Vizita.si
Sprehod

Zdravje

Najbolj priljubljen šport med Slovenci

Biba Jamnik
23. 03. 2009 12.02
0

V uredništvu smo se odločili, da s pomočjo ankete preverimo, kakšne so rekreativne navade Slovencev. Ugotovili smo, da se kar 45 % ljudi rekreira s hojo - od tega je bilo 52 % žensk in 34 % moških .

Pozor! Če začutite bolečino v prsih, hude bolečine v mišicah, slabost ali postanete zasopihani, se pri priči ustavite. Če se počutje ne izboljša, se takoj posvetujte z zdravnikom.

Zanimiv pa je tudi podatek, da se je za hojo uvrstil odgovor Ne rekreiram se. Ta odgovor je izbralo 63 % vprašanih, od tega je bilo 12 % žensk in 25 % moških. Na tretje mesto sta se z enakim odstotkom uvrstila tek in kolesarjenje.

Rezultat pravzaprav ni presenečenje, saj je hoja najcenejša, najpreprostejša in najprijetnejša vadba, ki izboljša tako telesno kot tudi duševno počutje. V glavnem jo uporabljamo kot sredstvo za premagovanje krajših razdalj pri vsakdanjih življenjskih opravilih. Toda če na hojo pogledamo z vidika športne kulture, se njena vrednost oplemeniti in lahko postane celo "čarobna formula" za izboljšanje gibalnih sposobnosti in aktivnega zdravja.

Pri hoji tudi ne poznamo tveganja za poškodbe, saj ne obremenjuje sklepov, deluje pa skoraj na vse pomembnejše telesne mišice. Za hojo tudi ne potrebujete drage športne opreme ne potrebujete, hodite pa lahko kjerkoli in kadarkoli.

Lahko začnete že zjutraj in se v službo odpravite peš, če to ni mogoče pa vsaj do avtobusne postaje. V prostem času se lahko odpravite v naravo, se sprehodite po gozdu, po parku, pohajkujete po travnikih, se odpravite na manjši hribček, se podate v gore, na posebni napravi lahko hodite celo doma pred televizijskim aparatom.

Načrtna in redna vadba hoje prinaša dobro počutje, odpravlja težave s prekomerno telesno težo in pripomore k učinkovitejšemu umskemu in telesnemu delu. Če hodimo v prijetnem naravnem okolju ali v dobri družbi, je učinek še večji.
Načrtna in redna vadba hoje prinaša dobro počutje, odpravlja težave s prekomerno telesno težo in pripomore k učinkovitejšemu umskemu in telesnemu delu. Če hodimo v prijetnem naravnem okolju ali v dobri družbi, je učinek še večji.FOTO: POP TV

Kljub vsemu pa je dobro, da tudi pri hoji upoštevate nekaj pravil:
- Če že nekaj časa niste hodili, začnite počasi.
- Samo hojo začnite v počasnejšem tempu, da se ogrejete. Enako naredite tudi, ko s hojo končujete.
- Hodite pokončno, a sproščeno. Drža telesa naj bo vzravnana (ne sklonjena) in glava pokonci, noge premikamo naravnost naprej, stopala postavljamo na tla vzporedno in v zaporedju peta-prsti, dihanje naj bo naravno skozi nos in usta. Ko stopnjujete tempo, upognite komolce, tako da je podlaket vzporedno s tlemi, pri tem pa ne stiskajte pesti. Kolena rahlo upognite.
- Čeprav lahko hodite v kakršnikoli obutvi, je vendarle priporočljivo, da si kupite par športnih copat, izdelanih za športno hojo. Taki copati nogam nudijo boljšo oporo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662