Znanstveniki so odkrili, da srcu ne škoduje le, da spimo premalo, ampak celo, da spimo preveč. Manj kot štiri ure spanja poveča tveganje za bolezen srca za 36 odstotkov. Ampak tudi več kot osem ur spanja ni kaj bolj zdravo. Tveganje za bolezen srca poveča za samo malo manj – za 28 odstotkov. To pomeni, da je idealno, da na noč spimo najmanj štiri ure in največ osem.
Dobro je znano, da je premalo spanja nevarno za zdravje. pa tudi sami vemo. da se neprespani slabše počutimo. Premalo spanja povzroči izločanje hormona stresa, ki povzroči vrsto odzivov v telesu. Od povečanega srčnega utripa do povišanega krvnega tlaka. Premalo spanja povzroča tudi vnetja v telesu oziroma tista, ki že obstajajo, še bolj vnema. A zanimivo je, da je recimo pet ur spanja, če verjamemo norveškim in tajvanskim zdravnikom, enako zdravih kot sedem ur spanja. Ne smemo pa spati več kot osem ur. Ugotovili so tudi, da je za ženske tveganje še večje.
Zakaj je nevarno tudi preveč spanja, zdravniki še niso ugotovili. To bodo morali še raziskati. Zaenkrat pa pravi dr. Linn Beate Strand, vodja študije z norveške univerze za znanost in tehnologijo, "so naši rezultati taki, da vemo, da je dovolj, ampak ne preveč spanja pomemben del zdravega življenjskega sloga."
Norveški in tajvanski zdravniki so med letoma 1998 in 2011 spremljali 392.164 odraslih. V obzir so vzeli tudi druge dejavnike bolezni srca: od izobrazbe in tega, ali ima oseba partnerja, do starosti, spola, indeksa telesne mase, krvnega sladkorja, lipidov, tlaka, kajenja in uživanja alkohola. Študija je bila objavljena v zborniku kardiologije.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV