Vizita.si
Sedem ur spanca na noč je optimalno.

Zdravje

Kako spanje vpliva na možgane?

K. B.
06. 05. 2011 08.00
0

V današnji ''24-urni'' družbi, kjer se vsak dan poslužujemo najrazličnejših poživil, da bi le zdržali čim dlje budni in opravili številne naloge, ki smo si jih zadali za ta dan, se pogosto zgodi, da to počnemo prav na račun kakovostnega spanca. A to se nam lahko kaj hitro vrne.

Sedem ur spanca na noč je optimalno.
Sedem ur spanca na noč je optimalno.FOTO: iStockphoto
Spanec telesu zagotovi vsakodnevno psihično in fizično okrevanje. Poleg tega je izjemno pomembno za dobro delovanje naših možganov. Tako so britanski raziskovalci ugotovili, da imajo najboljše umske sposobnosti prav ljudje, ki si vsak dan vzamejo čas za sedem ur kakovostnega spanca. Nekateri sicer potrebujejo uro več ali manj, kljub vsemu pa več ali manj kot to škodi zdravju in zmanjšuje umske sposobnosti. ''Pri kroničnem pomanjkanju spanja se proizvajajo hormoni in kemikalije v telesu, ki povečujejo možnosti za razvoj srčnih obolenj, kapi in nekaterih drugih stanj, kot so visok krvni pritisk, holesterol, sladkorna bolezen in debelost,'' je povedala vodja britanske raziskave Jane Ferrie iz britanske medicinske fakultete. Ne le pomanjkanje, tudi prekomerno spanje je škodljivo. Je pa res, da je večina raziskav usmerjenih v učinke pomanjkanja spanca na naše telo, zato še ni natančno jasno, zakaj je ravno sedem ur optimalnih in kako natančno prekomerno spanje vpliva na telo.
akovosten spanec je pomemben za dobro delovanje naših možganov in nam omogoča boljšo koncentracijo, kratkoročni, dolgoročni spomin, logično sklepanje in podobno.
akovosten spanec je pomemben za dobro delovanje naših možganov in nam omogoča boljšo koncentracijo, kratkoročni, dolgoročni spomin, logično sklepanje in podobno. FOTO: iStockphoto

Raziskava Britancev, s katero so opazovali, kako spanec vpliva na umske sposobnosti posameznikov, pa je pokazala, da imajo ljudje, ki spijo manj ali več kot sedem ur na dan, slabše kognitivne sposobnosti. To pomeni, da se težje skoncentrirajo, imajo manj razvito logično razmišljanje, slabši kratkoročni in dolgoročni spomin in slabše govorne ter komunikacijske sposobnosti. V raziskavi je sodelovalo 5431 moških in žensk med 35 in 55 letom starosti. Ljudi so opazovali v dveh različnih obdobjih po več kot leto dni. Ženske, ki so spale sedem ur na dan, so dosegale največ točk pri kognitivnih testih, število točk pa se je manjšalo s količino spanca. Pri moških, zanimivo, pa so bili rezultati podobni pri tistih, ki so spali šest, sedem ali osem ur. Tudi pri njih pa se je razlika pokazala, pri tistih, ki so spali manj kot šest ur, saj so dosegali manj točk. 7,4 odstotka žensk in 8,6 odstotkov moških je z leti spremenilo vzorce spanja, kar je prav tako vplivalo na slabše rezultate na testih.

Z raziskavo in njenimi zaključki pa se strinja tudi dr. Alberto Ramos iz oddelka klinične nevrologije na medicinski fakulteti v Miamiju, ki pravi, da so številne raziskave pokazale, da premalo ali preveč spanja poveča možnosti za smrt, ki jo povzroči kap ali druge zdravstvene težave. ''Če spimo dovolj, smo lažje skoncentrirani in lažje ter hitreje predelamo informacije,'' pove in doda, da še ni natančno jasno, zakaj je tudi prekomerno spanje nezdravo. Predvideva pa, da bi bilo to morda lahko znak nekaterih drugih zdravstvenih težav. Ne le spanje, za to, da ostanemo zdravi, je treba tudi jesti zdravo in biti fizično aktiven. ''Če želimo živeti dolgo in zdravo, moramo na spanec gledati tako kot na zdravo prehrano in vsakodnevno vadbo,'' še pove nevrolog.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650