Vizita.si
Ko prekrižamo noge, se za približno tri minute poveča naš krvni tlak. Ni pa bilo odkrite nobene povezave med prekrižanimi nogami in pojavom krčnih žil.

Zdravje

Nam prekrižanje nog res lahko škodi?

L.E.
23. 10. 2015 13.05
11

Če med sedenjem radi prekrižate noge, lahko to od sedaj naprej delate brez slabe vesti. Strovnjaki pravijo, da je zelo majhna možnost, da bi si tako lahko škodili. Malo bolj pazljivi naj bodo le tisti, pri katerih obstaja tveganje za pojav krvnega strdka.

Ko prekrižamo noge, se za približno tri minute poveča naš krvni tlak. Ni pa bilo odkrite nobene povezave med prekrižanimi nogami in pojavom krčnih žil.
Ko prekrižamo noge, se za približno tri minute poveča naš krvni tlak. Ni pa bilo odkrite nobene povezave med prekrižanimi nogami in pojavom krčnih žil. FOTO: Thinkstock

Radi med sedenjem prekrižate noge pri kolenih ali pri gležnjih? Zadnje študije so raziskale, kako to vpliva na krčne žile, živce, krvni tlak. In ugotovili so, da je zelo majhna možnost, da bi s s prekrižanjem nog lahko kakor koli škodili, piše BBC.

Kaj pa spada pod to majhno možnost, da bi si pa tako vendarle lahko škodovali? Ne smemo imeti nog prekrižanih tako dolgo, da jih ne bi več čutili, pravijo strokovnjaki. In dodajajo, da to ne velja samo za prekrižane noge. Če smo v katerem koli položaju telesa predolgo, si lahko potencialno škodimo. Če veliko sedimo ali stojimo, bi torej morali vsake toliko malo pretegniti noge, se prestopiti, stresti roke in noge.

Se poveča krvni tlak?

Če prekrižamo noge pri kolenih, se res za trenutek zgodi, da se poveča krvni pritisk (ne pa tudi, če noge prekrižamo pri gležnjih), ampak telo se hitro prilagodi in pritisk naglo pade. Ko vam merijo krvni tlak, vas po navadi prosijo, da sedete, ne da bi prekrižali noge. Ampak v veliki kliniki za hipertenzijo v Instanbulu so ugotovili, da je krvni tlak sicer res višji takoj, ko prekrižamo noge, da pa pade samo tri minute kasneje. Najbolj zraste pri tistih, ki že imajo težave s previsokim krvnim tlakom. Prekrižanim nogam pa bi se lahko izogibali le tisti, ki imajo veliko tveganje za pojav krvnega strdka.

Kaj pa krčne žile?

Krčnih žil pa prekrižanje nog ne povzroča, pravijo strokovnjaki. To je mit, ki ni bil nikoli potrjen. Še vedno ne vemo natančno, zakaj imajo nekateri krčne žile, drugi pa ne, je pa to očitno povezano z genetiko, pravijo.

In živci? 

Nog ne čutimo več ravno, ker pritiskamo na živce, ampak poškodovali jih ne bomo, ker se bomo, ko se bomo počutili neprijetno, hitro premaknili in jih s tem razbremenili. Negativno naj prekrižanje nog ne bi vplivalo niti ne sklepe oziroma tudi tega do sedaj ni potrdila še nobena študija. Poslušajte svoje telo in delajte tako, kot mu ustreza, bi lahko zaključili.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662