Če hodite spat ob enih ali dveh zjutraj, potem ni nič nenavadnega, da zjutraj nikakor ne morete vstati ob šestih in zato vstajate šele ob osmih ali devetih. Zato poskušajte vzpostaviti nek konstanten urnih spanja. Potrudite se, da boste vsak večer hodili spat nekoliko bolj zgodaj, na primer ob deseti ali enajsti uri, kajti tako boste zjutraj tudi prej in lažje vstali.
Budilko postavite izven dosega roke
Ste morda zjutraj vajeni vsaj petkrat prestaviti budilo za pet minut naprej, preden dejansko vstanete iz postelje? In ste zaradi tega delnega spanja, ki ni več ne trdi spanec ne stanje budnosti, še bolj utrujeni kot sicer? Potem si budilko umaknite stran od dosega rok. Tako boste namreč prisiljeni, da se boste dvignili iz postelje in sprehodili do budilke, kar vas bo poleg samega nadležnega zvonjenja še dodatno zbudilo in s tem bodo možnosti, da se spet uležete v posteljo ter sladko zaspite, precej manjše, pravijo poznavalci.
Najdite razlog, da zjutraj prej vstanete
Če vam kljub vsemu dneva nikakor ne uspe začeti prej kot običajno, bo morda k temu, da se boste vendarle nekako spravili iz postelje, pripomoglo to, da boste imeli že takoj zjutraj kakšne neodložljive obveznosti. Dogovorite se na primer za jutranji tek s prijateljem, za jutranji poslovni sestanek ali pa za zajtrk in kavico s sosedo. Tako boste zagotovo – ne glede na to, kako mučno vam je zjutraj vstati – nekako našli voljo in moč, da ne boste preslišali budilke in se zaspano prevalili na drugo stran, temveč vstali in začeli dan prej kot običajno. Morda vam bo potem čez nekaj časa zgodnejše vstajanje celo prešlo v navado ter sploh ne boste več potrebovali neke neodložljive jutranje obveznosti, da prej začnete dan, kajti preprosto vam bo prevelika škoda lepe dele dneva zapravljati za spanje.
Spustite sonce v sobo
Če boste zvečer spustili rolete in bo soba še zjutraj, ko bo sonce že zdavnaj vzšlo, temna, bo vaš organizem na temo tudi ustrezno reagiral. Ker bo mislili, da je še vedno noč, bo pospešeno proizvajal melatonin – hormon spanja. Če pa bo v vašo spalnico sijal sonček, bodo možgani sprejeli namig, da je zunaj dan in da je čas za bujenje. Torej zvečer, preden ležete v posteljo, nikar ne spuščajte rolet oziroma ne zastirajte zavest. Če bo v spalnici dan in ne trdna tema, boste namreč lažje vstali.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV