Kako si pomagati?
Prekomerno potenje dermatologi preprečujejo s kremami ali raztopinami, ki vsebujejo aluminijeve soli in jih posameznik nanese na kožo čez noč. Običajno se kreme proti potenju nanaša pet dni zapored, nato ena- do dvakrat tedensko. Omenjene kreme lahko dražijo kožo in obarvajo oblačila. Za povečano potenje dlani in podplatov se uporablja tudi iontoforeza: kopeli s tokovi nizke jakosti 10-15mA v posebnih posodah, ki funkcionalno zmanjšujejo delovanje znojnic. V zadnjem času se prekomerno potenje dlani ali hiperhidroza uspešno zdravi tudi z injekcijami botulinus toksina, ki začasno blokirajo delovanje simpatičnega nitja in s tem delovanje znojnic. Učinek je začasen in traja od 6 do 9 mesecev, nato se mora botulinus toksin znova injicirati. Če je potenje dlani izjemno hudo in moteče, se lahko znojnice kirurško odstranijo.
Sicer pa se svetuje tudi nošenje zdračnih oblačil in obutve iz naravnih materialov, kot so lan, bombaž in usnje. Pri nekaterih ljudeh pomagajo prekomerno potenje zmanjšati tudi sprostitvene metode in psihoterapija.
Dobro je še vedeti, da se prekomerno potenje lahko pojavi tudi zaradi vpliva hormona progesterona v nosečnosti in menopavzi. Obolenja ščitnice in prekomerna telesna teža prav tako povečujejo potenje.
Vir: Uporabna dermatologija, Mateja Lisjak, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV