Vizita.si
Ženske lasje izgubljajo drugače kot moški. Moškemu začnejo izpadati na sprednji lasni črti, ženski pa na temenu.

Lepota

VIDEO: Vam izpadajo lasje?

Mojca Koprivnikar
09. 06. 2009 17.28
1

Za preprečevanje plešavosti je pomemben predvsem zdrav življenjski slog. Čim manj stresa, alkohola, cigaret in nezdrave hrane. Vse to v kombinaciji z dednim materialom vodi v pretirano izpadanje las.

Asis. Ružica Preveden je specialistka dermatovenerologije, zaposlena na otroškem oddelku dermatovenerološke klinike v Ljubljani.
Asis. Ružica Preveden je specialistka dermatovenerologije, zaposlena na otroškem oddelku dermatovenerološke klinike v Ljubljani. FOTO: Dare Čekeliš

Plešavost je tako pri moških kot pri ženskah vse bolj pogost pojav. Statistike kažejo, da se prvi znaki izpadanja las pri moškem lahko pokažejo že okoli 20. leta. Dermatologinja Ružica Preveden nam je pojasnila, da moški na začetku to lahko opazi kot postopno tanjšanje las, po napredovanem stadiju pa ostane le ozek rob las na zatilju in ob sencih.

Pri moškem začnejo izpadati ob sprednji lasni črti, ki se začne pomikati nazaj. Na koncu se lasišče razredči še na temenu in področji se na koncu združita, pojasnjuje dermatologinja. S tovrstnim izpadanjem las se do svojega 50. leta sreča vsak drugi moški.

Ženske pa izgubljajo lase najprej na temenu. Spremembe so lahko blage ali pa zelo izrazite. Pri izrazitem izpadanju na temenu izgubi vse lase.

Vzroki izpadanja las so v veliki meri podedovani. Pri moškem ima vpliv tudi količina spolnega hormona, stres, uživanje določenih zdravil, nezdrave hrane, pretirano uživanje alkohola, kajenje in predvsem nezdrav življenjski slog.

Kako si pomagati?

Zavedati se morate, da je zdravo lasišče sestavni del zdravega telesa. Zato morate tudi za nego las in lasišča dobro poskrbeti. Pomembno je, da uporabljate kakovostne šampone, ki jih nanašate brez težav in se dobro penijo, hitro in enostavno izpirajo z vodo ter lasem dajejo sijaj in omogočajo lahko česanje. Pomembno pa je tudi redno striženje na štiri do šest tednov, saj s tem odstranimo spremembe lasnega stebla, ki nastanejo kot posledica vpliva zunanjih dejavnikov.

Ni odveč informacija, da različne barve za lase vsebujejo različne škodljive kemične snovi. Pri beljenju las oziroma pramenih pa zaradi oksidacije lahko pride celo do težke poškodbe las. Lasje namreč postanejo suhi in lomljivi. Tudi različni drugi frizerski postopki, kot je trajna, lahko poškodujejo lase.

Lase si lahko povrnete tudi s kloniranjem

Moški znake plešavosti lahko kažejo že pri 20. letu.
Moški znake plešavosti lahko kažejo že pri 20. letu.FOTO: iStockphoto

Za konec pa še zanimivost. Tisti, ki imate nekaj več pod palcem, si lahko v tujini privoščite tudi kloniranje las, revolucionarni poseg, ki so ga odkrili britanski znanstveniki in naj bi bil menda bolj učinkovit kot presaditev las. Prva testiranja na ljudeh so to domnevo potrdila.

Kako naj bi poseg deloval? Raziskovalci so pod drobnogled vzeli kožne celice z dna lasnega folikla, ki spodbujajo rast novih las. Te kožne celice so vzeli s področij, kjer prizadeti še ima lase ter jih klonirali in ponovno vbrizgali na področje, kjer pacient nima las z namenom, da bi spodbudili rast novih las. Metoda se je izkazala za učinkovito.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650