Vizita.si
Prekomerno izpostavljanje sončnim žarkom lahko povzroči hude opekline. Kako jih pozdraviti?

Bilke

Nad sončne opekline na naraven način!

Nataša Jurca
12. 07. 2011 08.38
1

Da je prekomerno izpostavljanje sončnim žarkom vse prej kot zdravo, vemo že vsi. Kaj pa, če nas sonce kljub vsem opozorilom in pazljivosti opeče? Pri opeklinah si pomagajte na naraven način.

Prekomerno izpostavljanje sončnim žarkom lahko povzroči hude opekline. Kako jih pozdraviti?
Prekomerno izpostavljanje sončnim žarkom lahko povzroči hude opekline. Kako jih pozdraviti?FOTO: iStockphoto

Vas je sonce opeklo kljub temu, da ste se mazali s kremami za zaščito pred soncem in ždeli v senci? Boleče in srbeče opekline lahko poskusite pozdraviti na povsem naraven način.

Uporabite obkladke!

Zaradi sončnih opeklin koža oteče in se vname. Vnetje lahko omilite z obkladki. Uporabite lahko svežo vodo iz pipe, lahko pa vodi dodate tudi nekaj kock ledu. V vodo nato namočite brisačo in jo položite na opekline. Obkladek držite na opeklini, dokler se brisača ne segreje, nato pa postopek ponavljajte približno 10 do 15 minut. Ponovite večkrat dnevno. Opeklino pa lahko ohladite tudi z ledom, zavitim v brisačo. Vendar pa pazite – ledu nikoli ne polagajte naravnost na opečeno kožo!

Lahko pripravite tudi nekoliko drugačne obkladke. Ovseno kašo na primer zavijte v ruto ali gazo, zmočite z mrzlo vodo, ožmite in položite na opekline. Ponavljajte to na dve do štiri ure. Opekline lahko ohladite tudi z jogurtom, ki ga nanesite na opekline in nato sperite s hladno vodo, ali pa si pripravite mešanico iz skodelice mleka in štirih skodelic vode ter nekaj kock ledu. Vanjo pomočite krpo in jo položite na opekline. Na oči lahko položite tudi ohlajene čajne vrečke.

Telo redno vlažite, saj opekline za celjenje potrebujejo veliko vlage.
Telo redno vlažite, saj opekline za celjenje potrebujejo veliko vlage.FOTO: iStockphoto
Privoščite si kopel – brez mila!

Milo osuši in razdraži opečeno kožo, zato se njegovi uporabi izogibajte. Kad si napolnite z vodo, vanjo pa zlijte skodelico jabolčnega kisa ali pa sodo bikarbono. Slednje s telesa po kopanju ne obrišite, temveč pustite, da se koža osuši sama od sebe. Sicer pa za brisanje kože nikoli ne uporabljajte grobih brisač, saj boste kožo z drgnjenjem le še dodatno razdražili. Po kopeli kožo navlažite z gelom aloje vere. Še bolje bo, če boste gel pred tem shranili v hladilniku, saj bo tako nudil še dodatno olajšanje. Aloja vera koži pomaga pri hitrejšem celjenju. Če imate rastlino doma, lahko namesto gela uporabite naravni sok, ki iz rastline priteče, ko utrgate njen list. Pred uporabo pa seveda sok aloje vere preizkusite na manjšem delu kože in preverite, ali niste morda alergični nanj.

Kako zaspati?

Spanje z opeklinam predstavlja tudi kar velik izziv, saj je moteča lahko že najlažja rjuha. Pred spanjem zato rjuho potresite z otroškim pudrom, da boste zmanjšali trenje in drgnjenje kože ob tkanino.

Sončenje
SončenjeFOTO: iStockphoto
Pomembno je, kaj jeste in pijete

Strokovnjaki priporočajo uživanje zadostnih količin vode, da preprečite sušenje opeklin. Dehidracija namreč povzroči sušenje kože, ki je pri opeklinah vse prej kot zaželeno. Seveda pa šteje tudi tista voda, ki jo v telo vnesete s sadjem in zelenjavo. Veliko vode najdete v melonah, lubenicah, pesi … Če boste uživali uravnoteženo prehrano, boste s tem koži zagotovili tudi dovolj hranilnih snovi, ki jih koža potrebuje, da se obnovi.

Spremljajte opekline!

Opekline skrbno opazujte. Če je bolečina zaradi opeklin neznosna, odidite do lekarne in prosite farmacevta za anestetik. V primeru, da pride do infekcije, pa čim prej obiščite zdravnika, ki vam bo predpisal ustrezna zdravila.

Če opazite mehurje, z njimi ravnajte previdno, saj so znak dokaj močne opekline. Nikar jih ne prebadajte, temveč jih pustite, da se posušijo. Če ste se že odločili, da jih boste preluknjali, to storite s sterilno iglo (sterilizirate jo nad plamenom ognja). Ko boste mehurček preluknjali, nežno pritisnite na njegov vrh in iztisnite tekočino. To storite trikrat v prvih 24 urah, nato pa pustite mehur pri miru. Ne lupite ga, praskajte ali režite. Prav tako pa ne lupite niti odmrle opečene kože, saj boste tako povečali tveganje za morebitne okužbe.

Naprej pa po pameti!

Ne ponavljajte napake, ki ste jo že storili. Po hudih opeklinah koža potrebuje od 3 do 6 mesecev, da si popolnoma opomore. Ko se zgornja opečena plast kože namreč olušči, pod njo ostane nova in izjemno občutljiva koža. Če boste to izpostavljali sončnim žarkom, se bo opekla še hitreje kot predhodna, zato se v prihodnje zaščitite z zaščitnimi kremami, klobučki, majicami, predvsem pa se soncu izogibajte med 10. in 15. uro.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587