Da pa bo kolesarjenje užitek in ne prevelik napor, je potrebno upoštevati nekaj pravil:
Izberite pravo kolo
Prvi korak, je da izberete pravi tip kolesa. Če si kupujete novega, se vprašajte, kako pogosto boste kolesarili, po kakšnem terenu, kakšno kakovost kolesa želite. Če boste kolesarili večkrat na teden, je priporočljivo, da si kupite nekoliko boljše kolo, ki pa je seveda dražje.
Gorska kolesa: Namenjena so kolesarjem, ki se radi vozijo po makadamskih, gozdnih in zahtevnejših poteh, saj so ponavadi vzmetena in imajo robustnejše pnevmatike, ki nudijo boljši oprijem s podlago.
Cestna kolesa: Namenjena so predvsem vožnji po asfaltnih cestah. Ta kolesa imajo tanke pnevmatike, okvir pa je oblikovan tako, da se na njem bolj udobno sedi.
Treking kolesa: So vmesna različica med gorskim in cestnim kolesom. So najbolj vsestranska in primerna za vse terene.
Specialke: Te so najhitrejši tip koles, ki so primerne predvsem za tekmovanja. Imajo zelo ozke pnevmatike in so zelo lahka, zato dosežejo večje hitrosti.
BMX kolesa: Razdeljena so v dve skupini. Prva je namenjena BMX progam, druga pa freestyle trikom. Zaradi velike stabilnosti so dobra osnova za učenje vožnje s kolesom za otroke.
Trial kolesa: Pri nas so redka. Idealna so za vožnjo prek skal, ograj, previsov in drugih ovir.
Oprema
Kolesarska oblačila niso le zaradi lepšega vtisa, ampak imajo predvsem praktičen pomen. Odvajajo namreč znoj, odbijajo sončno svetlobo (predvsem svetla) in prepuščajo manj UV žarkov. Obvezna oprema je tudi krema za sončenje s primernim zaščitnim faktorjem. Dobro je, da je vodoodporna, da je znoj ne spere s kože. Pomembna je tudi obutev. Stopala lahko namreč pri težkem treningu proizvedejo cel kozarec znoja, zato potrebujete zračne kolesarske čevlje. Da ne bi dobili žuljev je dobro, da obujete kratke nogavice, ki pa naj ne bodo bombažne, ampak iz umetnih materialov, ki odvajajo vlago. Poleg tega potrebujete še rokavice, dobra sončna očala, čelado, pri daljših poteh in slabem vremenu pa vam lahko še kako prav pride tudi vetrovka.
Otroci in kolo
Za najmlajše, ki kolesa še ne vozijo sami, je dobra rešitev sedež, ki ga pripnete na zadnjo os vašega kolesa. Za stabilnost skrbita dve vzporedni kolesi, veter in dež zadržuje prevleka, ki pokrije otroka v sedežu. Varnostni pas otroku onemogoča pretirano gibanje, hkrati pa ga trdno drži v sedežu.
Otroci, ki so malce starejši, naj se vozijo v vrsti drug za drugim med obema staršema. Pri tem je izjemno pomembna varnost, zato je čelada za otroke obvezna, za starše pa priporočljiva, saj ste zgled otrokom. Priporočamo tudi ščitnike za komolce in kolena. Med vožnjo jih opozarjajte na pravilno vožnjo po cestno-prometnih predpisih. Izberite manj prometne poti in se izogibajte velikih klancev navzdol, kjer bi lahko otrok izgubil nadzor nad kolesom. Glavno vodilo izleta naj ne bo osvojitev končnega cilja, ampak uživanje v naravi, igranje na vmesnih postajah in nepozabno druženje.
Preden se odpravite na pot, se dobro pripravite
Pomembno je, da pred odhodom pregledate vsa kolesa in preverite, ali so tehnično brezhibna. Tako si namreč lahko prihranite številne težave. Zato pred odhodom preverite zračni tlak v zračnicah, ali so verige naoljene, brezhibno delovanje zavor, zvonca in odsevnikov. Pri večjih težavah pa se obrnite na najbližjega serviserja.
Odločilni dejavnik, ki ga morate upoštevati, je vreme. Pred odhodom preverite vremensko napoved in se nanjo ustrezno pripravite. Poleg tega je pomembna izbira poti, ki jo izberite skrbno, torej po svojih trenutnih kondicijskih zmožnostih. Če kolesarijo z vami otroci, se morate zavedati, da ne morejo prekolesariti toliko kot vi, zato se prilagajajte njihovim zmožnostim. Poskrbite, da bo na poti nekaj ravnine, klanci navzgor in navzdol ter primerna mesta za počitek, kjer se boste lahko odpočili in se okrepčali. Počitki naj bodo enakomerno razporejeni skozi ves čas kolesarjenja. Izogibajte se regionalnim cestam, ki so lahko predvsem med vikendi preveč prometne. Raje zavijte na stransko, manj prometno cesto ali pa na gozdno pot.
Pijte dovolj tekočine
Najpomembnejše je zagotovo zagotavljanje zadostne količine vode. Pri tem morate biti zelo pozorni, da pijete, še preden ste žejni. Če je telo že dehidrirano, namreč lahko potrebuje kar štiri ure, da si opomore in se rehidrira. Zato je priporočljivo, da uro pred začetkom napora popijete od pol do enega litra tekočine, 15–20 minut pred začetkom pa še četrt do pol litra. Med kolesarjenjem je idealno, če pijete po malo, da se telo konstantno rehidrira, torej na 15 minut en deciliter tekočine. Seveda je pomembno, da tudi po naporu spijete dovolj tekočine. Ali ste pili dovolj, pa lahko preverite po barvi urina. Če ste spili dovolj, bo brezbarven, v nasprotnem primeru pa rumen ali celo oranžen. Na pitje pa še posebej opozarjajte otroke, ki še nimajo dovolj izkušenj, da bi se sami spomnili na pomembnost rehidracije.
Kaj piti?
Poleg tekočine, ki jo telo izgublja, da preprečuje pregretje organizma, telo ob naporu izgublja tudi elektrolite. Zato je treba poleg vode v telo vnašati tudi vitamine in minerale. In čeprav nekateri kolesarji radi posegajo po energetskih napitkih, pa jih ob visokih temperaturah, zaradi njihovega diuretičnega učinka (odvajajo vodo), ne priporočamo. Pomembno je še, da je pijača primerno ohlajena.
Ne pozabite na nevarno sonce
V toplih spomladanskih dneh nikar ne pozabite na žgoče sonce in višje temperature. Te so namreč lahko tudi nevarne, predvsem pri večji telesni aktivnosti, saj lahko povzročijo vročinske krče, izčrpanost ali celo vročinski udar, ki je lahko življenjsko usoden. Pri tem bodite pozorni na simptome, kot so omotičnost, vrtoglavica, šibek in hiter srčni utrip, meglenje pred očmi. Če jim ne boste posvetili dovolj pozornosti, lahko pride še do hujših oblik, kot so motenje zavesti, v najhujšem primeru pa do vročinske kapi, zaradi katere lahko celo umrete. Zato je zelo pomembno, da te simptome pravočasno prepoznate, si vzamete čas za počitek v senci in spijete dovolj vode.
Svoje mnenje in izkušnje lahko izrazite tudi na našem FORUMU.
Več o pasteh pri nakupu kolesa pa si preberite na spleni strani www.cekin.si v članku Poceni kolo je lahko brca v temo!.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV