Vizita.si
Ravno nasprotno. Nekatere raziskave so pokazale celo povezavo med pridobivanjem odvečne telesne teže in pitjem dietnih pijač.

Zdravje

So dietne pijače bolj zdrave?

K.B.
09. 10. 2015 09.00
7

Če ste upali, da boste navadno pijačo zamenjali z dietno in boste s tem rešili težavo pridobivanja odvečnih kilogramov zaradi sladkih pijač, ste se zmotili, pravijo strokovnjaki. Preverite zakaj.

Žal pri izgubi odvečnih kilogramov dietne pijače in pijače z umetnimi sladili niso rešitev.
Žal pri izgubi odvečnih kilogramov dietne pijače in pijače z umetnimi sladili niso rešitev.FOTO: iStockphoto
Zmeda na področju dietnih pijač je velika. Če je danes že povsem jasno, da so sladkane pijače škodljive in jih povezujejo s kar 180 000 smrtmi po svetu, pa je slika na področju pijač z umetnimi sladili veliko bolj zabrisana. Prav zato so se novinarji s spletnega portala The Hufftington Post pogovarjali s tremi priznanimi strokovnjaki s tega področja, in sicer z ameriško nutricionistko dr. Melino Jampolis, ustanoviteljem preventivnega raziskovalnega centra iz Yale univerze dr. Davidom Katzom in preiskovalko odvisnosti od sladkorja Nicole Avena, ki so skušali razjasniti študije, ki zmedejo celo strokovnjake, kaj šele navadnega smrtnika.
Ravno nasprotno. Nekatere raziskave so pokazale celo povezavo med pridobivanjem odvečne telesne teže in pitjem dietnih pijač.
Ravno nasprotno. Nekatere raziskave so pokazale celo povezavo med pridobivanjem odvečne telesne teže in pitjem dietnih pijač. FOTO: iStockphoto

Gre res za dieti prijazno pijačo?

Naziv dietna pijača daje občutek, da je to napitek, ki bo posamezniku pomagal izgubiti odvečno telesno težo, a temu žal ni tako. ''Ni prepričljivega dokaza, da so dietne pijače ali umetna sladila kdaj koli pomagala ljudem pri izgubi odvečne telesne teže,'' je poudaril dr. Katz. Prej nasprotno. Nekatere raziskave so ugotovile povezavo med pridobivanjem odvečne telesne teže in pitjem dietnih pijač. Med njimi tudi študija, ki je bila predstavljena na srečanju Ameriškega združenja za sladkorno bolezen leta 2011, ki je pokazala, da je bil obseg pasu pri ljudeh, ki so uživali dietne pijače za 70 odstotkov večji kot pri ljudeh, ki teh pijač niso pili. Zadnji pregled študij, ki so ga opravili raziskovalci Purdue univerze, pa je pokazal, da obstaja povezava med debelostjo in umetnimi sladili. Kljub vsemu pa še ni dovolj trdnih dokazov, da bi lahko zagotovo trdili, da dietne pijače povzročajo debelost.

V čem je težava?

Umetna sladila so sicer v povprečju po okusu veliko bolj sladka od sladkorja, a imajo to prednost, da jih telo ne absorbira in tako ne prinašajo dodatnih kalorij. Suklaroza je na primer kar 600 krat slajša od sladkorja, a se ne absorbira v telesu in se nespremenjena izloči skozi ledvice ter ne prinaša dodatnih kalorij. Sliši se idealno. Prav zato proizvajalci teh pijač trdijo, da lahko s to vrstnimi pijačami zmanjšamo vnos kalorij in tako pripomoremo k uravnani telesni teži. A stvar ni tako preprosta. Kot meni dr. Katz, umetna sladila v resnici ne prinašajo dodatnih kalorij, a tudi ne zmanjšujejo želje po sladkem, zaradi česar smo nagnjeni h kasnejšim slabim prehranskim izbiram. ''Umetna sladila ohranjajo željo po sladkem na visokem nivoju, s tem pa vas spodbujajo, da boste izbirali takšno hrano,'' pojasni. Z njim se strinja preiskovalka odvisnosti od sladkorja Nicole Avena iz medicinske univerze na Floridi: ''Ko posameznik zaužije umetno sladilo z nič kalorijami, daje možganom sporočilo 'uživam sladkarije, pričakuj kalorije', a teh kalorij ni od nikoder. Tako doživi kratkoročno zadovoljstvo, dolgoročno pa se stvari še bolj zapletejo. Na dolgi rok sladke dietne pijače, dajejo možganom sporočilo, da lahko zaužijemo več.'' Njune trditve še niso dokazane, a bi lahko pojasnile rezultate opazovalnih študij.

Umetna sladila ne vsebujejo kalorij, zaradi česar resda ne redijo, a povečujejo željo po sladkem, menijo strokovnjaki. S tem vas spodbudijo k temu, da boste kasneje želeli posegati po nezdravih živilih.
Umetna sladila ne vsebujejo kalorij, zaradi česar resda ne redijo, a povečujejo željo po sladkem, menijo strokovnjaki. S tem vas spodbudijo k temu, da boste kasneje želeli posegati po nezdravih živilih. FOTO: iStockphoto

Kaj je rešitev?

Če v resnici želite izgubiti odvečno telesno težo, je edina rešitev, da jeste zdravo in ''spremenite'' okus tako, da iz svoje prehrane umaknete skriti sladkor, živila, ki vsebujejo mastne ali kalorične omake in prekomerno slana živila, svetuje dr. Katz. Na ta način bo vaš okus postal bolj občutljiv za sladkost, telo pa bo potrebovalo manj sladkorja.''Tako rešimo težavo brez, da bi se zanašali na kemijo. Kemikalije imajo nedoločen in nepredvidljiv učinek, zato se jim izogibajte, če je le možno,'' je opozoril.

Pitje dietnih pijač je povezano s številnimi boleznimi?

Ne le, da bi lahko dietne pijače spodbudile razvoj debelosti, v najrazličnejših opazovalnih študijah so jih celo povezali z boleznimi in nevarnimi stanji, kot so zastoj srca, srčna kap in sladkorna bolezen tipa 2. Raziskovalci iz dveh univerz University of Miami in Columbia University so ugotovili, da imajo ljudje, ki spijejo dve sladki dietni pijači na dan, v desetletnem obdobju za 43 odstotkov večje tveganje za razvoj krvožilnih bolezni v primerjavi s tistimi, ki nikoli ne pijejo omenjenih pijač. Študija francoskih raziskovalcev objavljena v začetku letošnjega leta v American Journal of Clinical Nutrition, pa je pokazala povezavo med pitjem dietnih pijač in sladkorno boleznijo tipa 2. Še več, ko so primerjali ljudi, ki so pili običajne sladke pijače in dietne sladke pijače so ugotovili, da imajo več možnosti za razvoj te bolezni prav slednji. A šlo je le za opazovalne študije, ki ne pojasnjujejo in ne dokazujejo vzroka in posledice. Še bolj nas lahko zmede pregled različnih študij, ki so ga opravili strokovnjaki iz Harvarda, leta 2011, ki je pokazal ravno nasprotno, da ni nikakršne dokazane povezave med uživanjem dietnih pijač in povišanim tveganjem za razvoj sladkorne bolezni tipa 2.

Raziskave dajejo torej zabrisano sliko, ki jo dr. Katz pojasnjuje tako: ''Če bi dietne pijače res povzročale srčni zastoj in kap, bi to v zadnjih letih zagotovo dokazali. Prav zato mislim, da gre v resnici za bolj celostno sliko, kjer se ljudje, ki živijo bolj zdravo življenje izogibajo umetnim sladilom, medtem ko ljudje, ki ne jedo zdravo, pogosteje posegajo po dietnih pijačah, zaradi česar se pri opazovalnih raziskavah pokažejo takšni rezultati.'' Tako meni, da je pri ljudeh, ki so bolj izpostavljeni omenjenim boleznim, predvsem nekaj narobe s celotnim prehranjevalnim vzorcem in ne le z uživanjem sladkih dietnih pijač.

Opazovalne raziskave, ki kažejo, da so ljudje, ki uživajo dietne pijače nagnjeni k razvoju nekaterih bolezni, so najverjetneje posledica celotnega prehranjevalnega vzorca posameznikov, ne le uživanja dietnih pijač. Je pa res, da ljudje, ki živijo bolj zdravo redkeje posegajo po umetnih sladilih.
Opazovalne raziskave, ki kažejo, da so ljudje, ki uživajo dietne pijače nagnjeni k razvoju nekaterih bolezni, so najverjetneje posledica celotnega prehranjevalnega vzorca posameznikov, ne le uživanja dietnih pijač. Je pa res, da ljudje, ki živijo bolj zdravo redkeje posegajo po umetnih sladilih.FOTO: iStockphoto

Največja težava so torej, da klinične študije niso popolne, opazovalne študije so preprosto to – opazovalne, raziskave, ki so osnovane na vprašalniku o konzumpciji hrane so preveč nenatančne, saj si pravzaprav nihče ne more v resnici zapomniti, kaj je jedel prejšnji teden, študije na podganah pa ne bodo nikoli popolne v primerjavi s človekom. Poleg tega obstaja veliko stvari, ki jih še ne vemo o dietnih pijačah in njihovem vplivu na dolgi rok. Med njimi je zagotovo pomembno vprašanje, kako umetna sladila vplivajo na hormone, ki uravnavajo apetit, bi lahko pripomogla k odpornosti na inzulin, ki je pomemben faktor tveganja za sladkorno bolezen in še bil lahko naštevali. Dr. Jampolis sicer pravi, da so nekatere študije pokazale možen vpliv dietnih pijač na nivo hormonov in apetit, a bi bilo za to trditev potrebnih več raziskav. ''V resnici ne vemo veliko o teh specifičnih sladilih in o njihovem vplivu na možgane. Vemo, da so varna za uporabo, ne poznamo pa dovolj dobro dolgoročnih vplivov na apetit,'' pojasni Nicole Avena.

Kljub vsemu pa se vsi trije strinjajo, da svojim pacientom ne bi nikoli priporočili uživanja dietnih pijač in drugih pijač z umetnimi sladili in da je veliko boljša izbira za pogasitev žeje voda ali nesladkani čaj.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650