Vizita.si
Prebava

Zdravje

Kako si pomagati pri zaprtju?

Eva Doljak
15. 12. 2010 08.11
0

O zaprtju govorimo, kadar hodi posameznik na veliko potrebo redkeje kot sicer, ko je blato trdo, kepasto ali zapečeno, odvajanje blata pa spremljajo bolečine, krči in napetosti v trebuhu. Zaprtje pogosteje prizadene ženske in starejše.

Z zaprtjem imajo večkrat težave ženske kot moški.
Z zaprtjem imajo večkrat težave ženske kot moški.FOTO: iStockphoto
Včasih zaprtje ni znak nobene resnejše bolezni, temveč je le posledica nezdrave prehrane, ki vsebuje premalo vlaknin, pomanjkanja gibanja, preveč sedenja, oslabljenih trebušnih mišic, pitja nezadostnih količin vode. K težavam pri odvajanju blata lahko pripomoreta tudi stres in zadrževanje blata. A v nekaterih primerih je zaprtje vendarle lahko znak, da se z vašim črevesjem dogaja kaj resnejšega – še posebej, če traja dalj časa in ga spremljajo še nekateri drugi simptomi, na primer bruhanje, močno povišana telesna temperatura, krvavitve oziroma kri v blatu, občutek neizpraznjenega črevesja, močni krči in napihnjen trebuh. Takrat je čas, da obiščete zdravnika in odkrijete vzrok vašega dolgotrajnega in sila bolečega zaprtja.
Pijte zadosti tekočine, da bo blato, ki zastaja v črevesju, navlaženo in se bo lažje izločilo.
Pijte zadosti tekočine, da bo blato, ki zastaja v črevesju, navlaženo in se bo lažje izločilo. FOTO: iStockphoto

Kadar pa je za težave kriva neprimerna prehrana in nezdrav življenjski slog, lahko poskušate prebavo spodbuditi kar sami:

- Posezite po živilih, ki so bogata z vlakninami, kajti vlaknine rahljajo blato in spodbujajo krčenje črevesne stene. Med z vlakninami bogato hrano sodijo fige, slive, jabolka, marelice, hruške, kivi, stročnice, žita, zelje ter nekatera druga zelenjava. Hkrati pa se izogibajte živilom, ki povzroča zaprtost – to so na primer banane, čokolada, korenje ...

- Pijte zadosti tekočine, da bo blato, ki zastaja v črevesju, navlaženo in se bo lažje izločilo. Lahko pijete tudi napitke, ki vsebujejo magnezijevo sol in ki pomagajo pri težavah z odvajanjem blata.

- Poskrbite za dovolj gibanja oziroma za redno telesno aktivnost, kajti tudi to bo spodbudilo vašo prebavo, okrepljene trebušne mišice pa bodo pomagale k boljšemu gibanju črevesja.

- Nikar ne zadržujte blata. Kadar začutite, da morate na veliko potrebo, takoj odidite na stranišče. Tam se poskusite čim bolj sprostiti in se čim manj naprezati.

- Menda pri premagovanju zaprtosti pomaga tudi, če si boste trebuh masirali v smeri urinega kazalca ali pa če boste noge pritegnili k prsnemu košu ter v tem položaju vztrajali nekaj minut.

- Če si vendarle ne morete pomagati po naravni poti in zaprtje kar ne mine in ne mine, se posvetujete z zdravnikov ali farmacevtom. Ta vam bo, če zaprtje ni znak kakšnega drugega bolezenskega stanja, verjetno svetoval uporabo glicerinskih svečk ali kakšnega odvajala. Vendar pa z njimi ne smete pretiravati, saj lahko dolgotrajno in nekontrolirano jemanje odvajal vodi v navajenost in dodatne črevesne težave.

Posezite po živilih, ki so bogata z vlakninami, kajti vlaknine rahljajo blato in spodbujajo krčenje črevesne stene.
Posezite po živilih, ki so bogata z vlakninami, kajti vlaknine rahljajo blato in spodbujajo krčenje črevesne stene.FOTO: iStockphoto

Kadar se zaprtost pojavi pri dojenčku in zanjo – tako kot pri odraslem – ni krivo bolezensko stanje, je najbolje, da mu pripravite sladkan čaj ali pa mu kot dopolnilo k prehrani dodate mlečni sladkor. Če pa se zaprtost pojavi kmalu po prehodu na prehrano s prilagojenim mlekom, ga lahko začnete hraniti s posebnimi mlečnimi formulami z dodatkom laktoze. Ko namreč začnete dojenčka hraniti s prilagojenim mlekom, se pogosto zgodi, da odvaja redkeje kot prej in ker hkrati blato postane čvrstejše, je odvajanje naenkrat težje kot prej. Mlečne formule z dodatkom laktoze pomagajo tako, da povečajo volumen blata in tako lajšajo njegovo odvajanje iz črevesja.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587