Vizita.si
Odstranjuje se le osmice, ki povzročajo težave.

Zdravje

Imate težave z modrostnimi zobmi?

Katja Benčina
13. 08. 2010 08.03
4

Modrostni zobje izrastejo kot zadnji stalni zobje in imajo zato tudi najmanj prostora. Pogosto tako zrastejo v nepravilni legi, so slabše dostopni za čiščenje in imajo pogosteje kot drugi zobje zavite korenine. Vse to so razlogi, da nam zobozdravniki pogosto svetujejo, naj osmice odstranimo.

Odstranjuje se le osmice, ki povzročajo težave.
Odstranjuje se le osmice, ki povzročajo težave.FOTO: iStockphoto
''Razlog, da osmice pogosteje odstranjujemo, je ta, da so to zobje, za katere velja le eno pravilo: Pravila ni. Dovoljeno jim je prav vse in zato se razlogi za odstranitev pojavijo pogosteje,'' pravi zobozdravnica Mirjam Kovačič Čadež, dr. dent. med. Sicer pa so najpogostejši razlogi za odstranitev zob naslednji:

- Osmica ima lahko pravo smer izraščanja, a nima dovolj prostora. V predelu, kjer jo delno prekriva dlesen, se rada nabira obloga, ki jo težko očistimo, saj je tako mesto težko dostopno.

'Razlog, da osmice pogosteje odstranjujemo, je ta, da so to zobje, za katere velja le eno pravilo: Pravila ni,'' pravi zobozdravnica Mirjam Kovačič Čadež, dr. dent. med.
'Razlog, da osmice pogosteje odstranjujemo, je ta, da so to zobje, za katere velja le eno pravilo: Pravila ni,'' pravi zobozdravnica Mirjam Kovačič Čadež, dr. dent. med. FOTO: Boštjan Colarič

- Če je zobna krona še delno v kosti, se lahko naredi kostni žep, ki se lahko vname.

- Če se težave z vnetji ponavljajo, je takšno osmico priporočljivo odstraniti.

- Kadar ima osmica tako lego, da ne bo mogla izrasti in lahko ogroža še sosednje zobe, jo je priporočljivo odstraniti.

- Kadar en del zobne krone že gleda v ustno votlino, se pod robom dlesni, ki ta del zoba obkroža, nabira zobna obloga, ki jo je pogosto zelo težko ali pa nemogoče čistiti, saj je območje težko dostopno ali pa nedostopno tudi s specialnimi ščetkami.

- Osmica ima lahko tako neugodno lego, da s svojo rastjo poškoduje – resorbira sosednji zob. Če ni pravočasno odstranjena, lahko izgubimo dva zoba. Osmico in zob, ki ga osmica poškoduje.

- Če je lega osmice neobičajna, na primer da raste v lice ali proti jeziku in nam ne more služiti pri grizenju, hkrati pa je še nedostopna ali težko dostopna za čiščenje in plombiranje, če se z njo grizemo v lice ali pa draži notranjo stran lica, jo je bolje odstraniti.

- Osmico je priporočljivo odstraniti tudi, kadar ima ugodno lego, vendar globoki karies, kanalski sistem korenin pa je neugoden za zdravljenje. Kadar osmice z globokim kariesom ni mogoče pozdraviti zaradi zapletenega kanalskega sistema, zavitih korenin ali ker tak zob ni dostopen za zdravljenje z iglicami ali pa zdravljenje ni uspešno, se odločimo za puljenje takega zoba.
Kadar je osmica le osmi zob v vrsti, ni razloga za odstranitev. Osmica je prav lahko enakovreden zob vsem drugim.

Če je treba odstraniti več modrostnih zob, je bolje priporočljivo odstraniti vse naenkrat ali vsakega posebej?

Odstranjujemo le tiste osmice, ki povzročajo težave. Zmotno je mnenje, da je treba preventivno odstranjevati tudi tiste, ki ne povzročajo težav oziroma tiste, za katere menimo, da ne bo prihajalo do težav. Modrostne zobe lahko odstranjujemo ambulantno ali v bolnišnici. Ambulantno odstranjujemo tiste, ki so lažje dostopne in jih lahko odstranimo v lokalni anesteziji. Običajno odstranjujemo po eno v enem obisku, redkeje po dve na isti strani, kadar ne pričakujemo težkega posega.
Globoko ležeče osmice, pri katerih pričakujemo težji kirurški poseg, se lahko opravi tudi v splošni anesteziji, vendar so taki primeri redki. V tem primeru se oceni stanje vseh štirih osmic in se v enkratni splošni anesteziji opravi odstranitev tistih, za katere ocenimo, da je odstranitev potrebna.

Kadar ima osmica tako lego, da ne bo mogla izrasti in lahko ogroža še sosednje zobe, jo je priporočljivo odstraniti.
Kadar ima osmica tako lego, da ne bo mogla izrasti in lahko ogroža še sosednje zobe, jo je priporočljivo odstraniti.FOTO: iStockphoto

Je priporočljiva tudi preventivna odstranitev modrostnih zob ali ne?

Preventivna odstranitev osmic je potrebna, kadar predvidevamo, da bodo zagotovo nastale težave.

Kaj storimo, če se nam začne tkivo na zobu gnojiti in boleti?

Kadar zob delno prekriva dlesen, kar se pogosto pojavi med izraščanjem zoba, se pod to dlesnijo rada nabira zobna obloga in ostanki hrane, ki jih težko očistimo, včasih pa so za čiščenje nedostopni. Obloga, ki v tem predelu neprestano zastaja, lahko povzroči karies in/ali vnetje dlesni, ki prekriva zob ali del zoba. Če tako stanje traja dlje časa, se lahko naredi kostni žep. Zobna obloga lahko povzroči vnetje dlesni nad zobom in ta lahko boli in zateče, pod njo pa se začne nabirati gnoj. Včasih se stanje še dodatno poslabša, ko zaradi otekline zgornji zob grize v zatečeno dlesno. Poskušamo čim bolje očistiti predel, pod dlesnijo, pri tem pa moramo paziti, da morebitne hrane in obloge ne potisnemo še globlje pod dlesen.

Pri tem si lahko pomagamo s specialno zobno ščetko z enim koničastim snopom vlaken. Prav tako lahko s to ščetko dobro očistimo zadnjo stran sedmice, ki je tudi za čiščenje težje dostopno mesto. Vrat zobne ščetke lahko dodatno upognemo tako, da ga segrejemo pod tekočo vročo vodo. Kadar vnetje ne poneha, je najbolje, da se odpravimo k zobozdravniku, ki bo vzpostavil drenažo vnetja.

Če izraščanje osmice ogroža sedmico, lahko, če odklonimo odstranitev, izgubimo dva zoba.
Če izraščanje osmice ogroža sedmico, lahko, če odklonimo odstranitev, izgubimo dva zoba.FOTO: iStockphoto

Na kaj je treba paziti po tem, ko nam operativno odstranijo osmico?

Dobro je, da se pred posegom z zobozdravnikom pogovorimo o predvidevanju, kako zahteven bo poseg odstranitve. Vnaprej si pripravimo protibolečinska zdravila, ustno vodo z enim od razkužil za usta ter primerno posebej mehko ščetko za čiščenje po kirurških posegih.

Pripravimo si hladne obkladke v naprej. Pri nezahtevnih posegih je dobro, če si organiziramo dan počitka, pri zahtevnejših pa več dni. Poseg odstranjevanja osmic si organizirajmo tako, da poseg ne bo tik pred potovanjem, da vsaj teden dni po posegu ne bomo potovali daleč, ampak bomo blizu doma, če pride do zapletov po posegu. Po posegu je vedno mogoč pojav bolečine in otekline, ki pa običajno ne traja dlje kot teden dni. Če smo dobili šive, jih bo zobozdravnik običajno odstranil po tednu ali dveh, razen če so šivi taki, da se sami raztopijo.

Kakšne težave se lahko pojavijo, če se odločimo, da si ne odstranimo modrostnih zob kljub priporočilom zobozdravnika?

Če se kljub priporočilom zobozdravnika ne odločimo za odstranitev osmic, imamo lahko srečo in nimamo težav. Kakšne težave se pojavijo, če te sreče nimamo, je odvisno od razloga, zaradi katerega je bila odstranitev svetovana. V primeru premalo prostora se lahko ponavljajo vnetja dlesni in žepa ob osmici, ki se lahko razširi v okolska tkiva, pride lahko do otekline, oteženega odpiranja ust, povečanih področnih bezgavk, celo vročino lahko dobimo, takrat pa je stanje že resno. Če izraščanje osmice ogroža sedmico, lahko, če odklonimo odstranitev, izgubimo dva zoba. Osmico in sedmico. V primeru kariesa lahko pride do vnetja zobne pulpe, odmrtja zobne pulpe (nekroza) ali do kroničnega periapikalnega procesa (granuloma).

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650