Vizita.si
Za prehladna virusna obolenja je značilen dražeč kašelj, boleče grlo, izcedek iz nosu, kihanje.

Bolezni

Kako si pomagati, ko se prehladite?

Mojca Koprivnikar
15. 10. 2009 15.16
0

Prehladna virusna obolenja so najpogostejša obolenja zgornjih dihal. Od angine in gripe se običajno razlikujejo po tem, da pri prehladu ni visoke vročine, pojavi pa se izcedek iz nosu, bolečine v grlu, kašelj in kihanje.

Za prehladna virusna obolenja je značilen dražeč kašelj, boleče grlo, izcedek iz nosu, kihanje.
Za prehladna virusna obolenja je značilen dražeč kašelj, boleče grlo, izcedek iz nosu, kihanje.FOTO: iStockphoto
Kot pravi zdravnica Andreja Kumer Lakner, prehladna virusna obolenja običajno prizadenejo odrasle dva- do štirikrat letno, otroke pa šest- do osemkrat. Najpogosteje se širijo med šolarji.
Kot pravi zdravnica Andreja Kumer Lakner, prehladna virusna obolenja običajno prizadenejo odrasle dva- do štirikrat letno, otroke pa šest- do osemkrat .
Kot pravi zdravnica Andreja Kumer Lakner, prehladna virusna obolenja običajno prizadenejo odrasle dva- do štirikrat letno, otroke pa šest- do osemkrat . FOTO: Dare Čekeliš

Največkrat se prenašajo z rokami, s katerimi jih ponesemo v nos ali na očesne veznice. Inkubacija traja dva do tri dni, nato se pojavijo kihanje, voden izcedek iz nosu, pekoče in praskajoče bolečine v žrelu ter suh, dražeč kašelj. Vročine ni ali pa je nizka. Potek bolezni je blag, mine v enem do dveh tednih.

Pomagate si lahko z ameriškim slamnikom

Zdravljenje je le lajšanje posameznih simptomov oziroma težav. Kumer Laknerjeva pravi, da izpiranje s fiziološko raztopino pomaga pri čiščenju nosu, s kapljicami za odmašitev nosu pa ne smete pretiravati. Skrbeti je treba tudi za redno umivanje rok ter za pitje zadostnih količin tekočine, saj so potrebe telesa po vodi večje in jo je treba nadomestiti. Počitek koristi, ni pa nujno strogo ležanje.
Obisk pri zdravniku največkrat ni potreben, razen če se pojavi kakšen zaplet (to pa je največkrat vnetje srednjega ušesa ali obnosnih votlin). Takrat bo zdravnik verjetno predpisal antibiotik. Pri samozdravljenju naj bi koristil tudi izvleček ameriškega slamnika. Ta je namreč učinkovito zelišče za krepitev imunskega sistema, ki pomaga proti prehladnim obolenjem in gripi ter učinkovito zdravi okužbe dihal. Strokovnjaki ga svetujejo osebam, ki imajo zaradi stresa oslabljen imunski sistem, pa tudi po težjih operacijah.

Pomembno je uživati veliko zdrave hrane in piti dovolj tekočine.
Pomembno je uživati veliko zdrave hrane in piti dovolj tekočine.FOTO: iStockphoto

Najboljša preventiva: zdrav način življenja

Kot pravi zdravnica, je zdrav način življenja najboljša preventiva pred pogostejšimi prehladnimi obolenji. "Dovolj spanja (to velja predvsem za današnje šolarje, ki so velikokrat neprespani!), svobodna igra in gibanje na svežem zraku, dobra volja in razvedrilo po opravljenih dolžnostih, z ljubeznijo pripravljena hrana namesto 'hitre', sveže sadje in zelenjava, za žejo pa voda namesto sladkanih pijač – in prehladi se nas bodo izogibali," pravi Kumer Laknerjeva.

"Če pa kljub temu zbolimo, sprejmimo bolezen kot priložnost, da si malo odpočijemo od napornega tempa življenja, se pocrkljamo in posvetimo drug drugemu."

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662