V nasprotju z večino zelenjave paradižnik sčasom postane vse bolj sladek. Čeprav je mehkejši, koža pa je zgubana, je paradižnik še nekaj časa po tem, ko bi ga že zavrgli, okusen in uporaben. Tudi mesnata notranjost, ki postane temno rdeče barve, je še vedno užitna. Ko paradižnik postane voden, v njem prične rasti plesen ali zavonjate vonj alkohola, pa je resnično čas, da ga zavržete.
Ribji file
Fileje surovih rib, kot so trske, vahnje in losos, lahko uživamo še štiri tedne po ulovu, pod pogojem, da jih hranimo na hladnem, kjer temperatura ne preseže pet stopinj. Čeprav so še vedno varne za uporabo, morda ne bodo več tako okusne. Riba, ki jo kupimo v trgovini, včasih potruje tri tedne preden iz morja pride na police veleblagovnic. Ker datum ulova ni zapisan na pakiranju, je vseeno pomembno, da smo pri tem previdni.
Bela riba ne bi smela biti videti steklena s svetlečo kožo, ob pritisku pa mora meso ostati prožno, a trdno. Če ob pritisku v njem ostane vdolbina ali pride do močne spremembe vonja, ki spominja na milo, je čas, da jo zavržete. Če zavohate vonj amoniaka, ki se proizvaja iz mlečne kisline razpadajočega mesa ali če je riba zelene barve, niti ne pomislite, da bi jo zaužili.
Sladoled
Čeprav ga hranite v zmrzovalniku, ima sladkoled izjemno kratek rok uporabnosti. Vzrok za to je, da vsebuje veliko maščob in zato nikoli v resnici ni popolnoma zamrznjen. Svoj sveži okus izgubi v približno treh mesecih v zmrzovalniku. Če sladoled potemni, dobi kisel okus ali okus po jogurtu ali siru, ga zavržite.
Klobase in drugo predelano meso
Pri predelanem mesu ni veliko maneverskega prostora, zato več kot dan ali dva ne zamujajte z uporabo. Ko je meso predelano, sesekljano in zmleto, je izpostavljeno bakterijam v zraku, kot so E.coli, Campylobacter in listerija, ki se hitro razraščajo celo v hladilniku. Če je meso videti suho in ima priokus plesni, ga takoj zavržite. Če klobase postanejo lepljive namesti gladke in sijoče, če ima temnejši odtenek, potem je ne uživajte.
Jajca
Jajca lahko zaužijete celo tri tedne po pretečenem roku trajanja. Da bi preizkusili ali so še užitna, spustite jajce v kozarec vode. Če se potopi, ga lahko zaužijete, če plava, pa je čas, da ga zavržete. Ko se jajce stara namreč, skozi mikroskopske luknjice kisik prehaja v jajčno lupino, hkrati pa vlažna vsebina pričenja hlapeti in jajce se izsuši.
Jogurt
Če je bil jogurt deležen mlečne fermetnacije, metode konzerviranja, ki stabilizira stanje svežega mleka, ga lahko spijete še precej po roku uporabnosti. Vsekakor pa ga zavrzite, če na njem opazite le manjši drobec plesni, ki je pri jogurtu lahko najrazličnejših barv. Če je na videz svež in čist, ima dober okus, potem ga lahko spijete.
Govedina
Če dobro prekuhate govedino, je ta uporabna še nekaj dni po pretečenem roku uporabe. S kuhanjem in pečenjem na visoki temperaturi namreč uničite skoraj vse škodljive bakterije.
Če je govedina pričela gniti in ima vonj po pokvarjenem mesu, potem jo zavržite.
Piščanec
V nasprotu z ribami, piščanec hitro propada. Že blažji vonj po gnilem mesu ali po kislem mleku je znak, da ga morate zavreči. A preden ga odpišete, ga sperite s hladno vodo, da bi še enkrat preverili ali vonj morda ne izvira iz embalaže. Na splošno pa velja, da ne tvegajte uživanje piščanca več kot dan ali dva po datumu uporabe.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV