Manj kot spimo, večji apetit imamo, še posebej po živilih, ki nam najbolj škodijo, je pokazala nova študija univerze v Nebraski, ki je bila objavljena v Zborniku za medicinsko psihologijo.
Če ne spimo dovolj, je namreč v naših možganih več hormona, ki spodbuja lakoto, to je hormon grelin. Hkrati je manj hormona leptina, to pa je hormon, ki možganom pove, kdaj ni več potrebno, da se v telesu nalaga maščoba. Nekaj maščobe namreč potrebuje, da imamo sploh kaj energije. Ko pa ne spimo dovolj, telo misli, da potrebujemo še več energije, torej še več maščobe.
"To, da pojemo preveč, zlasti slabe hrane," zaključita avtorja študije, Alyssa Lundahl in Timothy D. Nelson, "pa je pomemben faktor pri nastanku kroničnih bolezni, od diabetesa do srčno-žilnih težav." Če se prehranjujemo bolj zdravo, torej ne poskrbimo le za lepšo postavo ali večjo samozavest, ampak tudi za mnogo boljše zdravje.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV