Svetloba televizorja je namreč izjemnega pomena, saj je v temni sobi televizor glavni vir svetlobe, sprememba slike na zaslonu pa močno vpliva na nivo svetlobe v prostoru in tako na širjenje in krčenje zenic gledalca. Ko se slika na televiziji hitro spreminja, temu sledijo tudi mišice v očesu, ki nadzorujejo zenico in če so nivoji spremembe svetlobe premočni, se lahko pojavijo suhe, rdeče oči in utrujene oči. Tehnologija ambilight pa izravnava spremembe nivoja svetlobe v okolju, zaradi česar se hitro prilagajanje zenic upočasni, oči so občutno manj utrujene in razdražene.
Te trditve so strokovnjaki uspeli dokazati tudi z raziskavami, kjer je leta 2005 profesor Begemann iz Tehnične univerze v Eindhovnu na Nizozemskem pokazal, da ambilight lahko zmanjša obremenitev oči pri 60 do 90 odstotkih ljudi pod pogoji normalne ''osvetlitve prostora hišnega kina''. Leta 2006 pa je John Bullough s sodelavci na Rensselaer Polytechnic inštitutu v New Yorku ugotovil, ugoden vpliv ambilight na vizualno neugodje, utrujenost in napetost oči. V poročilu iz leta 2007 so dr. med. Herbert Plischke in sodelavci z univerze Ludwig-Maximilians v Münchnu (Nemčija) ter ekipa na Vorarlberški univerzi uporabnih znanosti v Dornbirnu (Avstrija), ki jo vodi prof. dr. Guido Kempter pa so dejali, da ambilight bistveno zmanjšuje duševne obremenitve možganov in izboljšuje aktivacijo čustev. V drugi raziskavi, pod vodstvom GN Research februarja 2008, je 85 % tistih, ki uporabljajo Philips Ambilight televizor dejalo, da je bilo gledanje televizije prijetno in sproščujoče za oči, zanimivo, da je isto dejalo le 13 % gledalcev televizorja brez vključenega ambilighta.
Sicer pa je dobro, da poleg kvalitetne izbire televizorja poskrbite še za to, da televizijo gledate s primerne razdalje. Strokovnjaki priporočajo, da ste od ekrana oddaljeni najmanj 50 centimetrov, priporočljivo je tudi več. Če imate težave s suhimi in utrujenimi očmi, pa si lahko pomagate tudi z dodajanjem umetnih solza in s pravilno prehrano. V svoj jedilnik vnesite večjo količino vitamina C in omega 3-maščobnih kislin. Če se težave kljub ukrepom ne prenehajo, obiščite svojega okulista.