V čem je torej težava?
Strokovnjaki ocenjujejo, da približno eden na 133 ljudi trpi za boleznijo, imenovano celiakija, pri kateri so posamezniki izjemno občutljivi na gluten. Po zaužitju dobijo močan odziv telesa, ki se kaže s hudimi prebavnimi težavami, pomanjkanjem nekaterih pomembnih prehranskih snovi v telesu, ki lahko na dolgi rok povzročijo poškodbo tankega črevesa. Če stanja ne zdravimo, lahko privede do raka prebavil ali drugih zapletov, kot sta neplodnost in osteoporoza.
V zadnjih letih pa je postalo vse bolj jasno, da obstaja še ena težava z glutenom: vse večja občutljivost na gluten tudi pri ljudeh, ki ne trpijo za celiakijo. Občutljivost lahko vodi do podobnih simptomov, kot jih izkušajo celiakaši. Pojavijo se krči v trebuhu, diareja, napihnjenost, a v nasprotju s celiakijo ti simptomi ne poškodujejo prebavil. Dolga leta te zdravtsvene težave niso bile prepoznane s strani strokovnjakov, a sedaj je jasno, da z njimi spopada vsak četrti zahodnjak.
Zakaj je prizadetih vse več ljudi?
Obstaja več razlogov, tisti najbolj očiten pa je prekomerna izpostavljenost glutenu v zadnjem stoletju. Gluten je odlično vezivo in je zato izjemno priljubljen v živilski industriji, še posebej pri izdelavi predelanih živil. Poleg tega ga najdemo tudi v številnih 'nežitnih' izdelkih, vključno s predelanim mesom, mlečnimi izdelki, namazi in celo v kozmetičnih izdelkih. Ker se je prehranjevanje s predelano hrano močno povečalo, danes zaužijemo več glutena kot kdaj koli.
Drugi razlog za to, da se z občutljivostjo na gluten spopada vse več ljudi, pa je tudi, da pšenica ni več to, kar je bila. S pomočjo genskega inžiniringa smo žito pšenice spremenili do mere, da je precej druugačen od tradicionalne oblike žita, ki jo je danes že težko dobiti. Nove oblike žita naš imunski sitem ne sprejematako dobro, zato smo vse bolj nagnjeni k vnetnemu odzivu imunskega sistema.
Ne gre za novodobno dieto
Dieta brez glutena ni zadnji hit med dietami. Celiakaši in posamezniki občutljivi na gluten imajo resne težave in se zato morajo držati diete, ki jim je predpisana. Da bi se brez posveta z zdravnikom preprosto odločili za dieto brez glutena in iz svoje prehrane izločili vse izdelke, ki vsebujejo gluten, pa je nespametno. Na ta način lahko namreč izjemno zmanjšate nabor živil, ki jih uživate, saj mnoga živila vsebujejo gluten, med njimi tudi omake, juhe, solatni prelivi in še bi lahko naštevali. Prav zato se lahko zgodi, da v telo ne vnesete pomembnih vitaminov, mineralov in vlaknin, ki jih potrebujete. Poleg tega številni izdelki brez glutena vsebujejo več maščob in sladkorja, da bi nadomestili gluten v hrani in izboljšali njen okus. Tako lahko na koncu v svoje telo vnesete več kalorij kot sicer in je zato dieta na tak način neuspešna.
Da bi preprečili negativne učinke glutena, je tako najbolje, da se naučite poslušati svoje telo. Opazujte, katera živila imajo na vas slab vpliv, in če sumite, da je med njimi gluten, se o tem pogovorite s svojim zdravnikom, ki vas lahko napoti na test, ki razkriva, ali trpite za celiakijo ali ste občutljivi na gluten. Pomembno je, da odkrijete pravi vzrok vaših težav in ob njih ravnate pravilno. Vsekakor pa v vseh primerih velja, da se čim bolj izogibajte predelani hrani, če želite vedeti, kaj vsak dan vnašate v svoje telo.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV