Vizita.si
Pogosto mislimo, da so živila, ki vsebujejo pridevnik sadni, zdravi ali kaj podobnega manj kalorična, v resnici pa pogosto prav ta pripomorejo k čezmerni teži.

Zdravje

Zakaj se redimo?

Katja Benčina
02. 08. 2011 08.05
2

Zadnja raziskava potrošniških navad je pokazala, da lahko že samo ime prehranskega izdelka močno vpliva na našo odločitev, ali ga bomo kupili ali ne. Imena, ki se zdijo bolj zdrava, tako privabijo več potrošnikov in tega se prodajalci dobro zavedajo.

Pogosto mislimo, da so živila, ki vsebujejo pridevnik sadni, zdravi ali kaj podobnega manj kalorična, v resnici pa pogosto prav ta pripomorejo k čezmerni teži.
Pogosto mislimo, da so živila, ki vsebujejo pridevnik sadni, zdravi ali kaj podobnega manj kalorična, v resnici pa pogosto prav ta pripomorejo k čezmerni teži.FOTO: iStockphoto
''Koruzni čips'', ''voda z okusom'', ''sadne tablice'' ... Naj vas imena, ki se zdijo bolj zdrava, ne zavedejo. Koruzni čips je še vedno čips, voda z okusom je še vedno sladkana tekočina in sadne tablice so še vedno sladica. Zadnja raziskava profesorja marketinga Caglarja Irmaka iz poslovne šole v južni Karolini je namreč pokazala, da se ljudje pogosto za nakup izdelka odločimo na podlagi njegovega imena. Če to vsebuje besedo, ki asociira na zdravo prehrano, je več možnosti, da bo posameznik kupil izdelek, poleg tega bo zaužil več tega izdelka. To pa na koncu ne vodi k bolj zdravemu načinu življenja, ampak prej k pridobivanju odvečnih kilogramov in s tem povečanju tveganja za najrazličnejše bolezni. ''Glavna ugotovitev naše raziskave je, da se bolje prodajajo izdelki, ki vsebujejo, na primer, besedo solata, vegetarijanska hrana, bioizdelek in podobno. Poleg tega se je pokazalo, da so ljudje v primeru, ko je izdelek poimenovan s pridevnikom sadni, zaužili več tega proizvoda, kot če je bil poimenovan z besedo sladkarija,'' je povedal vodja raziskave Caglar Irmak.
Namesto kalorične omake si solato začinite z olivnim oljem in kisom.
Namesto kalorične omake si solato začinite z olivnim oljem in kisom. FOTO: iStockphoto

Ker se tovrstnih trikov trgovci dobro zavedajo, je pomembno, da jim ne nasedate in da ste bolj pozorni na hranilne vrednosti, ki jih vsebuje posamezni izdelek. Le na podlagi njih boste lahko ocenili, kako zdrav je v resnici izdelek in lahko izbrali takšnega, ki ne bo škodil vašemu zdravju. In kje ga najpogosteje polomimo?

Solate niso vedno najbolj zdrava izbira

Ljudje se v želji po zdravem načinu življenja pogosto namesto za pico ali hamburger odločimo za solato. Restavracije se namreč zanašajo na prepričanje, da je solata bolj zdrava izbira, saj ima manj kalorij in manj maščob. A ta učinek lahko izničijo ogromne porcije solate z ocvrtimi dodatki, kaloričnimi prelivi in velikimi količinami soli. Temu se lahko izognete tako, da si naročite še ne začinjeno solato in si jo začinite sami. Tako boste lahko nadzorovali količino soli ter namesto mastnega kaloričnega preliva izbrali olivno olje in kis. Namesto ocvrtega mesa v solati pa se raje odločite za tuno ali piščanca na žaru.

Vse flaširane vode niso enake

Čeprav se voda z okusom imenuje voda, pa lahko vsebuje kar 200 kalorij več kot navadna voda. Kot so pokazale raziskave, lahko le zaradi ene takšne pijače na dan v letu dni pridobite kar nekaj dodatnih kilogramov. Tako na embalaži pred nakupom vedno preverite, koliko dodatnih sladkorjev in kalorij ima voda z okusom, najbolje pa je, da se odžejate kar z navadno vodo.

Sadne slaščice niso sadje

Sadne gumijaste sladkarije, biskviti in ploščice niso sadje. Najpogosteje celo niti ne vsebujejo sadja, ampak le visoko kaloričen sadni sirup. Namesto tega si raje privoščite sveže ali posušeno sadje. Slednje je lahko sicer precej kalorično, a ima visoko nutricionistično vrednost, saj je bogato z vlakninami, ki izboljšujejo prebavo, čistijo telo odpadnih snovi, absorbirajo toksine, čistijo črevesne stene in tako pomagajo pri izgubljanju teže ter pri preprečevanju raka debelega črevesja in danke.

Sadni bomboni ne vsebujejo sadja.
Sadni bomboni ne vsebujejo sadja.FOTO: iStockphoto

Koruzni čips je še vedno čips

Čeprav se koruzni čips oziroma tortilja čips sliši bolje kot navaden čips, pa ta kljub vsemu vsebuje veliko nasičenih maščob in soli. Poleg tega ga ponavadi namakamo še v kalorične omake, zaradi česar je ta na koncu še veliko bolj kaloričen od navadnega čipsa. Namesto čipsa tako raje posezite po pokovki, ki si jo pripravite kar doma, saj boste tako lahko nadzorovali količino soli, ki ji jo boste dodali. Pokovka je namreč polnozrnata in vsebuje veliko vlaknin, ki nas nasitijo in pomagajo uravnavati krvni sladkor ter znižujejo vrednosti slabega holesterola.

Ko boste naslednjič nakupovali živila, bodite tako pozorni tudi na hranilne vrednosti označene na embalaži in nikar ne nasedajte vsemu, kar je označeno kot zdravo, sadno, bio, vege ali kaj podobnega.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

 

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587