Vizita.si
Glivične okužbe nohtov so izjemno trdovratne, zato potrebujejo posvet z dermatologom ali osebnim zdravnikom. Lahko pa je takšen noht, kot je na fotografiji, tudi posledica drugih vzrokov.

Zdravje

Kako se znebiti trdovratne glivične okužbe nohtov?

U.Š./K.B.
10. 06. 2015 08.07
8

Več let trajajoči glivični okužbi stopal se običajno pridruži tudi glivična okužba nohtov. Vsi, ki so se spopadli z njo, se dobro zavedajo, kako zelo trdovratna je lahko, saj se glivice običajno zažrejo globoko v noht. Kako se je kljub temu znebiti, nam je pojasnil dermatolog asist. Borut Žgavec, dr. med.

Glivične okužbe nohtov so izjemno trdovratne, zato potrebujejo posvet z dermatologom ali osebnim zdravnikom. Lahko pa je takšen noht, kot je na fotografiji, tudi posledica drugih vzrokov.
Glivične okužbe nohtov so izjemno trdovratne, zato potrebujejo posvet z dermatologom ali osebnim zdravnikom. Lahko pa je takšen noht, kot je na fotografiji, tudi posledica drugih vzrokov.FOTO: Thinkstock
Okuženi in deformirani nohti povzročajo bolečine pri hoji in so stalen vir okužbe, ki se lahko prenaša na sosednje nohte, druge dele telesa in na druge ljudi. Prizadet noht postane moten, porumenel, zadebeljen in deformiran ter dvignjen od podlage. Glivice se zažrejo globoko v noht, zato ni nenavadno, da lokalno zdravjenje s kremami in antimikotičnimi laki ne zadošča. Kako se znebiti trdovratne glivične okužbe in kako preprečiti ponovno okužbo, nam je pojasnil dermatolog asist. Borut Žgavec, dr. med.

Kako zdraviti glivično okužbo nohtov?

Če gre za glivično okužbo nohta, obstajata dva pristopa. En pristop je, da dajemo tablete, ki jih pacient zaužije preko ust, in sicer daljše obdobje. Za glivične okužbe je potrebno tromesečno zdravljenje, žal imajo mnoga ta zdravila tudi potencialne stranske učinke.

Dermatolog asist. Borut Žgavec, dr. med.
Dermatolog asist. Borut Žgavec, dr. med. FOTO: osebni arhiv
Zato je vedno treba pretehtat, kaj dobimo od tega in možnost škodovanja. Naslednja možnost je tudi uporaba medicinskih laserjev, kjer sta le dva laserja odobrena v znasntvenih krogih, da sta učinkovita v zdravstvenih krogih. Do neke mere pa tudi uporaba posebnega laka, ki vsebuje posebno substanco citrukpirus, ki je dokazano, da je učinkovit, če je noht prizadet približno enotretjino. Če je več tudi lak ne bo učinkovit. Ga je pa treba uporabljati več kot leto dni. Preostali pripravki pa ne delujejo, saj ne pridejo do vira okužbe, ki je globoko v nohtu.

Zakaj je na nohtu okužba tako trdovratna?

Glivice se običajno najprej naselijo na tistih delih kože, kjer je toplo - največkrat med prsti, kasneje pa se lahko prenesejo tudi na nohte. Težava, ki se pojavi pri okužbi nohtov pa je, da so tam precej dobro zaščitene. Glivice gredo globoko v noht in razne kreme, razni svinčniki jih ne morejo in jih ne bodo odpravili. Ko so glivice enkrat močno v nohtu, se jih na ta način ne da pozdraviti. Tukaj so potem izvor okužbe naprej. Človek, ki ima glivično okužbo nohta, bo lahko prenesel glivice drugod po koži, na družinske člane ali pa na druge ljudi. Tako kot jih je on dobil, tako jih tudi sam trosi naprej.

Kako nalezljive pa so? Koliko je verjetnosti, da jih bomo prejeli od družinskega člana, če se z njimi spopada?

Na srečo glivice niso tako zelo nalezljive. Jaz tako figurativno rečem, da če bi bila ena lužica, kjer bi bile notri glivice, in bi šlo 100 ljudi bosih čez lužo, bi se jih okoli 40 do 50 okužilo z njimi, preostali pa ne. Torej neka dojemljivost kože za glivice mora biti. Bolj smo okužbi izpostavljeni, če je koža razmočena, če je bolj mehka, če so nohti že kaj poškodovani zaradi kakšnih drugih sprememb - na primer zaradi poškodbe ... V teh primerih se bodo glivice na njih hitreje naselile.

Velik problem glivičnih okužb, ki jih danes videvamo pa je, da se diagnoze okužbe nohta z glivicami na oko ne da postaviti. Samo pogledati noht in reči: 'Aha, to je pa glivična okužba'. To ni mogoče. Še dermatologi, ki se stalno s tem ukvarjamo, ne moremo brez posebnega pripomočka dermatoskopa, natanko vedeti za kaj gre. Šele preko dermatoskopa, ki ima mikroskopski pogled imenovan onihoskopija, lahko vidimo spremembe, ki so bolj značile za glivice. Pa še to ni vedno sto odstotno. Zato je ključnega pomena, da ob spremembah na nohtu pacient obišče dermatologa, ki najprej postavi diagnozo, nato pa izberemo primerno zdravljenje.

Kaj pa bi še lahko bil vzrok za podobne spremembe nohta, ki se pojavijo ob glivični okužbi nohta? S čim jih lahko zamenjamo?

50-odstotkov tako imenovanih 'grdih' nohtov je v resnici posledica poškodb. To niso poškodbe, ko nam na prst pade nakovalo, ampak manjše poškodbe, na primer zaradi preozkih čevljev, premajhnih čevljev, ob pohodu, ko se noht zabija v čevelj, če se ukvarjamo s športom in podobno. Manjše poškodbe nohta so lahko tudi posledica nepravilnega ali preveč agresivnega pedikiranja ali manikiranja, kjer si sami naredimo poškodbe nohtov in pride do spremembe nohtne plošče in je videti kot bi bila glivična okužba. To so daleč najpogostejše težave.

Potem pa imamo številna dermatološka obolenja, ki lahko pripeljejo do praktično popolnoma enakih sprememb. Pacient, ki ima luskavico, ima lahko takšne nohte. Včasih se lahko luskavica celo kaže samo na nohtu in nikje drugje. Pa nekatera druga kožna obolenja, kot so kronični dermatitisi, ki lahko kažejo zelo podobno, potem pa so redkejše možnosti: nekatera zdravila, ultravijolični žarki, ki povzročijo oniholizo (odstopanje nohta), kemične substance - pogost stik z vodo, detergenti, milom, določenimi čistili, topili. Največkrat pacienti pridejo ravno zaradi teh težav in mislijo, da gre za glivično okužbo nohtov, pa se potem izkaže, da temu ni tako. Tudi nekatere motnje cirkulacije lahko vplivajo na rast nohta, tudi nekatere sistemske bolezni.

Tako je moj nasvet preprost! Če imamo noht spremenjen in posumimo, da gre za glivično okužbo, je postopek naslednji. Treba je obiskati dermatologa, da se ugotovi ali gre res za glivice ali ne. Treba je narediti pregled in preiskavo. In če gre za glivice, potem jih znamo praktično 100 odstotno ozdraviti. Če pa ne gre za glivice, pa iščemo druge vzroke in zdravimo na ustrezen drugačen način.

Z njimi se največkrat okužimo, ko smo v javnih prostorih, kot so na primer toplice, bazeni, kopališča, telovadnice in tako naprej.
Z njimi se največkrat okužimo, ko smo v javnih prostorih, kot so na primer toplice, bazeni, kopališča, telovadnice in tako naprej.FOTO: iStockphoto

Kako pogosto se okužba ponovi?

Žal se glivce rade ponovijo. Do ponovitve pa pride zaradi dveh stvari: Eno je relaps - to pomeni, da se bolezen, ki ni bila do konca pozdravljena ponovi. Celo po zdravljenju s tabletami so študije pokazale, da se kar 15 odstotkov glivic ponovi. Tudi po laserski terapiji, ki jo delamo daljši čas, je 10 do 15 odstotkov možnosti ponovitve. Druga možnost pa je ponovna infekcija, kar pomeni, da pacient ponovno dobi glivice. Največkrat se to dogaja med člani družine, ki si kot ping pong žogico podajajo okužbo ali pa če si posamezniki ne razkužijo obuval. Glivice lahko v obuvalih dlje časa preživijo, ker je tam bolj vlažno okolje in potem ko pacient znova obuje obuvalo, se lahko okužba ponovi. Po vseh zdravljenjih je kar visok odstotek relapsa, torej od 10 do 15 odstotkov, zato paciente nato naročamo tudi na redne kontrole, da spremljamo njihovo stanje.

Je možno, da se glivice sčasoma odpravijo same po sebi?

Glivce same ne bodo izginile. Če se glivice pojavijo na naši koži, jim je preveč lepo, da bi šle stran. Ko pride na kožo, ne bo izginila sama od sebe, če je ne zdravimo.

Če si nanesemo lak, ki do neke mere celo zaščiti noht, ga skušajte imeti čim dlje časa na nohtih. Prepogosto odstranjevanje laka lahko poveča tveganje za okužbo z glivicami.
Če si nanesemo lak, ki do neke mere celo zaščiti noht, ga skušajte imeti čim dlje časa na nohtih. Prepogosto odstranjevanje laka lahko poveča tveganje za okužbo z glivicami.FOTO: iStockphoto

Kako se lahko glivični okužbi izognemo?

Preventiva je zelo pomembna. Tako je dobro, da smo na področjih, kjer je tveganje za glivično okužbo večje, bolj previdni. Z njimi se največkrat okužimo, ko smo v javnih prostorih, kot so na primer toplice, bazeni, kopališča, telovadnice in tako naprej. Če smo na primer na kopališču, potem si po kopanju noge dobro umijte z milom - glivice so namreč kar občutljive na milo. To bo malo pomagalo. Bolj previdni moramo biti tudi, če imamo poškodovane ali spremenjene nohte, saj smo bolj izpostavljeni glivični okužbi. Tako lahko pazimo, da nežno manikiramo ali pedikiramo nohte. Odsvetujem tudi čiščenje pod nohtom, ker s tem dvigujemo nohtno ploščo iz nohtne posteljice in omogočamo lažji vdor glivične okužbe na tistem mestu.

Kaj pa laki za nohte? Jih lahko uporabljamo?

Sam lak načeloma ni problematičen. Bolj je problematično pogosto lakiranje, zaradi česar pogosteje uporabljamo odstranjevalce laka za nohte. Ti namreč raztopijo lak, poleg tega pa tudi povezavo med celicami, ki tvorijo nohtno ploščo in zaradi tega je noht malo bolj porozen, občutljiv na vodo. Ko pride v stik z vodo, poči. Ko je noht počen, pa je dostikrat kot pokvarjena zadrga in se bo kar odpiral in odpiral. Pogosto menjavanje laka je tako lahko škodljivo. Če si nanesemo lak, ki do neke mere celo zaščiti noht, ga skušajte imeti čim dlje časa na nohtih.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650