Vsake toliko časa se znanost 'spotakne' ob kakšno izmed naših priljubljenih navad, ki se jim težko odpovemo. Ena zadnjih je zagotovo pitje kave zgodaj zjutraj. Izkazalo se je namreč, da je prav zgodnje jutro eno izmed slabših trenutkov, ko si lahko privoščimo kavo.
Kot so opozorili na znanstvenem kanalu ASAP Science na You Tubu, je takoj ob prebujanju nivo hormona stresa kortizola na visoki ravni, zaradi česar v resnici ne potrebujemo kofeina, da se prebudimo. Telo ima namreč naravne mehanizme za to nalogo. Če tako kavo spijemo takoj zjutraj, ko je nivo kortizola visok, se lahko pojavita dve težavi: kofein prične motiti proizvodnjo kortizola v telesu in tako sčasoma prične proizvajati manj kortizola ter se za prebujanje prične vse bolj zanašati na kofein. Druga težava pa je, da se poveča toleranca telesa do kofeina, zaradi česar potrebujemo vse več in več kofeina, da bi se prebudili.
Tako je veliko bolje, da kavo spijete vsaj eno uro po prebujanju. Pred tem si raje privoščite okrepilen zajtrk, ki bo nahranil vaše telo in hkrati spodbudil še presnovo. Sicer pa je dobro vedeti, da je nivo kortizola v telesu na visoki ravni kar trikrat na dan, kar je pokazala tudi ameriška študija objavljena leta 2009. Najvišji nivo kortizola v telesu beležimo ob 9.00 zjutraj, od 12.00 do 13.00 in od 17.30 do 18.30. Najbolje pa je, da kofein pijete v vmesnem času, torej okoli 10.00 in med 14.00 do 17.00.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV