Vizita.si
Strokovnjaki so v zadnji večji študiji odkrili, da priporočila nutricionistov iz leta 1983, naj zmanjšamo količino zaužitih maščob, da bi zamejili epidemijo debelosti, niso bila osnovana na zadostnih dokazih.

Zdravje

Kot kaže, maslo le ni tako slaba izbira

K.B.
11. 02. 2015 09.12
20

Nutricionisti so vse od leta 1983 svetovali, naj zmanjšamo količino zaužitih maščob, ki jih je veliko v maslu, smetani in mastnih delih mesa. A raziskave zadnjih let vse bolj glasno opozarjajo na to, da so bila priporočila neupravičena.

Strokovnjaki so v zadnji večji študiji odkrili, da priporočila nutricionistov iz leta 1983, naj zmanjšamo količino zaužitih maščob, da bi zamejili epidemijo debelosti, niso bila osnovana na zadostnih dokazih.
Strokovnjaki so v zadnji večji študiji odkrili, da priporočila nutricionistov iz leta 1983, naj zmanjšamo količino zaužitih maščob, da bi zamejili epidemijo debelosti, niso bila osnovana na zadostnih dokazih.FOTO: Profimedia
Splošna priporočila nutricionistov so od leta 1983 zapovedovala, naj posameznik zmanjša količino zaužitih maščob za 30 odstotkov, nasičenih maščob za 10 odstotkov in poveča vnos ogljikovih hidratov. Na ta način naj bi ustavili epidemijo debelosti, porast sladkorne bolezni in srčno-žilnih bolezni. Ameriška in britanska vlada sta s temi priporočili tedaj skorajda uničili mlečno industrijo, ki je pričela proizvajati manj mastne mlečne izdelke, da se je prilagodila novim smernicam. A sedaj se je izkazalo, da so bile mlečne maščobe po krivem obdolžene kot ključni krivec za vse večji porast debelosti.
Še več, nekateri strokovnjaki so celo prepričani, da je njihov nasvet v resnici še pripomogel k epidemiji debelosti, saj je bila ena od smernic tudi, naj ljudje povečajo vnos ogljikovih hidratov v prehrani.
Še več, nekateri strokovnjaki so celo prepričani, da je njihov nasvet v resnici še pripomogel k epidemiji debelosti, saj je bila ena od smernic tudi, naj ljudje povečajo vnos ogljikovih hidratov v prehrani. FOTO: iStockphoto

Strokovnjaki iz Univerze zahodne Škotske in Ameriškega inštituta za zdravje srca v Kansasu sedaj pravijo, da so bili nasveti nutricionistov iz leta 1983 osnovani na pomanjkljivi podlagi dokazov, ki bi podprli njihove trditve. S svojo zadnjo večjo študijo so znova pregledali vse razsikave, na podlagi katerih so bila takrat podana priporočila in odkrili, da ni nikakršnih trdnih dokazov, ki bi kazali na to, da so maščobe glavni krivec za porast debelosti in z njo povezanimi boleznimi. Še več, nekateri strokovnjaki so celo prepričani, da je ta nasvet v resnici še pripomogel k epidemiji debelosti, saj je bila ena od smernic tudi, naj ljudje povečajo vnos ogljikovih hidratov v prehrani.

Eden večjih kritikov priporočil je profesor Iain Broom z Univerze Robert Gordon v Aberdeenu, ki pravi, da se morajo ti nesmisli čim prej končati: ''Čas je, da se vlada Britanije s to problematiko spopade bolj pogumno in da prenehajo z nenadzorovanim eksperimentom, ki je postal globalen in bo vodil do slabih izzidov na področju epidemije debelosti tudi drugod po svetu. Trenutno prepričanje o 'zdravem prehranjevanju' lahko vodi v ustvarjanje še več nezdravih nacij.'' Prepričan je celo, da je nasvet, naj povečamo količino zaužitih ogljikovih hidratov za 50 odstotkov glavni vzrok za povečanje epidemije debelosti in sladkorne bolezni tipa 2.

Uradna priporočila iz leta 1983 se namreč vse do danes niso spremenila, čeprav so nove študije vse bolj opozarjale na to, da ni povezave med srčno-žilnimi boleznimi in temi maščobami. Lansko leto pa je priznani ameriški znanstvenik ustanovil kampanjo, s katero je ljudem želel sporočiti, da se že desetletja držijo napačnih prehranskih nasvetov, ki zapovedujejo, naj se izogibajo nasičenim maščobam, hkrati pa jih ni nihče opozoril na nevarnosti prekomernega uživanja ogljikovih hidratov in sladkorjev.

Čeprav je pomembno, da smo pozorni tudi na vnos ogljikovih hidratov in sladkorjev v telo, pa dr. Rahul Bahl pravi, da ne bi bilo pametno znova okriviti le ene skupine živil.
Čeprav je pomembno, da smo pozorni tudi na vnos ogljikovih hidratov in sladkorjev v telo, pa dr. Rahul Bahl pravi, da ne bi bilo pametno znova okriviti le ene skupine živil.FOTO: iStockphoto

Idejo je podprl tudi kardiolog dr. Rahul Bahl iz britanske nacionalne zdravstvene organizacije (NHS), ki pravi, da kljub vsemu ne smemo znova prenesti celotne krivde za epidemijo debelosti na drugo skupino živil: ''Obstajajo močni dokazi, da je prenašanje krivde na nasičene maščobe kot na ključnega krivca za srčno-žilne bolezni napačno, saj s tem zmanjšamo vpliv tudi nekaterih drugih skupin hrane, kot so ogljikovi hidrati. Kljub vsemu pa ne smemo znova vse krivde prenesti na ogljikove hidrate, saj to ne bi bila pametna rešitev.''

Da je bilo v 80. letih priporočilo, naj ljudje zaužijejo manj maščob, kljub vsemu učinkovito, pa je prepričan profersor Tom Sanders iz King's univerze v Londonu: ''Takrat je šlo za izbiro, ali ne naredimo nič in gledamo, kako se bodo stvari razvile, ali pa sledimo priporočilom, ki so bila podana, torej zmanjšanju količine zaužitih maščob, da bi zmanjšali stopnjo debelosti ter zmanjšanju količine zaužitih nasičenih maščob, da bi znižali holesterol v krvi. Vseeno se je na koncu priporočilo kar dobro izšlo … med letoma 1997 in 2007/8 se je umrljivost zaradi srčno-žilnih bolezni pri mlajših od 75 let zmanjšala za 55 odstotkov.''
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (20)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662