Losos, tuna, sardine in nekatere druge ribe so bogate z omega -3 maščobnimi kislinami, ki so ključnega pomena tudi za zdrave in dobro delujoče možganske celice. Njihove membrane so namreč v kar 40 odstotkih zgrajene iz tako imenovanih DHA maščobnih kislin, ki so eden od sestavnih delov omega -3 maščob. Zato strokovnjaki menijo, da so omenjene maščobe nujno potrebne za nemoteno prenašanje signalov oziroma informacij med posameznimi možganskimi celicami. Študija, ki so jo leta 2006 naredili ameriški raziskovalci, je celo pokazala, da so imeli tisti sodelujoči v študiji, ki so trikrat tedensko jedli ribe in imeli v krvi visoke vrednosti DHA maščobnih kislin, kar 39 odstotkov nižjo možnost, da v starosti zbolijo za Alzheimerjevo boleznijo, pri kateri možganske celice odmirajo, v možganih pa se kopičijo nenormalne beljakovine. Svojim možganom boste torej naredili veliko dobrega, če boste dvakrat ali trikrat tedensko jedli ribe, bogate z omega -3 maščobnimi kislinami.
Čokolada
Ne le, da čokolada pomaga pri premagovanju slabega razpoloženja in znižuje krvni tlak. Novejše študije kažejo tudi, da pomaga ohranjati oster um. Govorimo seveda o pravi temni čokoladi, ki vsebuje vsaj 70 odstotkov pravega kakava, saj je takšna čokolada bogata s flavonoidi. Ti naj bi pospeševali pretok krvi do možganov in tako pripomogli k boljšemu spominu ter delovanju naših sivih celic.
Borovnice
To sadje je bogat vir antioksidantov polifenolov, za katere raziskave kažejo, da zmanjšujejo obrabo in vnetja možganskih celic ter s tem vplivajo tako na boljši kratkoročni kot tudi na dolgoročni spomin. Redno uživanje borovnic lahko torej spodbudi delovanje možganskih živčnih celic, kajti polifenoli spodbujajo prenašanje impulzov med njimi oziroma, povedano laično, izboljšajo komunikacijo med živčnimi celicami v možganih. Tako naše umske sposobnost ostajajo ostre tudi takrat, ko smo že v letih, pravijo raziskovalci.
Jabolka
Jabolka vsebujejo veliko antioksidanta kvercetina, ki naše sive celice varuje pred napadanjem radikalov. Ti lahko namreč poškodujejo zunanje plasti naših nevronov in posledično poslabšajo prenašanje informacij med njimi, kar se lahko kaže tudi kot upadanje kognitivnih sposobnosti. Ker je največ kvercetina v jabolčni lupini, raziskovalci svetujejo, da če se le da, pojeste jabolko neolupljeno – z lupino vred.
Kava
Finska študija, ki je zajela 1400 prostovoljcev, ki so že dolga leta redno pili kavo, je pokazala, da ima kava pozitivne učinke na naše možgane. Raziskovalci na podlagi opravljenih študij pravijo, da imajo tisti, ki so v svojih 40-ih in 50-ih letih dnevno spili tri ali štiri skodelice kave, kar 65 odstotkov manj možnosti, da zbolijo za Alzheimerjevo boleznijo kot tisti, ki so na dan popili le dve skodelici ali celo manj. Vendar pa strokovnjaki hkrati opozarjajo, da s kavo ne gre pretiravati, saj ima lahko preveč kofeina tudi negativne učinke na vaše zdravje.
Grozdni sok
Na eni od univerz v Ohiu so raziskovali pozitivne učinke grozdnega soka na možgane. Medtem ko so eni skupini starostnikov vsak dan tri mesece dajali piti grozdni sok, so drugi skupini dajali piti placebo. Izkazalo se je, da se je tistim, ki so redno uživali sok iz grozdja, nekoliko izboljšal spomin, njihova prostorska predstava je bila boljša, pa tudi lažje so si zapomnili nove besede.
Kari
Čudežna sestavina v mešanici začimb kari je kurkuma, ki daje kariju značilno rumeno barvo. Raziskave kažejo, da ima kurkuma številne pozitivne učinke na naš organizem. Med drugim naj bi v možganih preprečevala odlaganje nenormalnih beljakovin, kar je sicer vzrok Alzheimerjeve bolezni. Menda pa kurkuma preprečuje tudi kopičenje slabega holesterola v krvi in s tem posredno omogoča, da do možganov pride dovolj krvi in s tem kisika, kar je še kako pomembno za nemoteno delovanje naših sivih celic, še pravijo strokovnjaki.
Špinača
Študije kažejo, da krožnik špinače vsebuje ogromno vitamina K in E ter prav tako veliko folatov, ki so v boju proti demenci izrednega pomena. Te snovi naj bi namreč upočasnjevale staranje možganov in naj bi krepile spomin. Nasploh je za vaše možgane koristna zelena zelenjava, še pravijo raziskovalci in dodajajo, da imajo tisti, ki v treh obrokih dnevno pojedo tudi nekaj zelene zelenjave, kot so na primer špinača, brokoli, ohrovt, do 40 odstotkov manj možnosti, da jim bodo začele pešati miselne sposobnosti.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV