Vizita.si
Peter Mankoč je začel plavanje trenirati v prvem razredu osnovne šole.

Zdravje

Mankoč: 'Plavanje je šport 'N°1'!'

Eva Doljak
21. 08. 2010 20.33
0

Poletja še ni konec, zato je še čas za plavanje, s katerim se boste dodobra razgibali, sprostili in ohladili. Številne pozitivne učinke tega športa na naše telo in duha pa zagovarja tudi naš plavalec Peter Mankoč.

Peter Mankoč je začel plavanje trenirati v prvem razredu osnovne šole.
Peter Mankoč je začel plavanje trenirati v prvem razredu osnovne šole.FOTO: Damjan Žibert

S plavanjem se razgibamo, sprostimo, izgubimo kakšen odvečen kilogram, poleg tega pa se v vodi v poletnih dneh tudi dodobra osvežimo. Vseh prednosti tega športa pa se zaveda tudi Peter Mankoč.

Peter se je s plavanjem spoznal dokaj pozno. “Mislim, da sem bil star nekaj več kot štiri leta, ko me je babica naučila plavati brez rokavčkov. Od rokavčkov sem imel namreč povsem ožuljene roke, babica pa je rekla, da ima tega že dovolj,“ pravi. Kljub temu da se je plavati naučil nekoliko kasneje, pa je v prvem razredu osnovne šole začel plavanje tudi trenirati.

Največja prednost plavanja je v tem, da je primerno za vsakogar – za otroke in starostnike, za nosečnice, ljudi s prekomerno telesno težo, celo za tiste, ki imajo težave s kostmi in sklepi. Ker v vodi skorajda lebdimo, je pritisk na kosti in sklepe manjši, med plavanjem pa si dodobra razgibamo prav vse mišice telesa.

Med plavanjem se krepijo mišice nog, hrbta, ramenskega obroča, prsne mišice in mišice trupa. Sklepi so razbremenjeni, krepijo pa se tudi pljuča, zato je plavanje šport številka ena.
Med plavanjem se krepijo mišice nog, hrbta, ramenskega obroča, prsne mišice in mišice trupa. Sklepi so razbremenjeni, krepijo pa se tudi pljuča, zato je plavanje šport številka ena. FOTO: Reuters

Čeprav imajo nekateri občutek, da se mišice v vodi ne razvijajo ravno najbolje, pa to sploh ne drži. “Upor vode daje določeno dodatno težo mišicam, mišice pa zato delajo še bolj,“ pravi fizioterapevtka Petra Dovč. Med plavanjem tako krepimo mišice nog, hrbta, ramenskega obroča in prsne mišice, stabiliziramo pa tudi mišice trupa. Katera od teh mišičnih skupin bo bolj delala, pa je odvisno tudi od tega, katero tehniko plavanja bomo ubrali.

Plavanje je primerno za skorajda vse – tudi za tiste, ki so v bolj slabi fizični pripravljenosti. Pomembno je le, da se naučimo pravilne tehnike plavanja. “Dobro je, če je telo poravnano z vodo, to se pravi, da je v horizontali oziroma da ne plavamo kot račke, z glavo, ampak da je hrbtenica čim bolj ravna, tudi v vratnem predelu,“ svetuje Dovčeva.

Prednost plavanja pa je tudi v tem, da je v vodi naše telo zelo razbremenjeno – nosimo namreč le desetino lastne teže. “Voda razbremeni sklepe, v njej imaš nek občutek lebdenja, v resnici dela pa celo telo. Zelo pomembno pa je tudi dihanje,“ se pozitivnih učinkov plavanja zaveda Mankoč. “Prav zato pa mislim, da je za zdravje plavanje šport številka ena.“

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662