O tem mediteranskem čudežu smo spregovorili z Nino Medved, strokovnjakinjo za aromaterapijo, ki se spozna na kopico različnih eteričnih olj, kljub temu sivkino ostaja njeno najljubše. "Stekleničko vedno nosim s seboj v torbici," nam zaupa in hkrati poudari: če boste izbrali napačno, ste lahko nad učinkom razočarani. Kako torej izbrati pravo?
Eno je sivka, drugo lavandin
Dve vrsti sivke, iz katerih pridelujejo eterično olje, "imata drugačno kemijsko sestavo in posledično drugačno delovanje," pojasnjuje aromaterapevtka. Ena je prava sivka, po latinsko Lavandula angustifolia, druga lavandin, po latinsko Lavandula x hybrida, hibridna sivka. Kako se razlikujeta? "Prava sivka je kompleksnejša, vsebuje več kot 160 aromatičnih spojin in ima pomirjujoče delovanje. Lavandin ima komaj 80 različnih učinkovin, vsebuje pa več kafre in 1,8 cineola, zaradi česar je učinkovitejši pri bolečinah v mišicah ali prehladih, vendar mu manjka čustvena nota." Zaradi katere pravzaprav ljudje najpogosteje posežejo po sivki.
Prava sivka v telesu vzpostavlja ravnovesje, nadaljuje Medvedova. "Dala vam bo tisto, kar potrebujete – če ste živčni in napeti, vas bo pomirila, če ste apatični in brezvoljni, bo dvignila vaše razpoloženje. Za sivko na sploh pa pravijo, da je kot mama. Poskrbi za blaženje vsakodnevnih tegob, kot so glavoboli, praske in rane, piki insektov, ureznine in opekline. Pomaga tudi pri PMS-ju, prehladu, glivicah, bolečinah v mišicah, prebavnih težavah in težavah s kožo. Kot zelo učinkovita se je izkazala pri porodu." A da bi začutili vse te učinke, posezite po eteričnem olju divje rastoče rastline, po navadi ima ekološki certifikat. Komercialna olja in sintetične dišave ne bodo delovali.
Kako sivkino olje razredčiti?
"Sivka je eno redkih eteričnih olj, ki jih lahko nanesemo neposredno na kožo – vendar le izjemoma in zgolj kapljico," razlaga strokovnjakinja. Sicer ga kot vsako najprej razredčite z baznim oljem – jojobinim, mandljevim, olivnim. V 100 ml baznega olja dodajte 50 kapljic eteričnega. "Če želite ustvariti razpršilo za prostor, ga dodajte destilirani vodi – vendar, ker eterična olja v vodi niso topna, stekleničko pred uporabo vedno dobro pretresite. Prav tako eteričnega olja nikoli ne dodajajte neposredno v kopel, temveč ga prej razredčite v morski soli, jabolčnem kisu, lahko celo v sladki smetani. Priporoča se 8 kapljic eteričnega olja na kopel." Če imate dostop do cvetov sivke, pa lahko olje pripravite tudi tako, da jih shranite v steklenem kozarcu in prelijete z olivnim oljem. "Vsak dan vsebino dobro pretresite, čez 3 do 4 tedne jo precedite skozi gazo." Dobite pa tako macerat, ne eteričnega olja, ki se pridobiva s postopkom parne destilacije. A še vedno bo učinkovit.
Preizkušen recept za naraven repelent
Mnogi poleti radi sivko uporabijo kot repelent proti mrčesu. Nina nam je zaupala svoj recept.
10 ml alkohola ali vodke
40 ml destilirane vode
10 kapljic eteričnega olja cedre
10 kapljic eteričnega olja limonine trave
10 kapljic eteričnega olja pelargonije
20 kapljic eteričnega olja prave sivke ali lavandina
V stekleničko kapnemo eterična olja, premešamo in prilijemo alkohol. Dobro premešamo in dolijemo destilirano vodo. Pred uporabo vsakič pretresemo. Večkrat razpršimo po odkritih delih telesa, po obleki ali prostoru.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV