V študiji so mladi zdravi posamezniki jedli juho iz plastične posode, narejene iz melamina, druga skupina mladih pa juho iz keramične posode. Nato so opazovali njihov urin in ugotovili, da imajo tisti, ki so uživali hrano iz plastične posode v naslednjih 12 urah povišane vrednosti melamina v urinu. ’’Čeprav klinični pomen tega, kaj pomenijo te vrednosti melamina, še ni določen, pa bi nas morala skrbeti dolgoročna izpostavljenost vpliva melamina na telo,’’ so v časniku JAMA Internal Medicine zapisali vodja raziskave Chia-Fang Wu in njegovi kolegi.
Kljub vsemu pa strokovnjaki opozarjajo, da je bila to manjša raziskava, ki bo potrebovala nadaljnje dokaze za potrditev kakršnih koli trditev. Raziskovalci namreč niso merili zdravstvenih učinkov, ki bi jih imel melamin ob tovrstni izpostavljenosti, prav zato ni jasno, ali bi takšne vrednosti sploh lahko vodile do zdravstvenih težav in ali je telo shranjevalo te kemikalije. ’’Študija je vsekakor vzbudila skrb, a še nič ne dokazuje, saj bodo potrebne nadaljnje raziskave,’’ je za Reuters povedal dr. Craig Langman, ki preučuje bolezni ledvic na Northwestern University's Feinberg School of Medicine v Chicagu in dodal, da je bil primer z zastrupljenimi dojenčki precej drugačen. ’’Dojenčki, ki so se zastrupili, so imeli zaradi svoje mladosti še nizko delovanje ledvic, zaradi česar so bile ledvice veliko bolj občutljive na te kemikalije. Poleg tega je jasno, da je zastrupitev z veliko dozo nekaj povsem drugega kot dolgotrajna izpostavljenost majhni količini.’’
Čeprav dvomi, da je koncentracija melamina v posodah dovolj velika, da bi škodila, pa pravi, da je bil kitajski primer zastrupitve pomembno opozorilo, da smo nenehno pozorni na to, kaj vsebuje naša hrana.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV