Vizita.si
Zaradi pretiranega izpostavljanja nevarnim UV-žarkom vas lahko močno opeče.

Zdravje

Katere nevarnosti vam grozijo zaradi sončenja?

Eva Trček
30. 04. 2010 11.42
2

Prekomerno nastavljanje močnemu soncu ni le glavni vzrok za kožnega raka. Nevarni ultravijolični žarki vam lahko povzročijo tudi številne druge zdravstvene težave.

Zaradi pretiranega izpostavljanja nevarnim UV-žarkom vas lahko močno opeče.
Zaradi pretiranega izpostavljanja nevarnim UV-žarkom vas lahko močno opeče.FOTO: iStockphoto
Seveda se ultravijoličnim žarkom nihče od nas ne more povsem izogniti. To tudi ne bi bilo modro, kajti majhne količine UV-žarkov so za naš organizem koristne, saj sodelujejo pri tvorbi vitamina D. Ta pa je nujno potreben za rast in razvoj naših kosti, saj nadzoruje absorbcijo kalcija in fosforja v prebavilih. Če nam torej v telesu primanjuje D-vitamina, se raven kalcija in fosfata v našem telesu zniža, to pa ogroža zdrav razvoj naših kosti.
O nevarnostih prekomernega izpostavljanja ultravijoličnih žarkov smo povprašali mag. Metko Adamič, dr. med.
O nevarnostih prekomernega izpostavljanja ultravijoličnih žarkov smo povprašali mag. Metko Adamič, dr. med. FOTO: osebni arhiv

Po drugi strani pa tudi pretirano izpostavljanje ultravijoličnim žarkom s seboj prinese številne nevarnosti. Ne povečuje le tveganje za kožnega raka, ampak vpliva tudi na videz kože, zdravje oči ter nenazadnje celo na delovanje našega imunskega sistema.

1. Opekline

Zaradi pretiranega izpostavljanja nevarnim UV-žarkom vas lahko močno opeče. Vaša koža bo pordela, postala bo rdeča, otečena in lahko celo mehurjasta. A s hladnimi obkladki in hladilnimi kremami boste sicer bolečino in otekline nekoliko ublažili, a takšno početje je lahko dolgoročno zelo nevarno. Še posebej pri tistih, ki so bili v otroštvu velikokrat močno opečeni, je prisotno večje tveganje, da kdaj v poznejšem obdobju zbolijo za kožnim rakom.

2. Zgubana in uvela koža

Če boste kožo pogosto izpostavljali močnemu soncu, bo postala trda, zgubana in uvela. ''Preveč sonca spremeni strukturo kože in zmanjša njeno elastičnost. Posledica tega so povešena lica in globoke gube. Če kože ne bi nikoli izpostavljali soncu, bi bila tako gladka kot koža na vaši zadnjici,'' pojasnji dermatovenerologinja mag. Metka Adamič, dr. med. Sonce lahko povzroči tudi lisasto ali luskasto kožo, iz takšnih luskastih rašč pa se lahko razvije kožni rak.

Če boste kožo pogosto izpostavljali močnemu soncu, bo postala trda, zgibana in uvela.
Če boste kožo pogosto izpostavljali močnemu soncu, bo postala trda, zgibana in uvela. FOTO: iStockphoto

3. Okvare oči

UV-žarki lahko poškodujejo tudi vaše oči. Sončna svetloba lahko povzroči sivo mreno, ki je eden najpogostejših vzrokov slepote, in kakšne druge okvare oči.

4. Alergije

Pri tistih, ki so preobčutljivi na sončne žarke, se lahko na koži pojavijo rdečica, vodeni mehurčki, srbeči ali pekoči izpuščaji. Lahko pa alergijske reakcije na sonce povzročijo ali pa zgolj spodbudijo tudi kakšni kozmetični pripomočki, dišave, zdravila ali celo kreme za sončenje.

5. Moteno delovanje imunskega sistema

Pretirano izpostavljanje sončnim žarkom lahko zmoti celo delovanje imunskega sistema, zato je vaš organizem bolj dovzeten za razne okužbe, obolenja in tudi maligne spremembe. Če je vaš imunski sistem že tako oslabljen, pa bo pretirano sončenje bolezen, za katero bolehate, lahko le še poslabšalo. Izpostavljanje sonca lahko na primer poslabša herpes, norice, lupus in celo nekatere gensko pogojene bolezni.

Pri ugotavljanju, kdaj se moramo soncu izogibati in kdaj sončni žarki niso tako zelo nevarni, nam je lahko v veliko pomoč tako imenovan ultravijolični indeks. Ta je v deželah ob Ekvatorju največji in lahko doseže celo vrednost 20, medtem ko v severnih državah sveta njegove vrednosti le redko presežejo številko osem. V naših krajih pa se ultravijolični indeks giba med nič in deset in se spreminja glede na letni in dnevni čas. Najvišje vrednosti doseže nekje okrog poldneva. In imejte v mislih, da višja kot je vrednost ultravijoličnega indeksa, večja nevarnost grozi tako vaši koži kot tudi očem.

Pri ugotavljanju, kdaj se moramo soncu izogibati in kdaj sončni žarki niso tako zelo nevarni, nam je lahko v veliko pomoč tako imenovan ultravijolični indeks.
Pri ugotavljanju, kdaj se moramo soncu izogibati in kdaj sončni žarki niso tako zelo nevarni, nam je lahko v veliko pomoč tako imenovan ultravijolični indeks.FOTO: iStockphoto

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587