Vizita.si
Spanje na boku v poziciji fetusa z upognjenimi koleni in blazino med nogami, lahko pomaga zmanjšati bolečine v hrbtu.

Zdravje

Katera pozicija spanja je najbolj zdrava?

K.B.
15. 07. 2013 10.49
0

Spanje je čas, ko se hrbtenica sprosti, raztegne, diski se regenerirajo in ponovno napolnijo s tekočino, ki so jo izgubili čez dan. Prav zato lahko pozicija spanja vpliva na to, kako dobro se bo vaše telo regeneriralo ponoči. Preverite, katera pozicija spanja je najbolj zdrava.

Spanje na boku v poziciji fetusa z upognjenimi koleni in blazino med nogami, lahko pomaga zmanjšati bolečine v hrbtu.
Spanje na boku v poziciji fetusa z upognjenimi koleni in blazino med nogami, lahko pomaga zmanjšati bolečine v hrbtu.FOTO: iStockphoto
1. Spanje na hrbtu

Pozitivne strani: Spanje na hrbtu je ena najbolj zdravih pozicij spanja, saj je odlična za poravnavo hrbtenico, poleg tega so vaši notranji organi poravnani, z njo pa preprečite tudi bolečine v vratu in hrbtu. Dobro pa je, da si pod kolena namestite blazino, da bi zagotovili ravno pozicijo hrbta ali da investirate v nekoliko boljšo žimnico, ki bo zagotovila dobro oporo hrbtu.

Negativne strani: Če pogosto smrčite, potem je za vas morda bolj primerna stranska pozicija, saj lahko z njo smrčanje nekoliko omilite.

Če pogosto smrčite, potem je za vas morda bolj primerna stranska pozicija, saj lahko z njo smrčanje nekoliko omilite.
Če pogosto smrčite, potem je za vas morda bolj primerna stranska pozicija, saj lahko z njo smrčanje nekoliko omilite. FOTO: iStockphoto

2. Spanje na boku

Pozitivne strani: Spanje na boku v poziciji fetusa z upognjenimi koleni in blazino med nogami, lahko pomaga zmanjšati bolečine v hrbtu. Dobro je, da uporabite blazino, ki si jo podložite še pod glavo, da je ta v ravni poziciji s preostalim telesom. Dodatna pozitivna stran spanja na levem boku je tudi ta, da z njo zmanjšate težave z zgago. Strokovnjaki še niso prepričani, kaj je vzrok za to, a študije so pokazale, da ljudje, ki pogosto trpijo za zgago, lahko pekoč občutek preprečijo tako, da po jedi ležejo na levi bok. Študija je bila objavljena v The Journal of Clinical Gastroenterology.

Negativne strani: V resnici ni večjih negativnih strani spanja na boku, morda le ta, da se zjutraj lahko na obrazu pojavijo gube, ker smo prislonjeni na blazino. Gube se pri ženskah lahko pojavijo tudi na področju dekolteja.

3. Spanje na trebuhu

Pozitivne strani: Če trpite za bolečinami v spodnjem predelu hrbta, lahko občasno spanje na trebuhu na to področje deluje blagodejno. Na ta način se namreč sprosti napetost v vretencih, saj je pozicija spanja nasprotna tisti, ki povzroča bolečine v zadnjem delu hrbta. Večinoma se te namreč pojavijo v primeru, da dvigujete težka bremena ali se ves dan upogibate in nagibate naprej.

Negativne strani: Čeprav radi spite na trebuhu, naj bi ta pozicija prinašala nekatera tveganja. Po mnenju priznanega newyorškega učitelja joge Jonathana FitzGordona spanje na trebuhu ni najboljša izbira. ''Spanje na trebuhu ravna vašo naravno krivuljo hrbtenice v spodnjem delu hrbta, poleg tega imate pri tej poziciji spanja glavo obrnjeno na stran vso noč, kar lahko prepreči poravnavo hrbtenice v vratu,'' je za povedal za ameriški spletni portal The Huffington Post. Ta pozicija lahko še povzroča pritisk na živce, zaradi se česar se zjutraj zbudite z mravljinci c telesu.
 

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650