To nikakor ne drži. Tudi v svojih 30., 40. ali celo 50. letih vam lahko akne povzročajo nemalo preglavic, vplivajo na vašo samozavest in dobro počutje. A akne, ki se pojavijo v najstniških letih, so povsem drugačne od tistih, ki se pojavijo pozneje, v zrelih letih. Kot odrasel človek imate tudi več znanja in nenazadnje več možnosti za spopadanje z njimi. Lahko si privoščite kakšne kozmetične preparate, za katere morda kot najstnik niste niti vedeli, da obstajajo, ali da vam lahko pomagajo. Lahko se odločite za kakšen kozmetični ali dermatološki postopek, ki si ga zdaj, ko ste odrasli in skrbite sami zase, lahko privoščite. Vendar bodite previdni, kajti prav vsak tretma ali preparat vam ne bo pomagal. Verjetno boste morali preveriti več pripravkov za boj proti aknam in tako postopoma ugotoviti, kaj vam v resnici pomaga in kaj ne.
Mit št. 2: Čokolada in mlečni izdelki povzročajo akne
Čeprav se kot pogost krivec za nastajanje aken omenja za mnoge najljubšo sladko pregreho čokolado, pa raziskave tega dejstva ne potrjujejo. Uživanje čokolade ne more povzročati aken, pravijo strokovnjaki, kajti za njihov nastanek je krivo mašenje in vnetje žlez lojnic ter hormonsko neravnovesje v telesu. Prav zaradi prisotnosti nekaterih hormonov in bakterij v mlečnih izdelkih, ki bi lahko vplivale na mašenje lojnic, so zadnje čase vse glasnejša tudi namigovanja, da so lahko za akne krivi mlečni izdelki, a dermatologi pravijo, da zaradi tega mleka in mlečnih izdelkov vsekakor ni priporočljivo črtati iz prehrane. ''Dokazi za to niso dovolj oprijemljivi, zato na primer 30-letni ženski, za katero je uživanje mlečnih izdelkov ključnega pomena za kakovost in trdnost njenih kosti, mlečnih izdelkov nikakor ne bi odsvetovala,'' je povedala ameriška dermatologinja Amy Derick, dr. med.
Mit št. 3: Stres povzroča akne
V tej trditvi bi lahko bilo nekaj resnice, je pojasnila dr. Derickova, kajti takrat, ko smo pod stresom, se v našem telesu sprošča več stresnih hormonov in naše hormonsko ravnovesje je zaradi tega porušeno. Tudi študije, ki so spremljale študente na eni od ameriških fakultet, so pokazale, da je pri nekaterih v času izpitov res izbruhnila ta kožna nadloga. A hkrati nekateri drugi študenti, ki so bili prav tako v izpitnem obdobju in zato podvrženi večjemu stresu kot sicer, niso dobili aken. ''Stres torej morda igra neko vlogo pri nastanku aken, a manjkajo nam poglobljene študije, ki bi preučile dejanski vpliv stresnih hormonov na akne,'' je še dodala dermatologinja in poudarila, da tega mita za zdaj ne gre ne zavreči ne potrditi.
Mit št. 4: Akne imajo tisti, ki se ne umivajo dovolj
Tudi ta mit ni popolnoma resničen, pravijo strokovnjaki. ''Študije, v katere so bili vključeni najstniki, kažejo, da je umivanje obraza dvakrat dnevno bolj učinkovito kot le enkrat dnevno, a več kot dvakrat dnevno si obraza ni treba umivati, kajti pretiravanje lahko preveč izsuši obraz in povzroči druge težave,'' je pojasnila Amy Derick, dr. med. Poleg tega je v boju z aknami pomembno tudi to, ali si posameznik obraz umiva le z navadno vodo ali pri tem uporablja kakšna čistilna sredstva, kreme in tonike, namenjene prav odpravljanju aken. Nekdo si tako lahko obraz očisti le enkrat dnevno in pri tem uporabi mila proti aknam, ki mu pomagajo, spet drug si lahko obraz umiva petkrat dnevno, a ne uporablja ničesar razen navadne vode ali pa mu preparati, ki jih je izbral, ne odgovarjajo, zato njegov boj z aknami ni tako zelo uspešen.
Mit št. 5: Ličila aknasto kožo samo še poslabšajo
To drži v primeru, da uporabljate goste, težke pudre, ki si jih na debelo nanašate na obraz, in to prav vsak dan – tudi takrat, ko ste pravzaprav doma in vam ličil ni treba uporabljati. A če z nanosom pudra ne pretiravate in če pri nakupu pazite, da kupite čim bolj naraven in lahek puder, to stanja vaše kože ne bo drastično poslabšalo. ''Bolj lahki, manj agresivni pudri, kot je na primer puder v kamnu, za kožo niso tako obremenilni,'' pravi dr. Derickova. ''Seveda skušajo tisti, ki imajo akne, te nepravilnosti nekako zakriti, in to z zelo debelimi nanosi tekočih ličil … A tukaj je pač treba ubrati neko zmerno, srednjo pot.''
Mit št. 6: Akne se učinkovito odpravijo s stiskanjem in praskanjem
Strokovnjaki opozarjajo, da to nikakor ne drži in da lahko pozneje stiskanje mozoljev oziroma praskanje aken močno obžalujete, kajti takšno početje vam lahko pusti grde in opazne brazgotine. Če vas torej še tako srbijo prsti in bi si akno tako zelo radi stisnili, nikar. Zadržite se in se te kožne nadloge raje lotite s sredstvi ali tretmaji za akne. Resda so ti postopki dolgotrajnejši, a vam zato na koži ne bodo pustili brazgotinastih sledi.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV