Vizita.si
Smernice za zdravo prehrano se spreminjajo: ni več pomembna količina zaužitih maščob, ampak kvaliteta le-teh.

Zdravje

Maščoba se vrača na naše jedilnike! Novi napotki za zdravo prehrano

K.B.
24. 06. 2015 13.40
30

Se hrana bogata z maščobami vrača na naše jedilnike? Najnovejša različica smernic za zdravo prehrano, ki jo bodo letos izdali ameriški strokovnjaki, bo verjetno vsebovala nekaj prelomnih sprememb. Ključna izmed njih pa je, da maščobe ne bodo več prepovedane.

Smernice za zdravo prehrano se spreminjajo: ni več pomembna količina zaužitih maščob, ampak kvaliteta le-teh.
Smernice za zdravo prehrano se spreminjajo: ni več pomembna količina zaužitih maščob, ampak kvaliteta le-teh.FOTO: Thinkstock

Smernice ameriškega svetovalnega odbora, ki vplivajo na priporočila za zdravo prehrano tudi drugih držav po svetu, se bodo letos verjetno močno spremenile, poroča ameriški CNN Health. Po večjem številu zanesljivih študij, ki so dokazale, da so maščobe po krivem na zatožni klopi kot ključni krivec za bolezni srca in ožilja, bodo verjetno prilagodili priporočila glede uživanja maščob.

Če je količina maščob že štiri desetletja omejena, češ da naj z njimi ne bi presegli več kot 20 do 30 odstotkov dnevnega vnosa kalorij, tokrat zgornje meje verjetno ne bodo postavili. Strokovnjaki namreč opozarjajo, da je pomembnejša kvaliteta maščob kot količina. ''Poudarek bi moral biti na kvaliteti maščob in ne na količini. Dokazi v resnici kažejo, da so nasičene maščobe tiste, ki povečujejo tveganja in ne skupni vnos količine maščob,'' je za CNN Health pojasnila Barbara Millen, predsednica oddelka za preventivo Ameriškega svetovalnega odbora za prehranske smernice. Millenova je ena izmed 14-ih strokovnjakov na področju prehrane, ki na podlagi znanstvenih dokazov podajajo smernice za zdravo prehrano. Priporočila posodobijo vsakih pet let in naslednjo posodobitev pripravljajo za konec letošnjega leta.

Kot pove Millenova, bo odbor tokrat zaključil, da tveganje za bolezni srca in ožilja lahko zmanjšamo, če nasičene maščobe, nadomestimo z uživanjem 'dobrih' maščob. To so polinenasičene maščobe, ki se nahajajo v rastlinskih oljih, kot sta sojino olje in koruzno olje, in v mastnih ribah, kot sta losos in postrv. Lahko pa tudi z mononoasičenimi maščobami, ki jih najdemo v olivnem in arašidovem olju. Mononasičene maščobe so po zadnjih priporočilih 'verjetno prav tako dobre za zdravje srca in ožilja'. Kljub vsemu pa nadomestitev nasičenih maščob z ogljikovimi hidrati ne zmanjša tveganja za bolezni srca.

Da bo tokratna posodobitev priporočil prelomna, se strinja tudi dekan Friedman nutricistične šole na Tufts Univerzi dr. Dariush Mozaffarian, ki pravi, da so se prepričanja o omejitvi zaužitih maščob močno vsidrala v prepričanja ljudi po svetu. Prav zato si želi, da bi uradne inštitucije končno uradno razglasile to, na kar strokovnjaki opozarjajo že dolgo: ''Mislim, da je ključno, da vse vladne agencije uradno razglasijo, da ni zgornje omejitve za uživanje maščob.'' Tako upa, da bodo prehranske smernice ob koncu leta res povečale podarek na kakovosti maščob in ne količini in da bodo to priporočila, ki jih bo kasneje privzela tudi Ameriška Zvezna agencija za hrano in živila (FDA), ki določa tudi, katere informacije so zapisane na deklaracijah živil.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (30)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662