih embalaž, temveč izberite čim manjše. Če jeste zunaj, si sladico razdelite z nekom drugim.
Kombinirajte z nečim zdravim
Če se ne morete upreti vsakodnevnemu posladku, ga poskušajte vsaj zaužiti z nečim zdravim. Čokolado lahko, denimo, prelijete čez banano ali jo pojeste skupaj z oreščki. Tako namreč vaš krvni sladkor ne bo zrasel prehitro, pridobili pa boste tudi nekaj koristnih hranil.
Soočite se s svojimi čustvi
Zelo velikokrat potrebujemo sladkor, ker nas zajamejo negativna čustva – jeza, malodušje in žalost. Toda zavedajte se, da nezdrava hrana nikoli ne bo rešila vaših težav, morda pa bo celo povzročila nove. Namesto da se tolažite s čokolado, se raje soočite s svojimi strahovi in jih poskušajte pregnati. V pomoč vam je lahko tudi družba drugih ljudi. Če posegate po nezdravi hrani, ker ste ves čas v stresu, se namesto na tortico odpravite na masažo. Poskusite tudi s tehnikami sproščanja.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV