Žulj najpogosteje nastane zaradi nošenja neudobne obutve. Zaradi pretiranega drgnjenja in trenja kože, nogavice in obutve se med zunanjimi in notranjimi plastmi kože začne nabirati tekočina. Posledica je mehurju podobna izboklina (žulj), ki nastane ob ali na stopalu. Običajno ne gre za resno poškodbo, kljub vsemu pa je dobro, da zanj ustrezno poskrbimo.
Preventiva z obližem
Preventivno se žuljev lahko lotite tako, da se pred njimi enostavno zavarujete še preden se vam utegnejo pojaviti. V lekarni kupite obliž, ki je narejen prav proti žuljem. Če pa žulj že imate, lahko nanj nalepite tudi klasičen obliž. Z njim preprečite drgnjenje ob obutev oziroma nogavico.
Zdravljenje žulja
Žulja ne predirajte, razen, če vas močno boli. V tem primeru ga predrite z iglico, ki ste jo pred tem razkužili. Ko se tekočina posuši, žulj zaščitite z gazo ali obližem. Pustite, da se nekaj dni celi. Šele, ko je žulj dovolj zaceljen, ga ni treba več ščititi z obližem.
Nikar se žuljev ne lotevajte z nesterilno iglo, saj le-ta lahko povzroči gnojenje, kar lahko privede tudi do zapletenih okužb. Bodite pozorni na to, da žulj zaščitite pred umazanijo. To je še posebej pomembno v spomladanskih in poletnih dneh, ko pogosto nosimo odprto obutev.
Za nasvet vprašajte svojo babico
Naše babice so se žuljev lotevale na različne načine. Eden izmed boljših sredstev za zdravljenje žuljev je česen, saj velja za učinkovit naravni antibiotik. Česen nežno vtrite v žulj.
Odlično sredstvo za zdravljenje žuljev sta tudi ognjičevo mazilo in olje. Ognjič namreč deluje proti številnim mikrobom in preprečuje razvoj glivic. Uporabljamo ga za zdravljenje različnih kožnih poškodb, posebno učinkovit pa je tudi pri celjenju ran.
Vaše mnenje in izkušnje lahko izrazite na FORUMU.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV