Vizita.si
Nosečnice naj uživajo folno kislino!

Zdravje

Miti in resnice o vitaminskih tabletah

Ni.J.
19. 04. 2010 09.28
0

Redno uživate vitaminske tablete, da bi zadovoljili vsem potrebam vašega telesa? Ste prepričani, da je to zdravo? Razkrivamo nekaj mitov in resnic o vitaminskih dopolnilih!

Nosečnice naj uživajo folno kislino!
Nosečnice naj uživajo folno kislino!FOTO: iStockphoto

Mit št. 1: Multivitaminska tableta nadomesti slabo prehrano

Raziskava, v kateri je sodelovalo 160 tisoč žensk srednjih let, je pokazala, da ženske, ki so dnevno uživale multivitaminske tablete, niso bile nič bolj zdrave od tistih, ki jih niso. To velja predvsem, ko govorimo o večjih boleznih, kot so rak, bolezni srca in ožilja ter kap. “Nekatere multivitaminske tablete imajo tudi do dva ducata sestavin, toda rastline vsebujejo tudi številne druge sestavine, ki jih multivitaminske tablete ne,“ pravi vodja raziskave Marian Neuhouser. “Če torej namesto zelenjave in sadja uživate multivitaminske tablete, bo vaše telo občutilo pomanjkanje drugih pomembnih sestavin.

Kljub temu pa uživanje multivitaminskih tablet Neuhouser priporoča ženskam, ki so v plodnih letih in še posebej nosečnicam. Ženske, ki uživajo zadostno količino vitamina B, so namreč izpostavljene manjšemu tveganju, da bi rodile otroka z okvaro hrbtenice, saj se ta začne razvijati že zelo zgodaj. Bodočim mamicam torej svetuje uživanje 400 mikrogramov folne kisline na dan.

Mit št. 2: Vitamin C ščiti pred prehladom

Linus Pauling je v sedemdesetih letih razširil idejo, da vitamin C ščiti pred prehladom, danes pa študije opozarjajo, da le ni tako. Študija, ki so jo na 11 tisoč ljudeh opravljali več desetletij, je pokazala, da vitamin C koristi le maratonskim tekačem, profesionalnim smučarjem in vojakom.

Vitamin C ne vpliva bistveno na potek prehlada.
Vitamin C ne vpliva bistveno na potek prehlada.FOTO: iStockphoto
Toda – ali lahko vitamin C skrajša potek prehlada? Da in ne. Uživanje vitamina C naj bi dejansko skrajšalo potek bolezni, a ne toliko, da bi vi to opazili. Pri odraslih osebah simptomi prehlada trajajo približno 12 dni na leto, uživanje tablet z vitaminom C pa naj bi simptome omejilo na 11 dni. Pri otrocih je vpliv vitamina C nekoliko bolj opazen, saj se simptomi iz 28 dni skrajšajo na 24. Kljub temu pa strokovnjaki menijo, da učinek ni tako očiten, da bi opravičil ceno izdelkov.

Mit št. 3: Vitaminske tablete ščitijo pred boleznimi srca

Vitaminske tablete naj bi ljudje uživali za preventivo pred srčnimi boleznimi. Vendar pa je ta mit najverjetneje posledica tega, da vitamine običajno jemljejo ljudje, ki se več gibajo, uživajo uravnoteženo prehrano, ne kadijo in se izogibajo drugim škodljivim razvadam. Možno pa je tudi, da antioksidantni vitamini, kot so na primer C, E in beta-karoten, ščitijo srce, saj v določeni meri preprečujejo kopičenje lepljivih snovi v arterijah. Zelo koristna pa naj bi bila tudi vitamina B6 in B12, ki pomagata pri uničevanju homocisteina, ki ga povezujejo z nastankom srčnih bolezni. Žal pa raziskava, ki jo je izvedlo ameriško združenje za srce, ni potrdila ničesar od zgoraj napisanega. Analiza sedmih vitaminov E je pokazala, da ti vitamini ne znižujejo nevarnosti za nastanek bolezni srca, poleg tega pa naj bi prekomerno uživanje beta karotenov namesto manjšalo večalo tveganje za bolezni srca. Nekatere raziskave so pokazale, da sta neučinkovita pri preventivi tudi vitamina C in B. Nasvet? Uživajte prehrano, bogato s sadjem, zelenjavo in polnozrnate izdelke.

Nikar ne mislite, da vitaminska dopolnila lahko nadomestijo sadje in zelenjavo!
Nikar ne mislite, da vitaminska dopolnila lahko nadomestijo sadje in zelenjavo!FOTO: iStockphoto
Mit št. 4: Uživanje vitaminov ščiti pred rakom

Raziskovalci vedo, da nestabilne molekule, ki jih imenujemo prosti radikali, uničujejo DNA in tako višajo tveganje za nastanek rakavih obolenj. Antioksidanti poleg tega stabilizirajo proste radikale, kar pomeni, da ti postanejo manj nevarni. Toda raziskave so pokazale, da dodatno uživanje antioksidantov v obliki tablet nima pomembnega vpliva na izbruh bolezni. V eni izmed zadnjih študij, v katero je bilo vključenih 5442 žensk, so morale te uživati placebo ali vitamin B. Po sedmih letih so ugotovili, da ženske v obeh skupinah enako zbolevajo in umirajo za rakom. Tudi Neuhouserjeva razsežna multivitaminska študija ni pokazala pozitivnih učinkov vitaminov na preventivo, do istega zaključka pa so prišli tudi raziskovalci na Harvardu.

Mit št. 5: Škoditi že ne more!

Včasih je veljalo mišljenje, da uživanje vitaminskih tablet zagotovo ne škodi, če že ne koristi. Ne glede na to pa so številne študije pokazale, da ni tako. Epidemiolog Demetrius Albanes je raziskoval, ali beta karotenske tablete in antioksidanti ščitijo pred rakom na pljučih, a je prišel do nenavadnega odkritja. Kadilci, ki so uživali tovrstne prehrambene dodatke, so pogosteje zbolevali in umirali za rakom na pljučih. Sprva nihče ni vedel, zakaj se je to dogajalo, nadaljnje študije pa so pokazale, da antioksidanti v obliki tablet v določenih okoliščinah lahko dejansko pospešijo razvoj raka – tako pri moških kot tudi pri ženskah. Poleg tega so določene študije pokazale, da velike količine folne kisline povečujejo tveganje za nastanek raka na črevesju.

Vitamini so torej zdravi, če jih uživate v obliki hrane in ne v obliki tablet. Slednji delujejo namreč tako kot droge, pravi Albanes in dodaja, da lahko izzovejo nepričakovane in včasih nevarne učinke.

Vitamine v telo vnesite raje z ustrezno prehrano.
Vitamine v telo vnesite raje z ustrezno prehrano.FOTO: iStockphoto

Resnica: Tableta, ki jo je priporočljivo jemati

Čeprav številne študije kažejo, da je uživanje vitaminskih dopolnil škodljivo, pa obstaja tableta, ki jo strokovnjaki priporočajo – vitamin D. Ta vitamin naj bi ščitil pred vsaj dvanajstimi različnimi vrstami raka, poleg tega pa za 50 odstotkov zmanjšuje tveganje za nastanek srčnih bolezni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662