Napaka 1: Po vadbi ne rehidriramo telesa
Med vadbo se potimo in izgubimo precej tekočine, zato jo je treba nadomeščati že med rekreacijo, še posebej pa v prvi uri po vadbi. ''V trenutku, ko začutiš žejo, telesu že primanjkuje okoli 2 % telesnih tekočin, kar se kaže v do 20-odstotni znižani funkcionalni sposobnosti organizma. Zato je potrebno telo hidrirati tudi med vadbo samo, prav tako je potrebno po vadbi poskrbeti za ponovno hidracijo telesa,'' je pojasnil osebni trener Mitja Doljak.
Napaka 2: Premalo ogljikovih hidratov in beljakovin
Medtem ko telovadite, telo osiromašite za nekatere hranilne snovi, zato jih je po vadbi treba nadomestiti. Le tako lahko izboljšamo regeneracijo telesa in ga hitreje pripravimo na novo vadbo. Ključnega pomena je nadomestitev ogljikovih hidratov in beljakovin. ''Glikogen (pridobljen z vnosom ogljikovih hidratov) se skladišči v mišicah in jetrih. Z zaužitjem ogljikovih hidratov v dneh pred vadbo bomo poskrbeli za optimizacijo zalog glikogena v mišicah, v urah pred vadbo pa v jetrih. Zato je za kvalitetne priprave na trening izjemnega pomena sestava prehranskega načrta. Glavni namen vnosa ogljikovih hidratov po vadbi pa je obnova glikogenskih zalog tako v jetrih kot v mišicah, prav tako je z beljakovinami, ki bodo poskrbele za regeneracijo mišic. Sinteza glikogena je najhitrejša v obdobju ene do dveh ur po vadbi, sinteza beljakovin pa je najboljša v 30 minutah po vadbi, zato je priporočljivo, da jih nadomestimo v tem časovnem okviru,'' pojasni osebni trener.
Napaka 3: Uživanje alkohola
Čeprav si nekateri po vadbi radi privoščijo vrček piva, to ni priporočljivo. Preprost razlog za to je, da je po vadbi treba hranilne snovi nadomestiti s pomočjo zdravih virov ogljikovih hidratov, ki pomagajo izboljšati mišične zaloge glikogena. Če posežemo po pivu, pa bo telo namesto iz zdravih virov, kalorije črpalo iz alkohola. Namesto piva ali vina po vadbi raje izberite jajce, sadje, zelenjavo ali polnozrnate žitarice.
Napaka 4: Brez načrta prehranjevanja
Največja napaka, ki jo delamo, je, da nimamo načrta prehranjevanja. Dobro je, da svojo prehrano prilagodite dnevnim aktivnostim in v naprej pomislite, kaj boste pojedli čez dan. Če se na primer od doma odpravite za ves dan in veste, da boste kasneje šli na vadbo in nato naprej po opravkih, je dobro, da si pripravite tudi nekaj zdravih obrokov za seboj. ''Ko smo sestradani, namreč največkrat posegamo po napačni hrani, zato moramo zdrava živila imeti na dosegu roke. Zapomnimo si tudi, da se najboljša priprava na trening mora začeti že takoj po opravljenem zadnjem treningu,'' še doda Mitja Doljak.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV