Vizita.si
Ko zvečer ležemo k počitku, pogosto premlevamo stvari, ki so se nam zgodile skozi dan. Tako se lahko zgodi, da še dolgo v noč ne moremo zatisniti očesa.

Zdravje

Najpogostejši vzroki za nespečnost

K.B.
02. 02. 2011 09.25
0

Pogosto delate ves dan in domov pridete šele pozno zvečer popolnoma izčrpani. A ko ležete k počitku, nikakor ne morete zatisniti očesa in zjutraj popolnoma neprespani začnete nov dan.

Ko zvečer ležemo k počitku, pogosto premlevamo stvari, ki so se nam zgodile skozi dan. Tako se lahko zgodi, da še dolgo v noč ne moremo zatisniti očesa.
Ko zvečer ležemo k počitku, pogosto premlevamo stvari, ki so se nam zgodile skozi dan. Tako se lahko zgodi, da še dolgo v noč ne moremo zatisniti očesa.FOTO: iStockphoto
Pomanjkanje spanja močno vpliva na splošno počutje in zdravje. Raziskave so pokazale, da lahko zveča možnosti za debelost, srčno-žilna obolenja, visok krvni pritisk in sladkorno bolezen tipa 2. Prav zato je pomembno, da spite dobro. A kaj ko si včasih tako želimo, da bi se končno naspali, vendar nam to nikakor ne uspe. Preverite, kaj so najpogostejši krivci za nespečnost in kako si pomagati.

1. Preveč razmišljate?

Ko zvečer ležemo k počitku, pogosto premlevamo stvari, ki so se nam zgodile skozi dan. Še posebej, če se je za nami stresen dan ali pa vemo, da nas naslednji dan čakajo številne obveznosti. Tako se lahko zgodi, da še dolgo v noč premišljujemo o svojih težavah in o tem, kaj vse je še potrebno postoriti.

Ste se čez vikend zabavali do poznih jutranjih ur, v ponedeljek pa se zbudili in se počutili, kot bi vas povozil vlak?
Ste se čez vikend zabavali do poznih jutranjih ur, v ponedeljek pa se zbudili in se počutili, kot bi vas povozil vlak? FOTO: iStockphoto

Rešitev: Pomagala bo meditacija, s katero boste misli usmerili na afirmacije, vizualizacijo ali na globoko dihanje. Ko boste odmislili svoje težave, se boste sprostili in tako lažje zaspali. Če vam meditacija ni blizu, si lahko pomagate tudi z branjem knjige, ki vam bo prav tako pomagala preusmeriti misli. Pri nekaterih pa deluje to, da svoje skrbi in možne rešitve zanje zapišejo na papir in tako dobijo občutek nadzora nad situacijo ter se lažje sprostijo.

2. Naporen vikend

Ste se čez vikend zabavali in šli pozno v posteljo, v ponedeljek pa se zbudili in se počutili, kot da bi vas povozil vlak? Strokovnjaki opozarjajo, da imamo ljudje notranjo uro, ki nam narekuje, kdaj bo naše telo sprožilo spanec in kdaj se bomo zbudili. Če čez vikend ponočujemo, se nam tako lahko kaj hitro zgodi, da si notranjo uro prestavimo in imamo težave tako z vstajanjem v zgodnjih urah kot tudi s počitkom.

Rešitev: Seveda pa to še ne pomeni, da si sedaj nikoli ne smete privoščiti podaljšanega večera in zabave s prijatelji. Pomembno je le, da v tem primeru naslednji dan vstanete ob običajni uri. Za nadomestek pomanjkanja spanja pa bo pomagal polurni popoldanski počitek. Ta naj res traja le pol ure in ne več, saj lahko v nasprotnem primeru moti vaš nočni počitek.

3. Vam partner ne da spati

Zvok smrčanja pri nekaterih doseže celo 90 decibelov, kar je toliko, kolikor doseže zvok kuhinjskega mešalca. Prav zato številni poleg svojega partnerja težko zaspijo. Če jim to že uspe, pa se ponoči nenehno zbujajo in so zjutraj popolnoma neprespani.

Rešitev: Najbolj učinkovita rešitev so ločene spalnice, a ker ta pogosto ne pride v poštev, prosite svojega partnerja naj spi na boku in ne na hrbtu. Med spanjem na hrbtu se namreč mišice sprostijo in tako je smrčanje še hujše. Pomagalo pa bo tudi, da ugotovite pravi vzrok smrčanja in ga odpravite. Več o tem v članku Zlati nasveti za smrčače.

Zvok smrčanja pri nekaterih doseže celo 90 decibelov, kar je toliko, kolikor doseže zvok kuhinjskega mešalca. Prav zato številni poleg svojega partnerja težko zaspijo.
Zvok smrčanja pri nekaterih doseže celo 90 decibelov, kar je toliko, kolikor doseže zvok kuhinjskega mešalca. Prav zato številni poleg svojega partnerja težko zaspijo.FOTO: iStockphoto

4. Hormonske spremembe

Nihanje ravni estrogena in progesterona pred, med menstruacijo in med menopavzo, lahko močno vplivajo na kakovost spanca. Nenehno zbujanje zaradi bolečin in menstrualnih krčev so najpogostejši vzrok nespečnosti zaradi hormonskih sprememb. Pri menopavzi pa ženske pogosto zbujajo tudi vročinski valovi in potenje.

Rešitev: Vroča kopel nekaj ur pred spanjem bo pomagala ublažiti krče, ki bi vas lahko ponoči zbujali. Če so ti premočni, pogosto pomaga le, da pred spanjem vzamete tablete proti bolečinam ali pa uspavalne tablete, ki so seveda le kratkoročna rešitev. Proti menstrualnim bolečinam in simptomom je izjemno učinkovita tudi vadba. Najverjetneje ste že kdaj opazile, da če ste vadile med menstruacijo, so bolečine na koncu pošle. Tako tudi v teh dneh v mesecu ne zanemarite telovadbe, vsak dan od dvajset do trideset minut bo zadostovalo. A pazite, da to počnete vsaj tri ure pred počitkom. Vročinske valove in potenje zaradi menopavze bo ublažila hladna spalnica in lahka oblačila. Morda bo potrebna hormonska terapija.

5. Velik obrok pred spanjem

Če ste po celem dnevu prišli domov sestradani in ste si privoščili obilno večerjo, imate veliko možnosti, da boste slabo spali. Vaše telo bo namreč celo noč delalo s polno paro, da bo prebavilo obilen obrok.

Rešitev: Nikar ne čakajte na to, da se zvečer vrnete domov z dela in šele takrat zaužijete topel obrok. Namesto tega si raje čez dan privoščite več manjših obrokov, zvečer pa dan zaključite z lahko večerjo. Nekaj receptov za lahko večerjo najdete tukaj.

Večina lastnikov domačih živali priznava, da ti motijo njihovo spanje.
Večina lastnikov domačih živali priznava, da ti motijo njihovo spanje.FOTO: iStockphoto

6. Je vaša spalnica razmetana?

Imate v spalnici velik kup perila, ki čaka na to, da ga zlikate, na mizi poleg goro papirjev, ki vas spominjajo na službene obveznosti … Okolje, v katerem spimo, močno vpliva na naše razpoloženje. Stres je namreč eden glavnih vzrokov za motnje spanja in gore nezlikanega perila ali pa stvari, ki vas spominjajo na službene obveznosti zagotovo ne bodo pomagale pri sprostitvi pred spanjem.

Rešitev: Vzemite košaro in vanjo zmečite vse stvari, ki ne spadajo v spalnico. Računalnik in druge elektronske naprave preselite v drugi prostor, obleke pospravite v omaro in pred spanjem dobro prezračite spalnico. Pri sprostitvi pa pred spanjem si lahko pomagate s svečo s prijetnim vonjem ali solno lučko.

7. Slišite kapljanje iz pipe

Tiktakanje ure, kapljanje vode iz pipe, promet, glasni sosedi … Nekatere ljudi pri spanju zmoti že manjši zvok.

Rešitev: Strokovnjaki za motnje spanja pravijo, da konsistenten zvok ni moteč, moteči pa so zvoki, ki se pojavijo vsake toliko časa. Tako nas na primer zvok pralnega stroja uspava, zvok kapljanja vode iz pipe pa nas lahko spravi ob pamet. Tako poskrbite za to, da boste iz svojega okolja izločili moteče zvoke, ki vas ne bodo zbujali.

8. Spite skupaj z vašim štirinožnim prijateljem?

Vsi vemo, kako težko se je upreti rotečemu pogledu našega štirinožnega prijatelja in mu prepovedati spanje v postelji poleg nas. A žal večina lastnikov domačih živali priznava, da ti motijo njihovo spanje.

Rešitev: Pasjo košaro položite poleg svoje postelje in vztrajajte, naj kuža spi tam. Četudi vam je hudo, bodite vztrajni in se ne vdajte prosečim pogledom. Vedite, da vašemu pasjemu prijatelju tudi poleg vas v košari ne bo nič hudega.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587