Vizita.si
V koledar si zabeležite, kdaj ste klopa dobili.

Infekcijske bolezni

VIDEO: Kako se zavarujete pred klopnim meningitisom?

Mojca Koprivnikar
11. 05. 2009 18.29
1

Topli dnevi so na plan zvabili sprehajalce, pa tudi klope, ki vas lahko okužijo s klopnim meningitisom. Virusno vnetje osrednjega živčevja lahko pusti resne zdravstvene posledice, tudi paralizo. Pred njim se lahko zavarujete s cepljenjem in primerno zaščitno obleko ter repelenti, svetuje infektolog dr. Branko Šibanc.

Mag. Branko Šibanc je infektolog, ki se ukvarja z zdravljenjem borelioze, z usmerjenim predpisovanjem antibiotikov, opredeljevanjem nepojasnjenih vročinskih stanj, s tropsko medicino in z ostalimi nalezljivimi boleznimi.
Mag. Branko Šibanc je infektolog, ki se ukvarja z zdravljenjem borelioze, z usmerjenim predpisovanjem antibiotikov, opredeljevanjem nepojasnjenih vročinskih stanj, s tropsko medicino in z ostalimi nalezljivimi boleznimi. FOTO: Dare Čekeliš

Klopni meningitis se pojavlja sezonsko, od aprila do oktobra, ko je tudi sezona klopov v naravi. Možno je tudi prej ali kasneje. Največ okužb je v juniju in juliju. Okužena področja v Sloveniji so omejena v glavnem na centralni predel, Gorenjsko, Štajersko in Koroško. Največ klopov je v travi, v grmovju in v podrasti vlažnih mešanih gozdov.

Zanimiv je naslednji podatek: v Avstriji, kjer je precepljenih kar 89 odstotkov prebivalcev je pogostost bolezni padla na 1/100.000, kar je več kot desetkrat manj kot pri nas.
Inkubacijska doba traja v povprečju sedem do 14 dni, najkrajša je tri dni, najdaljša znana pa 28 dni, zato je dobro da si v koledar zabeležite kdaj ste klopa dobili. Seveda ni nujno, da je vsak klop okužen.

Kakšni so znaki?

Znaki klopnega meningitisa so vročina, hud glavobol, slabost in bruhanje,okuženega moti tudi svetloba in ima otrpel tilnik. Značilne so tudi bolečine v mišicah, bolečine v trebuhu in lahko driska. Simptomi so podobni gripi.

Bolezen ima dve fazi

Za prvo fazo je značilen prehlad, vročina in slabo počutje. Tej fazi sledi t.i. vmesni interval, ko se zdi, da je bolezen ozdravljena. Temu šele sledi prava meningitična faza, s hudo vročino, glavobolom in zelo slabim počutjem.

Bolezen zdravniki zdravijo simptomatsko, se pravi, da samo blažijo znake bolezni. Klopni meningitis lahko pusti resne posledice, tudi paralizo.

Kako se zaščititi in odstraniti klopa?

Klopa ne polivamo z oljem ali drugimi pripravki, prav tako ga ne sežigamo, pravi dr. Šibanc.
Klopa ne polivamo z oljem ali drugimi pripravki, prav tako ga ne sežigamo, pravi dr. Šibanc.FOTO: iStockphoto

Pred odhodom v naravo si oblecite dolge rokave, hlače pa zatlačite v nogavice. Najboljša so svetla oblačila. Namažite se lahko tudi z repelentimi sredstvi. Ko pridete domov se oprhajte in temeljito preglejte telo. Če najdete klopa, ga takoj odstranite, najbolje s pinceto, s katero zaobjamete klopovo glavico tik nad kožo in nato z nežnim izmeničnim vrtenjem za 90 stopinj izvajate stalno vrtenje.

Ker za meningitis še ni pravega zdravila se je dobro zavarovati

Pred boleznijo se lahko zavarujete s cepljenjem. Cepljenje zdravniki priporočajo vsem, ki se veliko zadržujete v gozdu in naravi nasploh. Primerno je tudi za otroke od 1. leta starosti dalje. Cepljenje je samoplačniško. Najbolje je, da se cepite že v zimskih mesecih. V primeru alergije na jajčne beljakovine pa cepljenje na ZZV odsvetujejo Več o cepljenju si lahko preberete na spletni strani Zavoda za zdravstveno varstvo .

Svoje mnenje in izkušnje lahko izrazite na FORUMU.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650