Vizita.si
Da bi se izognili kurjim očesom, si vsaj enkrat tedensko privoščite kopel in si po njej odstranite staro, poroženelo kožo.

Zdravje

Kurja očesa – neprivlačna in boleča nožna nadloga

Eva Doljak
07. 06. 2011 08.09
3

Ne le, da so kurja očesa sila neprivlačna na pogled, tudi nadvse boleča so lahko. Največkrat nastanejo zaradi pretrde in preozke obutve, če niso pregloboka in preveč boleča, pa se jih lahko lotite kar sami.

Da bi se izognili kurjim očesom, si vsaj enkrat tedensko privoščite kopel in si po njej odstranite staro, poroženelo kožo.
Da bi se izognili kurjim očesom, si vsaj enkrat tedensko privoščite kopel in si po njej odstranite staro, poroženelo kožo.FOTO: iStockphoto
Kurja očesa so odebelitve kože, ki pravzaprav nastanejo pod kožo iz poroženelih celic. Medtem ko so nekatera kurja očesa bolj pri povrhnjici kože, lahko druga prodrejo v njene spodnje plasti, kjer so tudi živci, in v tem primeru je lahko kurje oko še posebej boleče. Največkrat kurje oko nastane na predelih med prsi ali na blazinicah prstov, lahko tudi na podplatu ali peti. Za njihov nastanek so najpogosteje krivi naslednji dejavniki:

– pretrdi in preozki čevlji;

– nepravilne obremenitve stopal zaradi prevelike telesne teže, nenavadnih športnih ali delovnih položajev;

– pritisk na povečane kosti stopala, zaradi česar začne na mestu pritiska nastajati več trde kože, iz nje pa lahko postopoma nastane kurje oko.

Za kurja očesa so na voljo posebni pripravki

Če bolečina ni prehuda, če kurje oko ni pregloboko in če se težave ne ponavljajo, se lahko kurjega očesa lotite kar sami. V lekarni lahko dobite posebne obliže, namenjene prav odstranjevanju kurjega očesa, ki vsebujejo salicilno kislino in ki zmehčajo tiste najbolj trde plasti kurjega očesa, tako da ga lahko potem po nekaj dneh oblaganja s temi posebnimi obliži sami odstranimo. Vendar moramo pri nameščanju obližev paziti, da jih ne nanesemo na zdrave dele stopala, kajti s tem lahko zdravo kožo poškodujemo, tisti, ki so alergični na salicilno kislino, pa lahko dobijo celo alergijsko reakcijo in zanje ta pripomoček odstranjevanja kurjega očesa ni primeren. Podobno kot obliži delujejo tudi raztopine in mazila za odstranjevanje kurjih očes, vendar morate biti tudi pri njihovi uporabi previdni.

boleče noge
boleče noge FOTO: iStockphoto

Če kurje oko zelo boli in je tako globoko, da se ga ne morete lotiti sami, ali pa če se spet in spet pojavlja, je najbolje, da se obrnete na izkušenega pedikerja, ki zna strokovno in pravilno odstraniti takšno trdovratno kurje oko. Če pa nastajajo vedno nova kurja očesa ali pa če za sabo puščajo celo odprte ranice, je najbolje, da se obrnete kar na zdravnika. Ta bo pomagal lajšati bolečine in bo kurje oko kirurško odstranil.

Bolje kot kurativa je preventiva

Da bi se izognili kurjim očesom ali pa da bi preprečili, da se spet pojavijo, morate redno in pravilno negovati stopala. Vsak teden jih vsaj enkrat namočite v mlačno kopel, ki vam bo zmehčala kožo, potem pa staro, poroženelo kožo odstranite s strgalom. Noge si vsak večer po umivanju namažite z balzamom ter poskrbite, da boste nosili udobne čevlje, ki se vam dobro prilegajo in ki vas ne tiščijo. Menda je dobro tudi, da čim več hodite bosi, poleti pa tesne, zaprte čevlje zamenjajte s sandali ali natikači.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587