Kot pravi dr. Andrej Kravos, specialist splošne medicine, v današnjem načinu življenja, ko je pogosto veliko premalo gibanja, enostavno zaužijemo preveč predvsem energijsko goste hrane, ki velikokrat ne vsebuje veliko vitaminov in antioksidantov. "Ključna napaka, tako pri moških kot tudi pri ženskah, je to, da še vedno dobimo 40 do 50 odstotkov energije iz zaužitih maščob, kar je odločno preveč. Teh je navadno veliko v hitri prehrani. Velika napaka je, da ne zajtrkujemo in da jemo pozne ali obilne večerje. Tudi obrokov navadno ni 4 do 5, kot je priporočeno. Pri pripravi hrane je še vedno preveč cvrtja, pohanja, pečenja na maščobi in uporaba omak, kjer se lahko skriva veliko kalorij," pravi. Ključ je torej v spremembi prehranjevanja, rednem gibanju in izogibanju stresnim situacijam.
Kako se lotimo hujšanja
Preden se lotimo hujšanja, si moramo najprej postaviti cilje, pravi dr. Kravos. Če želimo spremeniti način prehranjevanja, se moramo najprej pozanimati, katera hrana je sploh zdrava. "Seveda pa pravilni način prehranjevanja ne zahteva zgolj pravilnega izbora živil, pač pa tudi pravilno sestavo obrokov, pravilno pripravo in pravilen režim prehranjevanja," pojasnjuje dr. Kravos. Druga zadeva, s katero je hujšanje bolj uspešno, njegov učinek pa dolgotrajnejši, je redna telesna aktivnost. "Gibanje mora vključevati tako anaerobno kot tudi aerobno vadbo, kot so npr. hoja, tek, kolesarjenje ali plavanje. Pomembne so tudi vaje za gibljivost, koordinacijo, ravnotežje in vaje za mišično moč. Kljub temu je pri hujšanju ključnega pomena prav aerobna telesna vadba, ki naj bi trajala vsaj 30 minut skupaj brez ogrevanja in ohlajanja. Ravno takrat namreč začne naše telo črpati energijo iz maščobnih zalog, kar je tudi cilj hujšanja," pravi. Kot še dodaja, je nujno potrebno, da oseba, ki se loti hujšanja, reši tudi svoje osebne težave. "Ljudje imajo pogosto težave z obvladovanjem stresa, nizko samopodobo, socialnim umikanjem in podobno. Če želi bolnik dolgoročno uspeti, mora razreši tudi te težave in pri tem je ključna vloga strokovnjakov, ki mu lahko nudijo pomoč. V proces hujšanja se tako pogosto vključujejo tudi psihologi, ki pomagajo pri reševanju težav globljega izvora."
Na trgu obstaja nešteto prehrambnih dodatkov in nadomestkov obrokov, krem, čajev, tablet in drugih preparatov, ki obljubljajo neverjetno izgubo kilogramov v neverjetno kratkem času. Da bi dosegli zdravo telesno težo in jo tudi obdržali, moramo vzdrževati ravnovesje med vneseno in porabljeno energijo. Formula je enostavna. Če želimo izgubiti težo, moramo porabiti več energije, kot je v telo vnesemo. Pri tem je treba paziti, da v telo vnesemo vse potrebne snovi, tako beljakovine kot tudi ogljikove hidrate, vlaknine, vitamine, minerale in maščobe. "V nasprotju z mnogokaterim prepričanjem, da med samo dieto ogljikovih hidratov sploh ne potrebujemo, je dejstvo, da so tudi ti nujno potrebni za nemoteno delovanje naših možganov. Tako naše telo tudi med dieto nujno potrebuje približno 50 g ogljikovih hidratov, najmanj 50 g beljakovin in vsaj 10 g vlaknin dnevno ter tudi esencialne maščobne kisline, vitamine in minerale," poudarja farmacevtka mag. Ana Kroflič. "Tudi prehrana Nupo je dobra možnost pri hujšanju, saj je podprta s kliničnimi študijami in registrirana na Ministrstvu za zdravje kot dietetično živilo za posebne zdravstvene namene za paciente z indeksom telesne mase večjim od 30 za uporabo kot edini vir prehrane v zelo nizkoenergijski dieti," dodaja dr. Kravos. "Narejena je iz naravnih živil, ne vsebuje nobenih gensko spremenjenih organizmov in prilagojena je tako, da vsebuje optimalno količino posameznih hranilnih snovi in vitaminov. Obenem se ni potrebno ukvarjati z izračunavanjem kalorij v hrani, saj se za vsak izdelek dobro ve, koliko energije vsebuje."
Kot pojasnjuje mag. Kroflič, "šest obrokov Nupo dietnih živil zadosti dnevnim potrebam organizma po vseh hranilih. V prehodnem obdobju hujšanja z zelo nizkoenergijsko dieto, ki je primerna za posameznike z indeksom telesne mase večjim od 30, se lahko tako prehranjujemo izključno z Nupo dietnimi živili, kasneje pa jim dodajamo še običajno polnovredno hrano, dokler ne dosežemo želene telesne teže." Cilj vsake diete seveda ni le izguba odvečnih kilogramov, temveč navaditi se na večkratdnevno prehranjevanje in v svoj vsakdan vključiti tudi telesno aktivnost. "Zdrava telesna dejavnost pomeni tako aerobne vaje, kot so hoja, tek, kolesarjenje, plavanje in podobno, kot tudi vaje za gibljivost, koordinacijo in ravnotežje in vaje za mišično moč. Najpomembnejša pri hujšanju je ravno aerobna telesna vadba. Svetuje se, da ta vadba traja vsaj 30 minut skupaj brez ogrevanja in ohlajanja, saj šele takrat začne naše telo črpati energijo iz maščobnih zalog," še pojasnjuje dr. Kravos.
In kako po koncu hujšanja?
Tudi ko ne hujšamo, je dobro zaužiti vsaj 4 do 5 obrokov dnevno. Dan začnite z zdravim zajtrkom in ga zaključite z zdravo lahko večerjo, ki jih lahko zaužijete tudi v obliki Nupo nadomestil obroka ploščic ali napitkov v tetrapaku, saj vsebujejo le okoli 220 kcal. Namesto sokov pa si raje privoščite nesladkan čaj ali vodo. Optimalno bi bilo, če bi v obdobju, ko ne hujšamo, na dan zaužili 55-60 odstotkov ogljikovih hidratov, pri čemer je dobro, da je čim več sestavljenih, 20 do 30 odstotkov naj predstavljajo maščobe in 10 do 15 odstotkov beljakovine. "Prehrana naj vsebuje tudi veliko vitaminov in antioksidantov ter balastnih snovi," pravi dr. Kravos. Zaradi občasnih pregreh se vam izgubljeni kilogrami zagotovo ne bodo vrnili nazaj, le pazite, da ostanete pri zmernih količinah in ne pozabite na redno gibanje. Pa ne pozabite – za potešitev želje po sladkem zadostuje že košček čokolade ali dva, ne pa cela tablica. Na voljo vam je tudi že vrsto zdravih prigrizkov s katerimi se lahko posladkate brez slabe vesti, med drugim tudi slastni Nupo snack bar (rezina).
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na