Kozarček vina za sprostitev, umiritev in dobro voljo tik preden se odpravite v posteljo – le kako bi bilo v tem lahko kaj slabega? S tem vprašanjem se Mahesh Thakkar ukvarja že pet let. Nevrolog na univerzi v Missouriju raziskuje, kako alkohol pravzaprav vpliva na naš spanec. Vsak peti odrasli državljan Združenih držav Amerike si po njegovih besedah namreč pomaga zaspati s kakšnim kozarčkom takšne ali drugačne alkoholne pijače. Pred nedavnim je Thakkar v strokovni reviji 'Alcohol' objavil pregled rezultatov njegove raziskovalne skupine in glede na rezultate priporoča, da ljudje alkohola ne uporabljajo kot uspavalno sredstvo.
Adenozin – snov, zaradi katere ste zaspani
Nevrologi na čelu z Mahesh Thakkar so prepričani, da so s pomočjo laboratorijskih poskusov na miših in podganah našli razlago za take učinke. Pri poskusih so se osredotočali na telesu lastno snov, imenovano adenozin. Potreba po spanju se namreč začne na novo graditi takoj, ko se zbudimo. Raziskovalci govorijo o tako imenovanem 'spalnem pritisku'. Na dnu možganov se zbira adenozin, nevrotransmiter, ki nas dela zaspane. Thakkar in njegovi kolegi so odkrili, da alkohol povišuje koncentracijo tega adenozina v možganih. Samouravnavanje spalno-budnega ritma je s tem moteno, naš spanec pa slabši in manj kvaliteten.
Še slabše kot občasen kozarec vina pred spanjem naj bi na spanje vplivalo redno prekomerno uživanje alkoholnih pijač. Mrtvo pijane podgane so namreč sicer nekaj ur globoko spale, ko pa so se enkrat zbudile, niso mogle več zaspati.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV