Morda je za vaš slab zadah krivo to, da si zob ne umivate dovolj temeljito. Zjutraj in zvečer si jih na hitro skrtačite, nikoli pa ne uporabite zobne nitke niti ustne vodice. A če si zob ne umivate dovolj dobro, ne očistite vse umazanije z njih. Sploh v ozkih prostorih med zobmi se rade skrivajo obloge in bakterije, zato poleg tega, da si vsak zob res dobro očistite, uporabite tudi zobno nitko – z njo boste dosegli tudi umazanijo in bakterije v prostorih med zobmi. Ne pozabite pa tudi na temeljito ščetkanje jezika, kajti tudi na njem se rade zadržujejo bakterije. Sicer si pa lahko čez dan ustno votlino splahnete tudi z ustno vodico.
Redno si vlažite usta
Strokovnjaki pravijo, da je jutranji zadah predvsem posledica izsušenih ust, kajti čez noč je izločanje sline močno zmanjšano. Če se tudi čez dan ne izloči dovolj sline, je lahko prav to krivo za težave s slabim zadahom, kajti slina opravlja kar nekaj pomembnih funkcij, med drugim deluje antimikrobno, skrbi za ustrezen pH ustne votline, iz ustnih kotičkov odstranjuje skrite koščke hrane. Tako je za odpravljanje slabega zadaha pomembno, da so vaša usta ves čas dovolj navlažena. Če se vam torej zdi, da vam kakšen dan primanjkuje sline in da je prav to krivo za slab zadah, potem takrat ves čas pijte dovolj navadne vode. Voda bo namreč po eni strani odplaknila ostanke hrane iz ustne votline ter hkrati stimulirala izločanje sline oziroma še dodatno vlažila ustno votlino.
Žvečite peteršilj ali grgrajte žajbelj
Sliši se nenavadno, a peteršilj bo učinkovito nadvladal vonj slabega zadaha. Za peteršilj je namreč znano, da vsebuje ogromno klorofila, ta pa ubija bakterije, krive za neprijeten zadah. Menda lahko pri premagovanju slabega zadaha pomaga tudi, če redno grgrate žajbljev čaj. Poznavalci pravijo, da žajbelj deluje protivnetno in antibakterijsko. Tako naj bi grgranje žajbljevega čaja uničevalo tudi mikrobe v ustni votlini in žrelu, ki so krivi zato, da vam pogosto smrdi iz ust.
Nekaj prigriznite
Mnogokrat iz ust zasmrdi tudi, kadar smo lačni oziroma ko imamo prazen želodec. V takšnih trenutkih bo morda smrad pomagal ugnati kakšen hiter prigrizek. Vendar dobro premislite, kaj boste dali v usta, da ne bo po malici, ki naj bi ugnala slab zadah, ta samo še hujši. Poznavalci pravijo, da na seznam živil, ki lahko učinkovito nadvladajo slab zadah, sodijo korenje, zelena, oreščki ali pa preprosto kos kruha. Nikar pa si kot prigrizek ne privoščite kruha s čebulo, česnom ali pikantnimi začimbami, kajti to bo slab zadah samo še poslabšalo.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV