Vizita.si
speči moški

Bolezni

Najbolj ga »žagajo« moški

M.K.
19. 06. 2009 10.55
0

Ali tudi vaš spanec moti partnerjevo neznosno smrčanje? Niste edini, ravno nasprotno, smrčanje je najpogostejši vzrok zakaj pari spijo v ločenih spalnicah. Smrči namreč kar 40 odstotkov ljudi, od tega več moških kot žensk. Smrčanje pa je lahko tudi opozorilni znak resnejših zdravstvenih težav.

Zakonci se zaradi preglasnega smrčanja tudi ločujejo. Večina pa jih rajši trpi in žrtvuje svoj spanec, kot da bi kakor koli ukrepala. Pa vendar obstajajo načini, kako lahko vsaj malo utišate svoje glasno žaganje oziroma prosite svojega partnerja naj upošteva nekaj preprostih nasvetov. Najprej pa si poglejmo, zakaj ljudje sploh smrčijo.

Smrčanje je ovirano dihanje. Zrak, ki potuje skozi ustno votlino trči ob mehko nebo, ki ga ovira na njegovi poti v pljuča ali iz njih. Nebo se pri tem zatrese, kar povzroči značilen zvok smrčanja. Običajno bolj glasno smrčijo starejši, sicer pa smrčanje okrepi še spanje na hrbtu, uživanje alkohola ali pomirjeval pred spanjem, če ima oseba previsoko telesno težo, povečane mandlje in žrelnico, ima polipe v nosu ali bolezensko povečan jezik.

Smrčanje vpliva na povišanje krvnega tlaka

Smrčanje pa ni huda ura le za partnerja, ki žaganje celo noč posluša, ampak je opozorilni znak tudi za smrčečega. Sploh če smrči pred 45 letom. Je pa res, da so bolj redki tisti, ki žaganjo pred svojim 30 letom.

Za smrčečega je smrčanje torej znak, da so njegove dihale poti ovirane. Pri sicer redkejših osebah lahko pride do tako močnega smrčanja, da le-to povzroči zastoje dihanja in posledično dušenje, kar pa je resen problem, saj vpliva na povišanje krvnega tlaka. Tudi spanec smrčečega je rahlejši, zato se ne naspi dovolj dobro in posledica je kronična utrujenost.

Smrčanje torej ne gre jemati z levo roko. Če gre za močno in glasno smrčanje ga je treba vsaj omiliti. Še najboljše pa kar odpraviti.

Kaj storiti?

Zbujanje in dreganje ne bo prav dosti zaleglo. Neprijetne zvoke lahko omilite tako da poskusite spati na boku in ne na hrbtu, opustite slabe razvade, kot sta kajenje in uživanje alkohola - še posebno pred spanjem, poskusite vzdrževati zdravo telesno težo, uživati zdravo hrano in poskrbite, da boste dovolj aktivni.

Pomagate si lahko tudi z raznimi pripomočki proti smrčanju, ki jih dobite v lekarni. To so razni obliži, ki olajšajo dihanje in razširijo nosne poti.

Sicer pa hujše oblike smrčanja lahko odpravite tudi s kirurškim posegom, ki se imenuje uvulopalatoplastika. Pri posegu kirurg preoblikuje in skrajša mehko nebo, s čimer odpravi ožino v žrelu in s tem sprosti dihalne poti. Bolj kompleksna pa je somnoplastika. Poseg, ki naredi mehko nebo trdnejše. S posebnimi instrumenti uničijo tkivo v mehkem nebu. Če pa gre za bolezensko povečan jezik se le-ta s posegom pomakne naprej in oseba običajno nima več težav.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650