Vizita.si
Če spite na boku, imejte debelejšo blazino, ki bo zapolnila prostor med vratom, glavo in hrbtenico ter tako ohranjala vašo hrbtenico zravnano in v naravnem položaju.

Zdravje

Kateri položaj spanja je najbolj zdrav?

Ni.J.
20. 04. 2011 10.21
2

Za vaše bolečine v hrbtenici in vratu, težave z želodcem in celo zgodnje gube je morda kriv vaš položaj spanja. Razkrivamo, kateri položaji so za zdravje najboljši in katerim se izogibajte.

Spanje na hrbtu je sicer izjemno zdravo za zdravje vaše hrbtenice, nekoliko manj pa za zdravje partnerja, saj je v tem položaju smrčanje najpogostejše.
Spanje na hrbtu je sicer izjemno zdravo za zdravje vaše hrbtenice, nekoliko manj pa za zdravje partnerja, saj je v tem položaju smrčanje najpogostejše.FOTO: iStockphoto
Ste vedeli, da je lahko za vaše zdravstvene težave kriv napačen položaj med spanjem? Ta vam lahko povzroča bolečine v vratu, hrbtenici, zgago in nastanek zgodnjih gub. Kateri položaji so najbolj zdravi in zakaj?

Spanje na hrbtu

Spanje na hrbtu je odlično za zdravje, saj preprečuje bolečine v vratu in hrbtenici, ker sta glava in hrbtenica v ravnem položaju, in ne upognjeni. Poleg tega je ta položaj idealen, če vas muči zgaga. Če imate glavo rahlo privzdignjeno, bo namreč vaš želodec v nižjem položaju kakor požiralnik, kislina pa ne bo mogla prehajati vanj. Med spanjem na hrbtu se vam ne bodo oblikovale gube na obrazu, saj z ničimer ne boste pritiskali na obraz, prav tako pa se vam ne bodo povesile prsi, saj so v tem položaju v celoti podprte. Med spanjem na hrbtu največjo težavo in edino pomanjkljivost tega položaja predstavlja smrčanje. Za spanje na hrbtu strokovnjaki priporočajo anatomsko oblikovano ali nekoliko bolj napihnjeno blazino, kajti le tako bo lahko blazina vašemu vratu in glavi nudila ustrezno podporo.

Nosečnice naj spijo na boku, najbolje levem, saj je pretok krvi v takšnem položaju veliko boljši.
Nosečnice naj spijo na boku, najbolje levem, saj je pretok krvi v takšnem položaju veliko boljši. FOTO: iStockphoto
Spanje na boku

Spanje na boku je na splošno zelo zdravo, saj je smrčanje v tem položaju manj pogosto, vaša hrbtenica pa je raztegnjena, zaradi česar vas zjutraj ne bosta bolela hrbet in vrat. Če trpite zaradi zgage, je to drugi najboljši položaj, takoj za spanjem na hrbtu. Pomanjkljivosti tega položaja so gubice, ki nastanejo zaradi pritiskanja z obrazom v blazino, in povešene prsi, saj med ležanjem na boku visijo, vezi, ki jih držijo privzdignjene, pa se raztegujejo. Če ste noseči, je priporočljivo spati na levem boku, saj bo tako vaša prekrvavitev veliko boljša, kot če bi spali na desnem. Na boku pa boste najbolje spali, če si boste omislili debelejšo blazino, ki bo zapolnila praznino med ramenom in vratom ter glavo in tako telo držala v naravnem položaju.

Fetus položaj

V fetus položaju osebe običajno manj smrčijo, položaj pa je tudi ugoden za nosečnice, vendar so bolečine v vratu in hrbtenici zelo pogoste. To je posledica nenaravne drže telesa, saj je hrbtenica usločena, kolena so pokrčena, brada pa običajno prislonjena k prsnemu košu. Poleg tega s tem položajem ne boste preprečili nastanka gub, prav tako pa tudi ne povešenosti prsi, razlog za to pa je enak kakor pri spanju na boku. Med spanjem na boku pa ukrivljen položaj tudi omejuje gibanje trebušne prepone med dihanjem, zato bo vaše dihanje nekoliko oteženo. Če spite v tem položaju, bodite pozorni, da bo vaše telo bolj iztegnjeno, ne pa preveč upognjeno, blazina naj bo debela, enaka kot pri bočnem položaju.

Spanje na trebuhu

Spanje na trebuhu je nekaj najslabšega, kar lahko privoščite svojemu telesu med počitkom. V tem položaju je namreč zelo težko ohranjati naravni položaj hrbtenice, saj je glava stalno obrnjena vstran, poleg tega so med spanjem na trebuhu zelo obremenjeni tudi vaši sklepi in mišice, zaradi česar se lahko razdražijo živci in povzročijo bolečino, otrplost ali ščemenje. Če imate težave s smrčanjem, je ta položaj sicer ugoden za vas, a imejte pri tem glavo obrnjeno navzdol, saj tak položaj glave pušča dihalne poti odprte. Spanju na trebuhu se izognite, če vas mučijo bolečine v vratu in hrbtenici. Pri tem položaju bo najbolje, če boste uporabili tanko blazino ali boste spali brez nje.

Če spite na boku, imejte debelejšo blazino, ki bo zapolnila prostor med vratom, glavo in hrbtenico ter tako ohranjala vašo hrbtenico zravnano in v naravnem položaju.
Če spite na boku, imejte debelejšo blazino, ki bo zapolnila prostor med vratom, glavo in hrbtenico ter tako ohranjala vašo hrbtenico zravnano in v naravnem položaju.FOTO: iStockphoto

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662