Vizita.si
Zdravilna učinkovina česna, ki je odgovorna za številne pozitivne učinke, je predvsem alicin. A ta se skoraj v celoti uniči med kuhanjem in med vlaganjem, zaradi česar je edini način, da jo zaužijete, z uživanjem surovega česna.

Zdravje

Tega o česnu zagotovo niste vedeli!

Katja Benčina
26. 08. 2013 10.15
3

Številne raziskave kažejo, da je strok česna na dan ključ do dobrega zdravja. Res pa je, da lahko takšno prehranjevanje vodi do konca vašega družabnega življenja. Kako torej uživati česen, da z njim ne bi motili svoje okolice?

Zdravilna učinkovina česna, ki je odgovorna za številne pozitivne učinke, je predvsem alicin. A ta se skoraj v celoti uniči med kuhanjem in med vlaganjem, zaradi česar je edini način, da jo zaužijete, z uživanjem surovega česna.
Zdravilna učinkovina česna, ki je odgovorna za številne pozitivne učinke, je predvsem alicin. A ta se skoraj v celoti uniči med kuhanjem in med vlaganjem, zaradi česar je edini način, da jo zaužijete, z uživanjem surovega česna.FOTO: iStockphoto
Da je česen izjemno zdravilen so nam večkrat povedala naše babice, v solate so nam ga na skrivaj podtikale mame, v njegove pozitivne učinke pa so prepričani tudi zdravniki in znanstveniki, ki učinke česna že dolgo preučujejo v najrazličnejših študijah. Ena zadnjih, katere rezultati so bili objavljeni prejšnji teden, je pokazala, da lahko uživanje surovega česna za kar polovico zmanjša tveganje za razvoj pljučnega raka. Druga, opravljena na Kitajskem, pa je zaključila, da lahko česen prepreči prehlad, zniža visok krvni pritisk, nivo slabega holesterola in odpravi okužbo z bakterijo E. Coli. Svetovna zdravstvena organizacija je tako priporočila, da sveži česen uživamo vsak dan, in sicer od 2 do 5 gramov česna na dan.
Ljubitelji česna dobro vedo, kako ta lahko povzroča neprijeten vonj, ki se ne izloča le iz ust, a tudi preko kožnih por. Prav zato se zdravilnemu česnu mnogi izogibajo.
Ljubitelji česna dobro vedo, kako ta lahko povzroča neprijeten vonj, ki se ne izloča le iz ust, a tudi preko kožnih por. Prav zato se zdravilnemu česnu mnogi izogibajo. FOTO: iStockphoto

A žal se ta navada kljub priporočilom nekako ne prime. Številni se česnu izogibajo zaradi močnega okusa in predvsem neprijetnega vonja po zaužitju. Kako torej redno uživati česen ne da bi s tem motili svoje okolice in kar na enkrat ugotovili, da nihče več ne želi z nami na kavo?

Kuhan ali pražen česen ni rešitev!

Številne jedi je moč pripraviti s česnom na način, da se močnega okusa ne čuti več, vonj po uživanju pa ni problematičen. A žal večina medicinskih študij vztraja, da je potrebno za pozitivne učinke zaužiti surov česen. Zdravilna učinkovina, ki je odgovorna za večino pozitivnih učinkov je alicin, ki deluje antibiotično in proti glivično, zaradi česar vas varuje pred škodljivci in skrbi za vaše zdravje. A ta se skoraj v celoti uniči med kuhanjem in med vlaganjem, zaradi česar je edini način, da jo zaužijete, z uživanjem surovega česna.

Kako preprečiti neprijeten vonj?

Nekateri strokovnjaki kulinarike so prepričani, da kombinacija surovega česna in kakršne koli oblike maščobe zmanjša neprijeten vonj po zaužitju česna. Tako ga prelijte z olivnim oljem ali ga zmešajte z avokadom, ki je bogat z zdravimi nenasičenimi maščobami. Po zaužitju pa žvečite meto, peteršilj ali spijte skodelico kave. Kljub tem ukrepom lahko vonj ob zaužitju velike količine česna v manjši meri ostane, zato je morda dober nasvet tudi, da si ga privoščite v manjših količinah tik pred spanjem, da se do naslednjega jutra izloči iz vašega sistema ali pa takrat, ko veste, da ne boste imeli pogostih stikov z drugimi ljudmi. Obstaja seveda še ena rešitev, in sicer da si ga privoščite v družbi, zaradi česar vonj vašega sogovornika ne bo motil.

Svežemu česnu dodajajte maščobe, kot je olivno olje, ki bodo zmanjšale neprijeten vonj in ublažile močan okus.
Svežemu česnu dodajajte maščobe, kot je olivno olje, ki bodo zmanjšale neprijeten vonj in ublažile močan okus.FOTO: Profimedia

Kakor koli že, ne glede na stranske učinke česna, je včasih dobro 'tvegati' in si ga privoščiti v surovi obliki. Še posebej v prihajajočih mesecih, ko boste bolj izpostavljeni gripi in prehladom. Preiskava globalne raziskovalne organizacije The Cochrane Collaboration je namreč pokazala, da lahko uživanje česna skrajša trajanje neprijetnih simptomov prehlada in vam pomaga, da ga hitreje prebolite. V Nemčiji imajo tablete iz izvlečka česna licenco kot zdravilo za zdravljenje aterosklerotze – otrditev arterij, ki lahko vodi do srčnega napada in kapi. Številne medicinske študije pa so dokazale, da lahko uživanje česna zmanjša tveganje za različne oblike raka, med njimi tudi raka črevesja in pljuč.

Tako je vsekakor vsake toliko časa pozabiti na svoje družabno življenje in poskrbeti za svoje zdravje. Strok česna na dan namreč lahko odžene zdravnika stran.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662