Vizita.si
Kajenje, prevelika telesna teža, dedne težave s srcem, inteligenca, višina dohodkov, stres in visok krvni pritisk so običajno najpogostejši dejavniki tveganja za nastanek srčnih bolezni..

Zdravje

Ste dovolj srečni?

Ni.J.
08. 03. 2010 08.41
0

Ste zadovoljni sami s seboj? Ste običajno srečni in nasmejani? Potem najverjetneje ne boste imeli težav z zdravjem srca! Pozitivna čustva naj bi namreč pomagala zmanjšati tveganje za nastanek bolezni srca!

Kajenje, prevelika telesna teža, dedne težave s srcem, inteligenca, višina dohodkov, stres in visok krvni pritisk so običajno najpogostejši dejavniki tveganja za nastanek srčnih bolezni..
Kajenje, prevelika telesna teža, dedne težave s srcem, inteligenca, višina dohodkov, stres in visok krvni pritisk so običajno najpogostejši dejavniki tveganja za nastanek srčnih bolezni..FOTO: iStockphoto

Ameriški raziskovalci so prišli do nove ugotovitve. Odkrili so povezavo med pozitivnimi čustvi in koronarnimi boleznimi srca, a pravijo, da morajo opraviti še dodatne preiskave, preden bodo smeh lahko začeli 'predpisovati'.

Na tem področju moramo nujno opraviti še klinične raziskave. Če bodo te potrdile naše odkritje, bo ta rezultat izjemno pomemben pri predpisovanju preventivnih ukrepov, kaj lahko bolniki naredijo sami za izboljšanje svojega zdravje,“ pravi Karina Davidson iz kolumbijskega zdravstvenega centra.

Srčne bolezni so namreč največji 'morilec' moških in žensk iz Evrope in Združenih držav Amerike. Po podatkih iz leta 2005 so bile kardiovaskularne bolezni skupaj s sladkorno boleznijo vzrok za kar 32 odstotkov smrti vsega sveta.

Smejte se in se izognite boleznim srca!
Smejte se in se izognite boleznim srca!FOTO: iStockphoto

Davidsonova je več kot deset let proučevala 1739 moških in žensk, ki so se vključili v obširno zdravstveno raziskavo, ki so jo pravili v Kanadi. Izučeni medicinski strokovnjaki so vsa ta leta skrbno spremljali in ocenjevali negativna in pozitivna čustva sodelujočih ter merili tveganje za nastanek bolezni srca. Pri negativnih čustvih so opazovali depresijo, sovražnost in strah, pri pozitivnih pa srečo, zadovoljstvo in navdušenost.

Ljudi so nato, glede na njihova čustva, razdelili v pet različnih kategorij pozitivnosti, od 'nič' do 'skrajnosti', in odkrili, da je v vsaki kategoriji tveganje za nastanek srčnih bolezni za 22 odstotkov manjše.

Glede na dobljene rezultate je Davidsonova prišla do zaključka, da bi s smehom in pozitivnim odnosom lahko veliko naredili pri preprečevanju nastanka bolezni srca in ožilja. “Sodelujoči, ki so spadali v kategorijo pozitivnega čustva 'nič', so bili za 22 odstotkov bolj izpostavljeni tveganju za nastanek srčnega infarkta kot tisti, ki so imeli vsaj nekaj pozitivnih čustev v sebi,“ pravi Davidsonova. “Odkrili smo tudi, da se tveganje pri osebah, ki so običajno srečne in so imele redko simptome depresije, ni zmanjšalo.“

Smeh je pol zdravja!
Smeh je pol zdravja!FOTO: iStockphoto

Ekipa Karine Davidsonove meni, da se razlog za povezavo med srečo in tveganjem za nastanek srčnih bolezni lahko skriva v tem, da srečni ljudje več časa posvetijo samim sebi, sproščanju in počitku od stresnih situacij in porabijo manj časa za podoživljanje negativnih in stresnih dogodkov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650