Nekoč so klimatske naprave veljale za pravi luksuz in niso bile prav vsakomur dostopne, danes pa je nenavadno, če kakšne nimate doma ali pa vsaj v svojem avtomobilu. Čeprav jih zaradi hitrega prehoda iz vročega na hladno pogosto povezujejo s številnimi zdravstvenimi težavami (še posebej težavami povezanimi z dihali), so namreč postale del našega načina življenja. Zato preverite, zakaj je v resnici dobro in zakaj slabo, če ste tudi sami veliki ljubitelji te poletne osvežitve.
Klima je lahko koristna, ker ...
- Ekstremna vročina lahko ima škodljive učinke tako na fizično kot tudi psihično delovanje telesa. Hlajenje s klimatsko napravo to tveganje bistveno zmanjša.
- V času visokih temperatur povečuje občutek udobja.
- Uporaba klime dokazano poveča produktivnost pri delu.
- Če nam ni vroče, smo fizično in psihično bolj aktivni.
- V prostoru, kjer so temperature nižje, se zadržuje manj insektov in parazitov.
- Če se manj potimo, je manjša tudi možnost, da bomo postali dehidrirani.
- Pomaga odpravljati alergene, kot je naprimer cvetni prah.
- Če je klimatska naprava kvalitetna ter redno in dobro vzdrževana, lahko izboljša kvaliteto zraka.
Klima je lahko škodljiva, ker …
- Nenadna sprememba temperature in količine vlage v prostoru lahko negativno vpliva na dihala (kihanje, prehlad, akutno vnetje grla, bronhitis ...)
- Izsuši lahko kožo in sluznico.
- Ustvarja hrup, ki je lahko včasih zelo moteč.
- Kroženja zraka lahko prenaša nalezljive bolezni dihal.
- Prah in plesen, ki se nabirata v klimatski napravi, lahko povzročita alergijske reakcije.
- Klima je pogosto glavni dejavnik v razvoju kroničnega vnetja nosne sluznice in žrela, draženja grla ter hripavosti.
- Pretirana uporaba lahko izzove ali poslabša težave z očmi, povzroči vnetje očesne veznice in kronično vnetje trepalničnih robov, predstavlja pa tudi težavo za tiste, ki nosijo kontaktne leče.
Ob vsem tem nikar ne pozabite tudi na nekaj koristnih napotkov, kako pravilno, predvsem pa premišljeno, uporabljati klimatsko napravo. Prostor, v katerem se nahaja, morate redno in dobro prezračevati, kar velja tudi za vzdrževanje same naprave (tega se raje ne lotite sami, temveč pokličite strokovnjaka). Sobna temperatura naj ne bi bila nižja od 21 stopinj Celzija ter višja od 25 stopinj Celzija, povprečna vlažnost v prostoru pa se mora gibati med 60 in 70 odstotki. Sicer pa – ali ima na vas več pozitivnih ali negativnih učinkov, presodite sami. Le po pameti.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV