Vizita.si
Razstrupljanje z različnimi prehranskimi dodatki, kopelmi ali s kolonoterapijo ni samo neučinkovito, ampak lahko celo škodljivo.

Razstrupljanje

Največja zdravstvena prevara vse bolj priljubljena

K.B.
14. 12. 2011 07.59
38

V želji po zdravju in lepoti pogosto nasedemo številnim obljubam in zagotovilom proizvajalcev. Ena takšnih večjih zdravstvenih prevar je zagotovo razstrupljanje telesa, ki obljublja odpravljanje utrujenosti, glavobola, slabega počutja, bolečin v hrbtu in težav s kožo.

Razstrupljanje z različnimi prehranskimi dodatki, kopelmi ali s kolonoterapijo ni samo neučinkovito, ampak lahko celo škodljivo.
Razstrupljanje z različnimi prehranskimi dodatki, kopelmi ali s kolonoterapijo ni samo neučinkovito, ampak lahko celo škodljivo.FOTO: iStockphoto
''Naše telo je narejeno tako, da ima odličen sistem razstrupljanja, zato dodatne detoksikacije niso potrebne,'' opozarja britanski nutricionist David Bender z univerze v Londonu, ki je prepričan, da gre pri večini izdelkov za razstrupljanje le za željo po dobičku. Znanstveniki iz skupine Sense About Science so namreč proizvajalce 15 izdelkov, ki obljubljajo razstrupljanje, prosili, naj dokažejo njihovo učinkovitost. In njihov zaključek? ''Niti eno od podjetij ni moglo predložiti niti enega dokaza, da je njihov proizvod učinkovit,'' so zapisali. Kljub temu so izdelki za razstrupljanje, kot so kopeli in prehranski dodatki, eni najbolj prodajanih izdelkov.
Zdravniki opozarjajo, naj si zdravi ljudje ne izpirajo črevesja, saj si s tem lahko celo poškodujejo steno črevesja ali notranje organe.
Zdravniki opozarjajo, naj si zdravi ljudje ne izpirajo črevesja, saj si s tem lahko celo poškodujejo steno črevesja ali notranje organe. FOTO: iStockphoto

Vse bolj priljubljena je tudi kolonoterapija oziroma izpiranje črevesja, pri kateri s pomočjo ogrevane in filtrirane vode, ki jo dovajamo prek anusne odprtine, odplakujemo odpadne snovi iz črevesja. A kot pravijo zdravniki, ta postopek ni samo nesmiseln, ampak celo škodljiv. Vodi lahko namreč do krčev, poškodb notranjih organov, odpovedi ledvic in v ekstremnih primerih celo do smrti. ''Posledice kolonoterapije so lahko resne, zato postopke čiščenja črevesja v zdraviliščih in doma odsvetujemo,'' je pojasnila ameriška zdravnica družinske medicine dr. Ranit Mishori, ki je vodila raziskavo, v kateri so skušali dokazati katerega od navedenih pozitivnih učinkov razstrupljanja. ''Klinični testi so pokazali, da tako prehranski dodatki z odvajalnim učinkom kot kolonoterapija nimajo navedenih pozitivnih učinkov.''

Ideja, da znamo sami bolje razstrupiti svoje telo kot naše telo samo, se strokovnjakom zdi smešna, a je odlična marketinška poteza, ki prinaša kupe denarja. Ker k temu pozivajo tudi zvezdniki, kot so Beyonce Knowles, Angelina Jolie in Demi Moore, so seveda ti načini postali vse bolj priljubljeni, a žal za nekatere tudi usodni. V letošnjem letu je neka Britanka za posledicami detoksikacije umrla kar v zdravilišču, medtem ko je Kanadčanka izgubila življenje med prevozom v bolnišnico. ''Naš prebavni sistem nas ščiti pred bakterijami in toksini, ki se znajdejo v telesu, in ideja o 'slabih' kemikalijah, ki so v našem organizmu in čakajo, da jih odpravimo, ne zdrži in ni smiselna,'' še doda prof. Bender.

Umazani triki za boljšo prodajo

Ste že preizkusili kopel za razstrupljanje, ki naj bi iz telesa povlekla vse toksine, zaradi česar se nato voda v kopeli obarva rjavo? Žal vas moram razočarati, da to niso bili strupi iz vašega telesa, ampak kot pravi profesor Bender, le reakcija med soljo v vodi in elektrodami na napravi. Ne samo da kopel ni koristna, lahko je celo škodljiva, saj se ob tem procesu ustvarjajo plini na bazi vodika in klora, ki škodijo našemu zdravju.

Pri branju knjig, ki promovirajo različne programe razstrupljanja in obljubljajo boljšo prebavo, pa imejte nenehno v mislih, da pri povečanem vnosu tekočine in uživanju sadja, bogatega z vlakninami, pospešimo prebavo, a to še ne pomeni, da zato odstranjujemo večje količine strupenih snovi v telesu. Kot še dodaja profesor Bender, pa občutek 'lahkosti telesa' po 'razstrupljanju' ni posledica detoksikacije, ampak upada sladkorja v krvi, do katerega pride pri drugačnem režimu prehranjevanja.

Ste se nam že pridružili na naši  Facebook strani? To lahko storite s klikom na 

 

KOMENTARJI (38)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602