Vizita.si
Med je vsestransko "zdravilo", ki pomaga proti različnim obolenjem.

Zdravje

Čimvečkrat si privoščite med!

M.K.
07. 03. 2009 21.14
0

Med ima veliko protimikrobno učinkovitost in deluje proti številnim bakterijam in nekaterim glivicam. Razlog za to je visoka vsebnost sladkorja, ki preprečuje razmnoževanje bakterij ter delovanje encimov in drugih antibiotičnih snovi.

Kjer je veliko čebel je dobro živeti, saj čebele živijo v zdravem okolju.
Kjer je veliko čebel je dobro živeti, saj čebele živijo v zdravem okolju.FOTO: Reuters
Zdravljenje z medom in drugimi čebeljimi pridelki imenujemo apiterapija.

Med so v preteklosti dostikrat uporabljal tudi kot zdravilo za plešavost in kontracepcijsko sredstvo. Pogosto so ga mešali z raznimi zdravilnimi rastlinami ali žitaricami, s čimer se je njegovo učinkovanje še povečalo.

Zdravilni učinki medu
Veliko študij kaže na to, da ima med veliko protimikrobno učinkovitost proti številnim bakterijam in nekaterim glivicam. Razlog za to je visoka vsebnost sladkorja, ki preprečuje razmnoževanje bakterij ter delovanje encimov in drugih antibiotičnih snovi. Tako priporočajo med za celjenje ran opeklin, raznih vnetij, zobnih ran in različnih izpuščajev.
Je bogato energijsko hranilo, še posebej svetujejo njegovo uporabo pri slabokrvnosti, nezadostni prehranjenosti, nosečnosti, v stanjih hude fizične obremenitve, pri zmanjšani odpornosti imunskega sistema, v starosti in pri okrevanju po bolezni.

Med lahko uživamo v različnih kombinacijah z zelišči, mlekom ali čajem. Če si boste zvečer privoščili med z mlekom so sladke sanje zagotovljene.
Med lahko uživamo v različnih kombinacijah z zelišči, mlekom ali čajem. Če si boste zvečer privoščili med z mlekom so sladke sanje zagotovljene.FOTO: iStockphoto

Med za sladke sanje
Med pomirja, omogoča sprostitev in boljši spanec. Uporabljajo ga pri kašlju, hripavosti, vnetju grla in lajšanju težav pri astmi. Ima pomembno vlogo pri obrambi organizma proti prostim radikalom.

Med tudi celi rane

Med naj bi se učinkovito boril tudi proti najtrdovratnejšim bakterijam, ki se lahko razvijejo na rani, saj ne prepušča zraka do rane, medtem ko naj bi visoka vsebnost sladkorja preprečevala razmnoževanje bakterij, so za strokovni časopis sporočili britanski zdravniki z univerze v Walesu. Doslej jim sicer še ni uspelo ugotoviti, katere antibiotske snovi so pri tem aktivne in ali izvirajo iz nektarja ali iz čebel. Poleg tega se postavlja vprašanje, ali ima med iz trgovine enak antibiotski učinek, saj je bil med proizvodnjo segrevan.
Danes med največ uporabljajo za zdravljenje vnetega grla pri angini.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587