Vizita.si
Če ob toplotni izčrpanosti ne reagiramo pravilno, lahko ta vodi do vročinskega udara, ko je telesna temperatura višja od 40 stopinj Celzija in smo v življenjski nevarnosti.

Zdravje

Kako veste, da ste bili predolgo na soncu?

K.B.
02. 08. 2016 08.08
0

Slabost in vrtoglavica sta le dva simptoma, ki kažeta na to, da ste bili predolgo na soncu ali da ste predolgo telovadili na vročini. Naše telo ima sistem, s katerim se ohlaja, a če pretiravamo, lahko pride do vročinskega udara.

Če ob toplotni izčrpanosti ne reagiramo pravilno, lahko ta vodi do vročinskega udara, ko je telesna temperatura višja od 40 stopinj Celzija in smo v življenjski nevarnosti.
Če ob toplotni izčrpanosti ne reagiramo pravilno, lahko ta vodi do vročinskega udara, ko je telesna temperatura višja od 40 stopinj Celzija in smo v življenjski nevarnosti.FOTO: Thinkstock
Normalna temperatura je okoli 37 stopinj Celzija in običajno nimamo težav z ohranjanjem le-te. A v dneh, ko je izjemno vroče lahko zaradi poležavanja na soncu ali pretirane rekreacije, utrpimo sončarico ali vročinski udar. Čeprav so bolj občutljivi na visoke temperature starejši, se s sončarico lahko spopade kdorkoli. Prav zato je dobro poznati njene simptome in vedeti, kako odreagirati.
Prvi znaki, ki kažejo na to, da je vročina že pričela škoditi telesu so močni želodčni krči in potreba po bruhanju. Pojavi se lahko dehidracija in močni glavoboli.
Prvi znaki, ki kažejo na to, da je vročina že pričela škoditi telesu so močni želodčni krči in potreba po bruhanju. Pojavi se lahko dehidracija in močni glavoboli. FOTO: Profimedia

Od toplotne izčrpanosti do vročinskega udara

Če mora telo močno delati, da bi ohranilo normalno telesno temperaturo, lahko pride do toplotne izčrpanosti. Takrat je telesna temperatura nižja od 40 stopinj, pojavi se izčrpanost, ki jo prepoznamo po tem, da smo hudo utrujeni, se močno potimo, čutimo, da srce ne deluje kot običajno. Spopadamo se tudi z močno žejo. Če ob toplotni izčrpanosti ne reagiramo pravilno, lahko ta vodi do vročinskega udara, ko je telesna temperatura višja od 40 stopinj Celzija in smo v življenjski nevarnosti. Centralni živčni sistem takrat prične odpovedovati in pride lahko do poškodb notranjih organov in možganov. Znaki, ki kažejo na toplotni udar so naslednji:

Krči, bruhanje in glavobol

Prvi znaki, ki kažejo na to, da je vročina že pričela škoditi telesu so močni želodčni krči in potreba po bruhanju. Takrat pride že do močne dehidracije in neravnovesja elektrolitov v telesu. Dehidracijo običajno spremlja tudi glavobol.

Če telovadite na soncu in niste prepričani, ali imate simptome toplotne izčrpanosti ali kaj drugega, je bolje predpostavljati, da se spopadate s toplotno izčrpanostjo. Zato se odločite za počitek v senci, popijte vodo in se dobro spočijte. Prenehajte s telovadbo, dokler se ne počutite dobro.

Žeja in povečano znojenje

Povečano znojenje je znak, da je vaša telesna temperatura povišana in da se telo ohlaja. Že samo žeja je pa je tudi prvi znak dehidracije, na katerega se je treba odzvati. Takrat naredite premor, če telovadite in spijete nekaj tekočine. Če poležavate na soncu, se ohladite v hladni vodi ali odpravite v senco. Če čakate predolgo, lahko v teh vročih dneh hitro pride do premočne dehidracije.

Temen urin

Temno rumen urin kaže na to, da niste popili dovolj tekočine. Ko so dnevi vroči, je pomembno, da poskrbite za dodatno hidracijo telesa, saj tako svojemu organizmu zagotovite dovolj tekočine, da se lahko hladi z znojenjem.

Slabost in vrtoglavica

Vrtoglavica je pogost simptom toplotne izčrpanosti in lahko privede do izgube zavesti. Če se spopadate z vrtoglavico, se umaknite v senco, spočijte, spijte dovolj tekočine.

Zmedenost

Ko je telesna temperatura previsoka, se lahko pojavi zmedenost, težave pri razmišljanju, koža lahko postane lepljiva in sledi lahko tudi izguba zavesti.

Telo uporablja potenje za ohlajanje, saj na ta način sprošča vročino iz telesa. Če se potimo že dlje časa in nismo telesu omogočili dodatne hidracije, pa se lahko zgodi, da se kar naenkrat prenehamo potiti. Takrat lahko utrpite smrtno nevaren vročinski udar.
Telo uporablja potenje za ohlajanje, saj na ta način sprošča vročino iz telesa. Če se potimo že dlje časa in nismo telesu omogočili dodatne hidracije, pa se lahko zgodi, da se kar naenkrat prenehamo potiti. Takrat lahko utrpite smrtno nevaren vročinski udar.FOTO: Profimedia

Ne znojite se več

Telo uporablja potenje za ohlajanje, saj na ta način sprošča vročino iz telesa. Če se potimo že dlje časa in nismo telesu omogočili dodatne hidracije, pa se lahko zgodi, da se kar naenkrat prenehamo potiti. Takrat smo namreč izgubili že toliko vode in smo tako dehidrirani, da telo neha odvajati vodo, da lahko ohranja raven krvnega pritiska. Vodo namreč črpa iz krvi, ki se, če ne pijemo dovolj tekočine, začne gostiti, njen volumen se zmanjša, srce pa nima več dovolj 'materiala' za črpanje. Takrat lahko utrpite vročinski udar.

Zaradi negativnih posledic vročine na telo in možgane, je dobro, da ne pretiravamo pri telesni aktivnosti na vroči dan. Za rekreacijo zunaj izbirajte zgodnje jutranje ure ali večerne ure, ko se temperatura ozračja nekoliko spusti. Če opazite katerega izmed naštetih simptomov, pa si vzamite čas za počitek, ohladitev in hidracijo telesa. Čeprav pri športu radi preizkušamo svoje meje, telovadite z glavo in poslušajte svoje telo. Tudi pri poležavanju na plaži ne pretiravajte in se v najbolj vročem delu dneva raje zadržujte v senci in si postrezite z nealkoholno pijačo, ki vas bo dobro osvežila. Pijte dovolj tekočine, lahko tudi napitke, ki vsebujejo elektrolite. Tak napitek si lahko pripravite tudi sami, tako da v litersko steklenico vode dodate eno žličko soli. To bo nadoknadilo sol, ki jo izgubljate med potenjem. Če opazite katerega od simptomov, popijte kozarec vode vsakih 15 minut, dokler se ne počutite bolje. Če sumite, da ste dobili sončarico, ne oklevajte in hitro pokličite zdravniško pomoč.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650