Hamburgerji
Že res, da so prav takšne in drugačne omake ter slastna pleskavica tisto, kar naredi hamburger tako okusen, a prav to je tisto, kar vsebuje največ maščob in kalorij ter posledično najbolj redi. Seveda pa tudi beli kruh naredi svoje. Sestavite si torej svoj, malo bolj zdrav in nekoliko manj kaloričen hamburger. Mleto meso zamenjajte s puranjim ali piščančjim filejem, majonezo in kečap zamenjajte za kakšen malo manj kaloričen preliv, belo štručko pa za polnozrnato. Nikar pa ne pozabite tudi na dovolj raznovrstne zelenjave, kot je list solate, paradižnik, paprika, sveže kumarice … Če mesa ne jeste, si ahko hamburger namesto z zrezkom pripravite z na žaru popečenim sirom ali filejem kakšne okusne ribe.
Pice
Na podoben način kot hamburger lahko v bolj postavi prijazno 'predelate' tudi pico. Ste do zdaj vedno jedli klasično pico, s testom iz bele moke, polnomastnim sirom in šunko, ali pa ste šunko zamenjali s suho salamo, pršutom, slanino, včasih pa ste nanjo dodali celo koščke hrenovke? No, če želite izgubiti tistih nekaj odvečnih kilogramov, potem je vsekakor priporočljivo, da za začetek namesto bele moke za testo uporabite polnozrnato moko, vse takšne in drugačne kalorične salame pa nadomestite na primer s puranjo ali piščančjo salamo, lahko tudi s koščki lososa, tune ali katere druge ribe ali pa preprosto z raznovrstno zelenjavo. Namesto polnomastnega sira pa posezite po manj mastnem, ki ima precej manj maščob.
Sendviči
Tudi v sendvič ni treba tlačiti najbolj mastnih salam, sirov in namazov. Raje posezite po puranji ali piščančji salami, sendvič pa si lahko naredite tudi iz popečenega puranjega ali piščančjega fileja, tune, lososa ali katere druge ribe, uporabite manj masten sir, vestni pa bodite tudi pri izbiri kruha. Namesto belega si privoščite polnozrnatega, črnega, pirinega, rženega … Tako kot pri hamburgerju se tudi pri pripravi sendviča izognite majonezi, kečapu in podobnim kaloričnim omakam oziroma dodatkom.
Sladkarije
So prav sladkarije vaša šibka točka? Se vam zdi, da skoraj nenehno čutite potrebo po sladkem? In ker se tem željam ne morete upreti, pač pogosto jeste tortice, čokolade, sladolede … A tudi na tem področju lahko uvedete nekaj korenitih sprememb. Naredite si nekoliko manj kalorično sladico. Na primer sadno kupo z malo manj mastne smetane, polnozrnate palačinke z manj sladko marmelado, polnozrnate kolačke … Seveda pa tudi s tovrstnimi sladicami ne gre pretiravati, privoščite si jih le dvakrat, trikrat tedensko in ne vsak dan. Kajti če boste vsak dan 'grešili', potem odvečnih kilogramov verjetno ne boste uspeli tako hitro izgubiti.
Cvrta hrana
Pri cvrti hrani je skorajda nemogoče najti neko manj kalorično in bolj zdravo alternativo. Edina možnost je, da živila, ki jih sicer cvrete, pripravite nekoliko drugače. Krompir lahko na primer spečete v pečici – tudi v tem primeru bo hrustljav in slasten. Zrezke, ribe in sir popecite naravno in jih za boljši okus raje oplemenitite s kakšno zelenjavno omako, lističi mandljev ali čim podobnim kot pa z drobtinami. Zaradi cvrtja hrana ne nazadnje izgublja mnoge hranilne snovi, poleg tega so tako pripravljeni obroki tudi precej mastni in redilni.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV