Ujeli ste se v žgoče lovke
Meduze v našem morju niso nevarne. Večjo grožnjo predstavljajo le osebam, ki so alergične nanje. Meduze imajo v svojih lovkah toksine, ki na ljudi delujejo zelo različno. Povzročijo lahko manjši ožig, srbečico ali hude opekline. Ožig meduze je običajno boleč in močno peče. Na koži se pojavijo mehurji, koža pordi in oteče, opazimo pa lahko tudi obrise lovk, ki ne izginejo še kar nekaj časa, včasih tudi nekaj mesecev. Pri ožigu meduze običajno ne potrebujemo zdravniške pomoči. Če so na koži ostale ožigalke, jih najprej odstranite, zatem pa kožo temeljito izpirajte z morsko vodo. Če boste namesto morske uporabili sladko, se bo bolečina okrepila, zato tega nikar ne počnite. Mesto opekline nato hladite s kockami ledu ali ledenimi obkladki V primeru alergijske reakcije, opekline na občutljivem predelu telesa (obrazu, genitalijah …), če je opeklina obsežna, koža na predelu opekline otrdi, začne krvaveti, se začne rdečica širiti in se otekline pojavljajo tudi na drugih delih telesa, takoj obiščite zdravnika.
Osji in čebelji piki so lahko izjemno neprijetni, saj povzročijo vnetje, zatekanje, pekoč občutek in kasneje srbečico na mestu vboda, pri čebeljem piku pa lahko na prizadetem mestu vidimo tudi čebelje želo. Tega je treba čim prej odstraniti, najbolje s pinceto, nekateri pa svetujejo, da ga odstranite tako, da po mestu pika podrgnete z bančno ali kakšno podobno kartico. Mesto vboda nato z nečim ohladite, najbolje s kocko ledu, če tega nimate pri roki, lahko uporabite kar koli – ključ, ohlajen kamen iz morja, kovanec … Na ta način boste zmanjšali bolečino in oteklino ter zaustavili vnetje. V dveh dneh naj bi se ranica popolnoma zacelila, če mesto vboda še bolj zateče ali se zagnoji, obiščite zdravnika. Lahko se namreč zgodi, da je želo ose ali čebele okuženo, kar povzroči infekcijo, ki včasih potrebuje celo antibiotično zdravljenje. Piki os in čebel so najbolj nevarni za alergike. Pojavijo se lahko okrepljena srbečica, oteklina na mestu pika, lahko pa pik povzroči tudi anafilaktični šok (srbenje kože, zatekanje grla, dušenje in upad krvnega pritiska), ki je urgentno stanje in zahteva takojšnje posredovanje zdravnika. Če veste, da ste močno alergični na pike čebel in os, obiščite zdravnika, da vas opremi s protialergijskim zdravilom (najučinkovitejše zdravilo je adrenalinski avtoelektor, ki si ga alergik sam vbrizga ob reakciji).
Stopili ste na morskega ježka
Zunanjost morskih ježkov prekrivajo bodice, ki nekaterim ljubiteljem morja povzročijo kar nekaj nevšečnosti. V trenutku, ko stopimo na ježka, se namreč njegove bodice zlomijo in zadrejo globoko v kožo na naših podplatih, zaradi česar lahko še nekaj dni šepamo. Čeprav so morski ježki strupeni, njihov strup običajno ni nevaren za človeka. Najpogosteje bodice ježkov povzročijo kronično vnetje ali se zataknejo ob živec ali kost in s tem povzročijo bolečine v sklepih, mišicah ali nastanek kožnih izpuščajev. Če stopite na morskega ježka, s pinceto čim prej odstranite bodice. Del bodic lahko ostane zarit tudi pod kožo, zato nogo namočite v kis ali uporabite kisove obkladke, ki bodo pomagali raztopiti bodice. Če se bodice ne bodo raztopile, obiščite zdravnika, ki vam jih bo odstranil z majhnim rezom. Ostanke bodic boste prepoznali po modrikasti barvi na mestu vboda. Zatem mesto okoli vboda izpirajte in mažite z mazilom, ki vsebuje antihistaminik, analgetik in kortikosteroide.
Tudi škorpijoni so doma na morju
Škorpijoni, ki se nahajajo v naših krajih, predvsem v Primorju in na Krasu, dosežejo zgolj od tri do štiri centimetre v dolžino in so za človeka nenevarni, saj težko predrejo človeško kožo in imajo izjemno šibek strup. Večji nevarnosti so izpostavljeni tisti, ki potujejo v oddaljene kraje, predvsem Severno Afriko, Južno Ameriko in južnejše dele ZDA ter Indijo, kjer so škorpijoni tudi smrtonosni. Še posebej naj bodo previdni tisti, ki radi potujejo v Mehiko, saj tam škorpijoni vsako leto zahtevajo veliko žrtev. Škorpijon, ki sicer napada zgolj v samoobrambi, ima v konici repa žleze, v katerih se skriva nevrotoksičen strup, ta se sprosti iz žlez v trenutku, ko škorpijon piči. Škorpijonov pik je zato zelo boleč, tkivo okrog mesta pika pa hitro oteče in je toplo na otip. V zelo redkih primerih se lahko poviša tudi telesna temperatura človeka, pride do diareje, slabotnosti in slabosti. V primeru pika škorpijona na mesto pika položite ledene obkladke, nato pa predel mažite z mazili, ki vsebujejo antihistaminike, kortikosteroide in analgetike. Če oteklina ne izgine, obiščite zdravnika.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV